HTTP (Hypertext Transfer Protocol)

« Back to Glossary Index

Według bardzo uproszczonej definicji HTTP to protokół komunikacyjny służący do przesyłania plików w sieci www, w tym stron internetowych. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej technologii, ponieważ jest ona kluczowa w kontekście korzystania z globalnego internetu.

HTTP – podstawowy protokół komunikacyjny w dzisiejszym internecie

Sposób działania protokołu HTTP najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Samo stwierdzenie, że jest on zbiorem zasad dotyczących wymiany informacji pomiędzy serwerem a klientem, jest mimo wszystko dość enigmatyczne.

http

Przyjrzyjmy się bardzo uproszczonemu modelowi komunikacji w internecie. Po jednej stronie mamy użytkownika korzystającego z konkretnego programu, na przykład przeglądarki internetowej. Przeglądarka jest klientem – warto zapamiętać ten termin. Po drugiej stronie mamy serwer z zasobami, do których chcemy mieć dostęp. Takim zasobem może być chociażby strona internetowa. Gdy klikniemy w link lub uruchomimy go w pasku adresu, automatycznie wyślemy zapytanie do serwera. Jeżeli dany zasób znajduje się na serwerze, zostaje on wysłany do przeglądarki, która następnie wyświetla go w postaci strony. A Hypertext Transfer Protocol sprawia, że poszczególne elementy tej strony – grafiki, teksty, skrypty, pliki audio itp. – w odpowiedniej kolejności trafiają do miejsca docelowego, czyli do użytkownika.

Warto przy tym pamiętać, że dzięki temu protokołowi wszystkie operacje zachodzą równocześnie, w trakcie jednego połączenia, a nie w wielu osobnych, przyporządkowanych pojedynczym elementom strony. W praktyce oznacza to, że w czasie jednego połączenia przesyłane są teksty, grafiki, dźwięki, skrypty i wszystkie pozostałe elementy strony. Poza tym nie przechowuje on żadnych dodatkowych informacji, co oznacza, że w niektórych przypadkach może w zbyt dużym stopniu obciążać serwery. Dlatego żeby przyspieszyć połączenia działające w protokole HTTP, a także mniej obciążać serwery, w przeglądarkach zaimplementowano mechanizm ciasteczek.

HTTP a HTTPS

Protokół HTTP jest wykorzystywany od początku lat 90. XX wieku, więc już dosyć długo. Z tego względu był on często modyfikowany, a jego działanie optymalizowane. Problemem było również bezpieczeństwo danych podczas połączeń serwer-klient i rosnące ryzyko zdobycia ich przez przestępców. Dlatego już w 1994 roku stworzono specjalny protokół SSL, którego celem było szyfrowanie strumienia danych. Z biegiem czasu SSL był unowocześniany, powstało również jego rozwinięcie, czyli standard TLS.

Sekcja tło

Potrzebujesz pomocy przy wdrożeniu HTTPS?

HTTPS to po prostu nowsza wersja popularnego HTTP, rozszerzona o standardy SSL lub TLS. Początkowo ten protokół był używany przede wszystkim w szeroko rozumianej bankowości internetowej, następnie zaczęto go wykorzystywać w portalach aukcyjnych czy sklepach internetowych. Obecnie jest on standardem w zasadzie wszędzie, gdzie istnieje system rejestracji i logowania użytkowników. Co więcej, z tego rodzaju szyfrowania danych korzystają już nawet popularne platformy blogowe.

« Wróć do słownika pojęć SEO/SEM/e-marketing
Przewiń do góry