HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure)

« Back to Glossary Index

Komunikacja klienta z serwerem może przebiegać na dwa sposoby. Wyróżnia się protokół http oraz HTTPS. Pierwszy z nich to połączenie niezabezpieczone. W tym przypadku użytkownik narażony jest na zagrożenia, np. ze strony złośliwego oprogramowania. HTTPS określany jest jako protokół bezpieczny. System ten zapewnia szyfrowanie, podczas którego internauta jest chroniony przed zewnętrznymi zagrożeniami. Przeciętny klient nie zwraca uwagi na to, jaki protokół posiadają strony, które odwiedza. Tymczasem warto – od tego zależy nasze bezpieczeństwo w sieci.

Protokół przesyłania danych osobowych – gdzie znaleźć informacje o nim?

Informacje dotyczące tego, jaki protokół przesyłania danych osobowych stosowany jest w przypadku konkretnej strony internetowej, można znaleźć w pasku adresowym. Pomimo że użytkownik odruchowo wpisuje adres witryny z pominięciem protokołu bezpieczeństwa, to gdy się z nią połączy, przed adresem strony będzie wyświetlała się informacja dotycząca tego, czy z danym serwisem połączyliśmy się przy pomocy protokołu http, czy protokołu HTTPS. Jaka jest różnica? Protokół HTTPS zapewnia połączenie szyfrowane, które z punktu widzenia użytkownika jest znacznie bezpieczniejsze.

Protokół http – zwróć uwagę na bezpieczeństwo

Protokół http wykorzystywany jest do komunikacji pomiędzy użytkownikami a serwerami, na których przechowywane są dane witryny już od ponad 30 lat. W tym przypadku mamy do czynienia z komunikacją bezpośrednią. Na zapytanie wysłane przez użytkownika serwer zwraca odpowiedź. Popularne jeszcze do niedawna protokoły http coraz częściej zastępowane są protokołami szyfrowanymi HTTPS.

Sekcja tło

Oddaj swoją stronę w ręce ekspertów

Protokół https – co to takiego?

Protokół HTTPS jest ulepszoną wersją protokołu http. Do szyfrowania połączenia wykorzystywany może być protokół ssl lub tsl. Dane, które zostały zaszyfrowane, są bezpieczniejsze. Dzięki temu jesteśmy dodatkowo zabezpieczani przed złośliwym oprogramowaniem chcącym wyłudzić poufne informacje na nasz temat.

Jakie strony najczęściej wykorzystują połączenie szyfrowane?

Https - protokół na stronie

Z protokołów szyfrowanych korzysta się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie użytkownik musi mieć pełne zaufanie do jakości obsługi – może być to zarówno portal, jak i bankowość, gdzie istotne jest, aby ochronić konto. W miejscach takich jak serwis internetowy banku czy firm pożyczkowych, a nawet sklepów internetowych taki sposób przesyłania danych jest obowiązującym standardem. Dla własnego bezpieczeństwa, przed podaniem jakichkolwiek informacji poufnych (np. danych dotyczących karty kredytowej) warto dwa razy sprawdzić, czy połączenie ze stroną internetową, którą odwiedzamy, jest szyfrowane. Oto przykładu protokołów:

●     protokół SSL – Secure Sockets Layer – to sposób na bezpieczne połączenie ze stroną. Można go uruchomić instalując odpowiedni certyfikat.

●     protokół TSL – Transport Layer Security – to nowoczesne rozwinięcie protokołu SSL. Pozwala zachować poufność przesyłanych danych.

Protokół bezpieczeństwa a pozycjonowanie

Najważniejszą zaletą instalacji protokołu zapewniającego szyfrowanie połączenia z serwerem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników. Czynniki rankingowe w dużej mierze owiane są tajemnicą, choć Google swego czasu zapowiadało, że znaczenie HTTPS znacznie wzrośnie.

 

« Wróć do słownika pojęć SEO/SEM/e-marketing
Przewiń do góry