HTTP (Hypertext Transfer Protocol)

« Back to Glossary Index

Według bardzo uproszczonej definicji HTTP to protokół komunikacyjny służący do przesyłania plików w sieci www, w tym stron internetowych. Warto jednak przyjrzeć się bliżej tej technologii, ponieważ jest ona kluczowa w kontekście korzystania z globalnego internetu.

HTTP – podstawowy protokół komunikacyjny w dzisiejszym internecie

Sposób działania protokołu HTTP najłatwiej zrozumieć na przykładzie. Samo stwierdzenie, że jest on zbiorem zasad dotyczących wymiany informacji pomiędzy serwerem a klientem, jest mimo wszystko dość enigmatyczne.

http

Przyjrzyjmy się bardzo uproszczonemu modelowi komunikacji w internecie. Po jednej stronie mamy użytkownika korzystającego z konkretnego programu, na przykład przeglądarki internetowej. Przeglądarka jest klientem – warto zapamiętać ten termin. Po drugiej stronie mamy serwer z zasobami, do których chcemy mieć dostęp. Takim zasobem może być chociażby strona internetowa. Gdy klikniemy w link lub uruchomimy go w pasku adresu, automatycznie wyślemy zapytanie do serwera. Jeżeli dany zasób znajduje się na serwerze, zostaje on wysłany do przeglądarki, która następnie wyświetla go w postaci strony. A Hypertext Transfer Protocol sprawia, że poszczególne elementy tej strony – grafiki, teksty, skrypty, pliki audio itp. – w odpowiedniej kolejności trafiają do miejsca docelowego, czyli do użytkownika.

Warto przy tym pamiętać, że dzięki temu protokołowi wszystkie operacje zachodzą równocześnie, w trakcie jednego połączenia, a nie w wielu osobnych, przyporządkowanych pojedynczym elementom strony. W praktyce oznacza to, że w czasie jednego połączenia przesyłane są teksty, grafiki, dźwięki, skrypty i wszystkie pozostałe elementy strony. Poza tym nie przechowuje on żadnych dodatkowych informacji, co oznacza, że w niektórych przypadkach może w zbyt dużym stopniu obciążać serwery. Dlatego żeby przyspieszyć połączenia działające w protokole HTTP, a także mniej obciążać serwery, w przeglądarkach zaimplementowano mechanizm ciasteczek.

HTTP a HTTPS

Protokół HTTP jest wykorzystywany od początku lat 90. XX wieku, więc już dosyć długo. Z tego względu był on często modyfikowany, a jego działanie optymalizowane. Problemem było również bezpieczeństwo danych podczas połączeń serwer-klient i rosnące ryzyko zdobycia ich przez przestępców. Dlatego już w 1994 roku stworzono specjalny protokół SSL, którego celem było szyfrowanie strumienia danych. Z biegiem czasu SSL był unowocześniany, powstało również jego rozwinięcie, czyli standard TLS.

Sekcja tło

Potrzebujesz pomocy przy wdrożeniu HTTPS?

HTTPS to po prostu nowsza wersja popularnego HTTP, rozszerzona o standardy SSL lub TLS. Początkowo ten protokół był używany przede wszystkim w szeroko rozumianej bankowości internetowej, następnie zaczęto go wykorzystywać w portalach aukcyjnych czy sklepach internetowych. Obecnie jest on standardem w zasadzie wszędzie, gdzie istnieje system rejestracji i logowania użytkowników. Co więcej, z tego rodzaju szyfrowania danych korzystają już nawet popularne platformy blogowe.

« Wróć do słownika pojęć SEO/SEM/e-marketing
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od Facebook Ads,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991