Fraza (Fraza kluczowa, Keyword, Keyphrase, Keyword Phrase)

« Back to Glossary Index

Słowo kluczowe to pojedyncze słowo lub cała fraza, które użytkownicy internetu wpisują do wyszukiwarki. Jego odpowiedni dobór do danej strony internetowej jest jednym z najważniejszych elementów kampanii SEO. Słowa kluczowe powinny jak najtrafniej opisywać tematykę strony i być umieszczone w jej kilku częściach (w tytule, treści, metatagach, nagłówkach).
 

Frazy kluczowe w kontekście SEO

Nie sposób mówić o pozycjonowaniu stron z pominięciem pojęcia słowa kluczowego. I chociaż intuicyjnie jesteśmy w stanie zrozumieć, czym są tego rodzaju frazy, tak określenie ich wyłącznie jako „słowa wpisywane w Google” jest znacznym uproszczeniem. Na przykład w kontekście SEO fraza kluczowa jest tym hasłem, po wpisaniu którego nasza strona wyświetli się na określonej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. I żeby ta pozycja była jak najwyższa, fraza powinna znaleźć się w odpowiednich miejscach zarówno na naszej stronie, jak i poza nią (na przykład w anchorach linków przychodzących z zewnętrznych witryn).

Jeżeli chcemy umieścić frazy kluczowe na naszej stronie w taki sposób, aby miało to pozytywny wpływ na jej pozycję w wynikach wyszukiwania, możemy to zrobić chociażby w tych miejscach:

 • W adresie URL danej witryny.
 • Pomiędzy znacznikami <title> oraz </title> w sekcji <head> strony.
 • W meta description strony (<meta name=”description” content=”_przykładowa-fraza_„>) w sekcji <head>.
 • Ewentualnie w meta keywords (<meta name=”keywords” content=”_przykładowa-fraza_1, _przykładowa-fraza_2, _przykładowa-fraza_3 itd.„>), również w sekcji <head>. Nie jest to jednak konieczne, ponieważ według informacji Google’a algorytmy wyszukiwarki nie zwracają już uwagi na ten fragment kodu.
 • W atrybucie <alt> znacznika <img>, czyli innymi słowy w opisie grafiki lub zdjęcia znajdującego się na stronie.
 • W anchorach linków wewnętrznych.
 • W nagłówkach tekstu znajdującego się na stronie (znaczniki <h1>, <h2> itd.).
 • W samym tekście, najlepiej w jego początkowych zdaniach.

 

Rodzaje fraz kluczowych

Warto także wspomnieć o tym, że istnieje kilka kategorii słów kluczowych wpisywanych w wyszukiwarce:

 • Brandowe, czyli nazwy marek (pyszne.pl, Biedronka itd.) oraz generyczne, czyli w zasadzie wszystkie pozostałe.
 • Ogólne (np. „buty na zimę”) i szczegółowe, zwane również frazami LONG TAIL („buty na zimę dla dzieci”, „męskie buty na zimę” itp.). Łatwo zauważyć, że frazy LT są po prostu poszerzeniem zakresu znaczeniowego fraz ogólnych.
 • Lokalne, na przykład „dezynfekcja kraków”, „mpk w krakowie” itp.
 • O szerokim dopasowaniu, których celem jest znalezienie jak największej liczby produktów lub informacji. Mogą to być chociażby zapytania typu „co to fraza kluczowa?” czy „fraza co to jest?„, jak i konkretne wskazania w rodzaju „słownik polsko-angielski„. Nie muszą to być zapytania napisane poprawną polszczyzną, algorytmy wyszukiwarki doskonale sobie radzą również z uproszczoną komunikacją w internecie.

 

 
Dobór odpowiednich słów kluczowych, adekwatnych do zapytań użytkowników, jest jednym z fundamentów skutecznego pozycjonowania. Jest też elementem profesjonalnego audytu SEO każdego serwisu. Wartościowe linki, wysokiej jakości content czy zoptymalizowany kod strony będą niewystarczające w sytuacji, gdy dobór fraz oraz ich implementacja na stronie zostaną przeprowadzone w błędny sposób lub nie będzie ich wcale.

« Wróć do słownika pojęć SEO/SEM/e-marketing
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od Facebook Ads,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991