Breadcrumbs – czym jest menu okruszkowe, jaki ma wpływ na SEO?

« Back to Glossary Index

Breadcrumbsokruszki chleba lub też menu okruszkowe. Nazw jest wiele – cel ten sam. Jest to przydatna technika nawigacji na stronie internetowej, która pomaga odnaleźć się w architekturze witryny zarówno robotom wyszukiwarki skanującym zawartość serwisu, jak i użytkownikowi, który przeczesuje witrynę w poszukiwaniu interesujących treści. Zazwyczaj umieszczona w formie poziomej tuż pod głównym banerem. Taka forma nawigacji jest niezwykle prosta w obsłudze, pomaga wyszukiwarkom i użytkownikom zrozumieć relację pomiędzy zakładkami, a także okazuje się bardzo przydatna w dotarciu do poszczególnych podstron za pomocą jednego kliknięcia.

Menu okruszkowe – zadbaj o przejrzystą nawigację

Okruszki chleba (breadcrumbs) wykorzystywane są po to, aby maksymalnie uprościć nawigację w ramach konkretnego serwisu. Gdy struktura strony internetowej nie jest przejrzysta, wówczas łatwo jest się w niej pogubić. A błądzić nie lubią ani ludzie, ani tym bardziej znane z upodobania do perfekcji i standardów na wysokim poziomie roboty wyszukiwarki. Skąd taka nazwa? Jak wieść gminna niesie, została ona zaczerpnięta z popularnej baśni o dwójce małych dzieci, które, gdy wchodziły do lasu, to znaczyły drogę okruszkami chleba, by móc wrócić do domu. Ariadna też miała nić. W trosce o łatwą nawigację w serwisie daj użytkownikowi i robotom wskazówkę (taki okruszek chleba), jak się w nim odnaleźć. Użyteczność to istotna kwestia, także w odniesieniu do rankingu strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.

Jaką formę może przyjąć menu okruszkowe?

Menu nawigacyjne może zostać oparte na kilku schematach. Wspomnieć w tym miejscu należy o breadcrumb, który wykorzystuje atrybuty, lokalizację oraz historię.

●     okruszki oparte na atrybucie – najczęściej wykorzystywane są w e-commerce. W sklepach internetowych użytkownik ma możliwość wyszukiwania konkretnych produktów przy użyciu różnego rodzaju filtrów. Breadcrumbs pomagają określić miejsce na stronie, w którym taki produkt się znajduje.

●     okruszki oparte na lokalizacji – użycie tego rodzaju menu okruszkowego ułatwia użytkownikowi określenie miejsca, w którym znajduje się obecnie. Kolejne podstrony ułożone są zgodnie z tym, jak kształtuje się ich hierarchia ważności.

●     okruszki oparte na ścieżce – ten rodzaj okruszków używany jest bardzo rzadko. Korzystając z menu tego typu, użytkownik będzie mógł cofnąć się do stron, które odwiedził wcześniej.

Sekcja tło

Podejmij współpracę z profesjonalną agencją

Breadcrumbs a SEO

Większa użyteczność serwisu oraz łatwiejsza nawigacja okruszkowa, to tylko część korzyści wynikających z wprowadzenia do struktury strony menu okruszkowego. Warto pamiętać także o tym, że okruszki mają także pozytywny wpływ na SEO. Jako przykład można wskazać linkowanie wewnętrzne oparte na słowach kluczowych (szczególnie widoczne jest to w przypadku sklepów internetowych, w których nazwy poszczególnych kategorii pokrywają się często z najważniejszymi słowami kluczowymi, poprawnie zoptymalizowane może zatem wspomóc pozycjonowanie. Kolejna kwestia, to mniejszy współczynnik odrzuceń – gdy użytkownik będzie świadomy tego, w jakim punkcie strony się znalazł, chętniej zacznie zagłębiać się w kolejne podstrony. Jest jeszcze jedna korzyść – roboty wyszukiwarki łatwiej mogą zrozumieć strukturę strony. Zalecenia odnośnie Breadcrumbs powinny znaleźć się w audycie SEO.

« Wróć do słownika pojęć SEO/SEM/e-marketing
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od Facebook Ads,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991