Cache (pamięć podręczna) – co to jest, do czego używa się jej przy stronach www?

« Back to Glossary Index

Trudno wyobrazić sobie pracę procesora, dysku twardego czy nawet przeglądarki bez dostępu do zasobów pamięci podręcznej. Dlatego w dzisiejszym tekście postaramy się możliwie przystępnie wytłumaczyć, co to jest pamięć cache, na jakiej zasadzie działa i dlaczego jest tak ważna w kontekście wygodnego korzystania z internetu.

Pamięć cache – co to jest i na jakiej zasadzie działa?

W ogromnym uproszczeniu pamięć cache jest systemem przechowywania informacji, którego zadaniem jest wspieranie głównych systemów pamięci operacyjnej lub użytkowej. Pojemność cache’a może być nawet o kilka rzędów wielkości mniejsza, niż jakiejkolwiek pamięci użytkowej. Tym niemniej czas dostępu do znajdujących się w tym systemie informacji także może być o kilka rzędów wielkości krótszy. Dzieje się tak, ponieważ struktura pamięci cache pozwala na zgromadzenie tymczasowych danych, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą zostać użyte w najbliższej przyszłości do przeprowadzenia konkretnych działań. Innymi słowy jeżeli nastąpiła jakaś operacja, to w cache’u znajdują się potrzebne informacje do jej ewentualnej kontynuacji. Prześledźmy działanie pamięci cache na przykładach.

  • Procesor

Cache procesora usprawnia wymianę informacji pomiędzy pamięcią RAM a procesorem, co znacznie usprawnia działanie całego urządzenia, zainstalowanych na nim aplikacji czy systemów.

  • Dysk twardy

Część dysku twardego jest zarezerwowana do przechowywania danych tymczasowych, koniecznych chociażby do sprawnego działania systemu operacyjnego.

  • Przeglądarka

W cache przeglądarki (Chrome, Firefox itp.) zapisują się podstawowe informacje dotyczące przeglądanych stron internetowych – obrazki, teksty, style, skrypty, pliki cookie itp. Cache może czyścić się automatycznie, po każdym zamknięciu przeglądarki, może też przechowywać informacje aż do momentu, gdy sami decydujemy się na regularne czyszczenie pamięci podręcznej. Zapisywanie tego rodzaju informacji pozwala stronom na szybsze ładowanie się; nie muszą one ciągle pobierać tych samych elementów, dzięki czemu łącza oraz zasoby sprzętowe samego urządzenia są zdecydowanie mniej obciążone.

  • Zewnętrzny serwer

Na przykład serwery Google’a podczas procesu indeksowania zapisują kopię zapasową strony.

Nas interesuje ostatni z wymienionych przypadków, ponieważ może on mieć dość ścisły związek z szeroko rozumianym pozycjonowaniem.

Sekcja tło

Podejmij współpracę z profesjonalną agencją

Pliki cache a pozycjonowanie

Z definicji cache Google’a nie jest tym samym, co pamięć podręczna przeglądarki. Tym niemniej zindeksowanie strony jest konieczne do tego, aby w ogóle była ona widoczna w wynikach wyszukiwania. Jeżeli automatyczne indeksowanie nastąpi w kilka godzin po dodaniu nowych treści na stronie, wówczas wszystko jest w porządku i nie ma powodów do zmartwień. Jeśli jednak aktualizacja zawartości strony przez roboty Google’a trwa kilka lub kilkanaście dni, wtedy są powody do niepokoju. A nie jest tajemnicą, że witryny i serwisy, które są często odwiedzane przez roboty Google’a, mają zazwyczaj zdecydowanie wyższe pozycje od tych rzadko indeksowanych.

Dlatego wiedza o tym, czy Google często indeksuje naszą stronę, a tym samym regularnie aktualizuje informacje o niej w swoim cache’u, jest kluczowa z punktu widzenia skutecznego pozycjonowania. Jest to jeden z aspektów, na który zwraca się szczególną uwagę podczas audytów SEO.

« Wróć do słownika pojęć SEO/SEM/e-marketing
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od Facebook Ads,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991