Tworzenie aplikacji na Facebooku

Justyna Mądro
Justyna Mądro
Archiwum 05.2014
 

Tworzenie aplikacji na Facebooku nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Facebook udostępnia twórcom odpowiednie narzędzia, dzięki którym mogą przygotować własną aplikację. Zaawansowane umiejętności nie są wymagane, ale może przydać się znajomość podstaw w tworzeniu stron internetowych. Budowanie aplikacji daje możliwość głębokiej integracji z wieloma funkcjonalnościami Facebooka, w tym z platformą wtyczek takich jak Social Graph czy głównymi kanałami społecznościowymi. Co więcej, mamy również dostęp do statystyk danej aplikacji.

Jak zacząć? Tworzenie aplikacji na Facebook rozpoczynamy od przejścia do centrum tworzenia aplikacji. W tym celu wybieramy w lewej kolumnie dział Aplikacje, klikając Więcej.

tworzenie-aplikacjo-na-facebooku

Z listy, która nam się wyświetli, wybieramy ikonę App builder. Jeżeli na Waszej liście nie ma tej aplikacji, możecie również wpisać w wyszukiwarkę Facebooka nazwę: App builder i ze strony aplikacji zainstalować ją na swoim profilu, wybierając opcję Użyj teraz.

pisanie-aplikacji-facebook

Po przejściu do działu Facebook tworzenie aplikacji, wybieramy duży, granatowy przycisk: Start Creating a New Facebook App.

aplikacja-facebook

Facebook api, Facebook apps

Po przejściu na tę stronę, otrzymujemy listę typów aplikacji, które możemy stworzyć. Mamy tu m.in. możliwość tworzenia aplikacji quiz, aplikacji prezentowych, analitycznych czy pokazujących nastrój użytkownika. Aplikacja na Facebook pozostawia duże pole wyboru, jeżeli chodzi o rodzaj i charakter nowej funkcji. Z listy wybieramy przykładowo pierwszą opcję, dzięki której utworzymy aplikację z quizem. Pojawia się pole z nazwą quizu, krótki opis oraz możliwość dodania obrazka.

aplikacja1

Kontynuując pisanie aplikacji na Facebooka, zapisujemy zmiany i udajemy się do kolejnego pola, w którym określamy, jakie wyniki użytkownicy otrzymają w quizie. Atrybut outcome określa jeden z wyników, jaki otrzyma osoba biorąca udział w quizie. W naszym przypadku, ustawiamy w tym miejscu rodzaj koloru np. Zielony, Czerwony. W polu describe the outcom opisujemy, dlaczego ktoś otrzymał taki wynik. Dodatkowo zamieszczamy zdjęcia, które możemy wybrać ze swojego komputera lub skorzystać z wyszukiwarki i gotowych zdjęć dostępnych w serwisie (w tym celu należy wybrać opcję image search). Na samym dole pojawia się opcja Add another outcome, dzięki której możemy dodać kolejne opcje do wyników.

aplikacja1

Zapisujemy ustawienia i przechodzimy do kolejnego kroku, którym jest stworzenie pytań w quizie. Najmniejsza liczba pytań, jakie musimy wypełnić, wynosi 5. Do każdej odpowiedzi przypisany jest końcowy wynik. Możemy również dodać kolejne pytanie, wybierając na samym dole kwestionariusza opcję Add another question.

aplikacja1

Apps Facebook, Facebook app

Po ustawieniu pytań, klikamy przycisk Zapisz i tym samym przechodzimy do ostatniego kroku, jakim jest publikacja aplikacji. W nowym oknie otwieramy zakładkę Facebook Developers (można kliknąć tu). U góry strony wybieramy zakładkę Apps, następnie klikamy zielony przycisk Register Now.

aplikacja2

Klikamy białe pole, aby zmienić odpowiedź z Nie na Tak, a następnie wybieramy przycisk Zarejestruj się.

aplikacja2

Po zarejestrowaniu jeszcze raz u góry strony wybieramy zakładkę Apps, oraz z rozwijanego menu opcję: Create a New App.

aplikacja2

Następnie uzupełniamy poniższe pola. W pierwszym punkcie: Wyświetl nazwę, wpisujemy dowolną nazwę aplikacji. Z rozwijanego menu wybieramy również kategorię. Drugie pole może pozostać puste. Następnie klikamy w przycisk Utwórz aplikację.

aplikacja2

W następnym oknie wyświetla nam się utworzona aplikacja oraz jej App ID i App Secret. Klikamy przycisk Show, aby wygenerować App Secret. Następnie kopiujemy App ID i App Secret w jedno miejsce.

aplikacja2

Teraz chcemy opublikować aplikację, do tego będzie nam potrzebny właśnie App ID i App Secret. Wchodzimy na stronę: https://apps.facebook.com/applicationbuilderl

Zaraz obok opcji Status widzimy czerwony krzyżyk. Wybieramy obok niego opcję Fix.

aplikacja2

Na stronie, do której zostaliśmy przeniesiemy, zjeżdżamy kursorem myszy na sam dół. Tutaj w punkcie 4. mamy dwa pola, które uzupełniamy o skopiowane wcześniej App ID i App Secret, następnie klikamy Publikuj.

aplikacja2

Aby podzielić się ze znajomymi utworzoną przez nas aplikacją, wchodzimy znowu na stronę: https://developers.facebook.com/apps – wybieramy przygotowaną przez nas aplikację. Następnie w lewej kolumnie wybieramy przycisk Settings.

aplikacja2

W polu Canvas Page wyświetla się adres, pod którym znajdziemy naszą aplikację. Kopiujemy go do adresu przeglądarki i wyświetla nam się gotowa aplikacja. Dzięki temu Facebook pages, które prowadzimy może zyskać nową aplikację.

Justyna Mądro
Były pracownik na stanowisku Marketing Manager w agencji DevaGroup. Interesuje się szeroko pojętym digital marketingiem, ze szczególnym uwzględnieniem reklam Facebook Ads. Prywatnie jest kolekcjonerką płyt winylowych i miłośniczką reportaży. Aktualnie: Menedżer ds. marketingu e-commerce w Multibrand Decofire.pl.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (7 głosów, średnia: 4,14 / 5)
Loading...
Przewiń do góry