Sklep internetowy w modelu dropshipping – co to jest i jak zacząć?

Sklep internetowy w modelu dropshipping – co to jest i jak zacząć?

Sklep internetowy w modelu dropshipping
co to jest i jak zacząć?

Brak inwestycji w towar i magazyn, własny biznes i praca z dowolnego miejsca na świecie – brzmi ciekawie? Coraz więcej sklepów internetowych zaczyna od dropshippingu.

W tym modelu najłatwiej założyć sklep internetowy. Nie jest konieczne posiadanie własnego magazynu oraz fizyczne posiadanie towarów. Nie musimy się martwić o stan magazynowy. Jedyne, czego nam potrzeba to platforma – sklep online, gdzie odbywać się będzie obsługa zamówień od Twoich Klientów, gdzie będą się mogli z Tobą skontaktować. W efekcie wystarczy minimalny wkład własny, aby rozpocząć działanie w e-commerce i uruchomić własny sklep internetowy.

 

Co to jest dropshipping?

Dropshipping to popularne słowo w aspekcie sprzedaży internetowej. Wiele osób o nim słyszało, ale nie każdy wie co ono oznacza. Określenie to składa się z dwóch członów: drop – to z j.angielskiego zrzucać, a shipping – oznacza wysyłkę, czyli w dosłownym tłumaczeniu dropshipping oznacza “przerzucać wysyłkę”. Mylnie wiele osób zakłada, że dropshipping to model sprzedażowy, gdy w praktyce jest to model logistyczny, który oferują niektóre hurtownie internetowym sprzedawcom.

 

Na czym polega dropshipping?

W dropshippingu towar zamówiony przez klienta, wysyłany jest do niego bezpośrednio od dostawcy – z pominięciem sklepu internetowego, choć to w nim dokonał zamówienia. W praktyce oznacza to, że sprzedawca dysponuje towarem wirtualnym od hurtowni, z którą współpracuje, ale to hurtownia zajmuje się pakowaniem i wysyłką produktu do klienta końcowego. Sprzedawca płaci za towar dopiero wtedy, gdy pojawia się na niego zamówienie, a jego zarobek to marża jaką ustalił z daną hurtownią. Model ten przynosi korzyści dla każdej ze stron. Sprzedawca nie musi kupować ani magazynować swojego asortymentu, dysponując praktycznie nieograniczonymi zasobami. Klient ma szeroki wybór i szybki termin realizacji, a hurtownia nie musi martwić się rynkami zbytu, ponieważ o to dbają współpracujące sklepy.

 

 

Jak założyć sklep internetowy w modelu dropshipping?

Jak zacząć rozwijać sklep w modelu dropshipping? Na początek warto wybrać odpowiednie rozwiązanie pod swój sklep online. Jeśli nie posiadasz zbyt dużej ilości czasu lub nie masz wiedzy technicznej, nie martw się! Możesz skorzystać z gotowego rozwiązania jak oprogramowanie w ramach abonamentu np. RedCart. Dzięki temu w szybki sposób uruchomisz sklep gotowy do sprzedaży w dropshippingu.

Jeżeli masz już wybraną branżę i wiesz co najbardziej chcesz sprzedawać, czas na wybór odpowiedniego dostawcy. Poszukaj informacji w Internecie, lub skorzystaj z gotowej listy hurtowni współpracujących w dropshippingu.

Przy ustalaniu warunków współpracy warto zapytać o najważniejsze kwestie, takie jak:

 • koszty współpracy
 • czas realizacji zamówień
 • politykę cenową dostawcy
 • sposoby płatności
 • kwestie zwrotów i reklamacji

Integracja z wybranym dostawcą pozwala na wirtualne zatowarowanie sklepu, pobranie zdjęć, opisów i wariantów produktów z pliku otrzymanego od hurtowni na nasz sklep. Należy jednak pamiętać, aby zadbać o własne, unikalne opisy, ponieważ z oferty danej hurtowni najczęściej korzysta już wielu innych sprzedawców oferujących ten sam towar. Warto wiedzieć, że niektóre hurtownie zgadzają się, aby paczki były spersonalizowane poprzez odpowiednie oznakowanie, zgodne z identyfikacją sklepu internetowego.

Jakie obowiązki ma sprzedawca? Do zadań sprzedawcy należy przede wszystkim przekazywanie zamówień do hurtowni, pozyskiwanie klientów i marketing.

 

Czego potrzebujesz, by zacząć sprzedawać?

Wybierając dropshipping, nie potrzebujesz nawet działalności gospodarczej, aby rozpocząć sprzedaż swoich produktów. Nie jesteś zobowiązany również do płacenia składek ZUS. Możesz więc spokojnie „rozkręcać” swój biznes bez rejestracji i gromadzić zarobki, póki nie przekraczają one połowy stawki minimalnej na rok. Od tego progu działalność gospodarcza jest już konieczna. Zasadniczo jedynym, co musisz jest zapłacenie podatku od Twojej sprzedaży w Urzędzie Skarbowym, który będzie narzucony od kwot marży, w Twoim e-sklepie.

Poza tym musisz mieć plan sprzedaży i dokonać selekcji towarów, którymi chcesz operować. Przy wyborze, pamiętaj o kwestii konkurencji im mniej firm oferuje produkty podobne do Twojego, tym lepiej. Znacznie łatwiej również sprzedawać towary mniejsze, których magazynowanie (np. w razie reklamacji) będzie tańsze i mniej uciążliwe.

 

Dropshipping w sklepie internetowym – hurtownia i obsługa zamówień

Rozpoczynając współpracę z daną hurtownią i realizację zamówień w modelu dropshipping, godzisz się de facto na pośrednictwo w wymianie towarów między hurtownią a klientem. Zlecasz jej również obowiązki związane z kompletowaniem zamówienia oraz obsługą wysyłki. W efekcie musisz zaufać hurtowni również w kwestii kontroli jakości towaru oraz przesyłki. Na starcie nie będziesz mógł też raczej liczyć na duże zniżki ze strony hurtowni, zwłaszcza jeśli w dystrybucji określonego towaru masz dużą konkurencję.

Z dodatkowych plusów, warto wspomnieć o tym, że w dropshippingu import produktów do sklepu jest automatyczny, nie ma więc potrzeby tworzenia ich opisów, czy wykonywania ręcznie fotografii produktowych. Dropshipping to model logistyczny, który zapewnia nam więc spore oszczędności nie tylko pieniędzy, ale i naszego czasu.

 

 

Wady i zalety dropshippingu

Dropshipping jak każdy model sprzedaży ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto poznać je bliżej, aby wiedzieć czego można się spodziewać na dalszych etapach współpracy.
Wady:
 • konkurencja – jeśli decydujesz się na współpracę z hurtownią, która oferuje rozwiązanie w dropshippingu i robi to w dobry sposób, należy liczyć się z tym, że ktoś prawdopodobnie już sprzedaje te same produkty. Rozwiązaniem jest zadbanie o to aby wyróżnić swój sklep spośród innych dobrym marketingiem i skuteczną promocją.
 • niskie marże – im większa konkurencja tym niższe marże, dlatego warto wybrać do sprzedaży produkty, które są niszowe. Marże w niektórych branżach potrafią sięgać nawet do 100 % jak w przypadku branży erotycznej (dane z Raportu RedCart „Sklepy internetowe w Polsce 2020”).
 • dodatkowe opłaty – hurtownie mają prawo oferować nieco podwyższony cennik wysyłek lub też doliczać dodatkowe opłaty w przypadku jeśli zamawiamy własnych kurierów. Tutaj należy mieć jednak na uwadze brak konieczności pakowania wysyłek fizycznie po stronie sprzedawcy, nie ma więc kosztów bezpośrednich.
Zalety:
 • Niski próg wejścia – oznacza to, że aby wejść w dropshipping nie potrzebujesz dużej inwestycji na start. Do kosztów należy doliczyć oprogramowanie, na którym będzie działać sklep internetowy, a żeby sprzedawać w dropshippingu wystarczy tak naprawdę tylko komputer z dostępem do internetu, transakcja w większości odbywa się online.
 • brak inwestycji w towar – w dropshippingu nie ma konieczności zakupu towaru na własność, czy prowadzenia sklepu, ponieważ sprzedawca handluje towarem wirtualnym od hurtowni.
 • brak konieczności płacenia za przestrzenie magazynowe.
 • bezpieczeństwo biznesu – w dropshippingu nie ma ryzyka pozostania z niesprzedanym towarem, machina transakcyjna uruchamiana jest dopiero, gdy klient składa zamówienie.
 • elastyczność czasu pracy – to sprzedawca decyduje ile czasu jest w stanie poświęcić na biznes i ma możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca na świecie.
 • możliwa sprzedaż wielokanałowa – sprzedaż w dropshippingu świetnie sprawdza się zarówno w sklepie internetowym jak i na zewnętrznych marketplace’ach jak np. Allegro.

 

Sprzedaż w modelu dropshipping – podsumowanie

Podsumowując, od kilku lat stale obserwujemy rosnącą tendencję dla sprzedaży internetowej, a dropshipping to tani, skuteczny i łatwy sposób na wejście do e-commerce. Dropshipping to rozwiązanie przede wszystkim dla początkujących w e-commerce, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z handlem internetowym. Nie ma tutaj wysokiego progu wejścia, aby zacząć sprzedawać, właściciele nie muszą przejmować się wysyłką towarów. W mniejszym stopniu obchodzą ich stany magazynowe i ceny, a obsługę swoich zamówień mogą zlecić dowolnej hurtowni. Ich rola sprowadza się więc do pośredniczenia między Klientem a hurtownią. Czynności związane z prowadzeniem sklepu zajmują im w efekcie mniej czasu.
Odpadają wszelkie obowiązki związane z komplementowaniem zamówień. Klient sklep internetowego praktycznie nie widzi różnicy między dropshippingiem, a modelem tradycyjnym. Największa jest dla sprzedawcy, który ma czas, by lepiej zadbać o biznes online i kontakt z kupującymi. W praktyce to rozwiązanie jest polecane nawet w ramach dodatkowego zajęcia po pracy na etacie.

 

Tekst zaktualizowany, w pierwotnej wersji pojawił się na blogu 14 lipca 2021.

 

Zespół Content Marketingu
Ten artykuł jest wynikiem prac naszego zespołu content marketingowego, może mieć wielu autorów i źródeł. Jeśli widzisz w nim błąd, napisz do nas, chętnie wyjaśnimy a faktyczne namierzone błędy merytoryczne doceniamy niespodzianką. Jesteśmy autorami sukcesów wielu blogów firmowych naszych Klientów. Wiemy jak pisać aby osiągać wysokie pozycje oraz czego szukają Twoi odbiorcy, aby zapewnić Ci ruch na stronie. Szukasz copywriterów dla swojej, nawet nietypowej, branży? Pomożemy!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (16 głosów, średnia: 4,50 / 5)
Loading...
Przewiń do góry