Przekierowania 301

Natalia Dworniak
Natalia Dworniak
Archiwum 08.2017
 
Przekierowania 301

Przekierowania 301

Przekierowanie 301, 302 czy inne – temat brzmi groźnie, szczególnie dla osoby która nigdy nie miała do czynienia z technologiami webowymi. Dlaczego tworzyć taką konstrukcję? Co to jest i dlaczego jest to potrzebne dla strony www? Postaramy się krótko wyjaśnić w poniższym wpisie.

Czym jest przekierowanie 301 i do czego jest używane?

Przekierowanie 301 jest niczym innym, jak kilkoma linijkami kodu umieszczonymi w pliku znajdującym się w pliku .htaccess, które przekazuje informację, że adres (np mojastrona.pl/kontakt.html ) został przeniesiony w inne miejsce np. mojastrona.pl/kontakt. Zwykle używamy go do przekierowania adresów starej domeny na nową, lub w momencie kiedy zmieniamy adresy URL naszej strony np. na bardziej przyjazne dla użytkownika. Obowiązkowo taki mechanizm należy zastosować w momencie, gdy odświeżamy naszą stronę, wdrażamy nową lub zmieniamy system zarządzania treścią (CMS).

Obrazowo przekierowanie mówi – pod adresem X nie ma już strony jakiej szukałeś – znajdziesz ją pod adresem Y. Dzięki takiemu stosunkowo prostemu zabiegowi nie stracimy do tej pory uzyskanych pozycji w wyszukiwarce Google.

Jak zrobić przekierowania 301 w pliku .htaccess

Żeby utworzyć przekierowanie musimy mieć uprawnienia do zarządzania naszą domeną. Zwykle plik .htaccess znajduje się na serwerze w głównym katalogu domeny.

UWAGA: Zmian w pliku powinien dokonywać administrator witryny lub osoba, która tworzyła dla nas stronę – samodzielne dodawanie wpisów może spowodować problemy

Przykładowo w hostingu hekko.pl (link do naszego referala) który polecamy można zrobić to wchodząc w direct admin ( hekko.pl/admin ) wybierając manager plików.

przekierowanie 301

Najczęściej używane przekierowania 301

Dowiedzieliśmy się już, dlaczego warto użyć przekierowania 301, teraz chcielibyśmy wyjaśnić w jakich sytuacjach możemy z niego skorzystać:

I) Przekierowanie domeny głównej na nowy adres (oraz wszystkich podstron starej domeny)

Gdy chcemy całkowicie zrezygnować z naszej domeny staradomena.pl i zastąpić ją nową – nowadomena.pl – musimy pamiętać, aby wszystkie podstrony naszej starej domeny staradomena.pl/kontakt zostały także przeniesione na odpowiednie adresy url w nowej domenie.
Przykładowy wpis może wyglądać tak:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

Listę podstron do przekierowania możemy np za pomocą narzędzia https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ lub google search console (pokazuje błędy 404 z zaindeksowanych podstron)

II) Przekierowanie na domenę z www i bez www

Często spotykamy się z sytuacją, w której nasza strona internetowa strona.pl jest dostępna pod adresem strona.pl oraz www.strona.pl – dla Google to dwie różne strony! Pierwszym problemem jest duplikacja treści, drugim problemem jest utrata mocy pozycjonowania, która dzieli się na dwa osobno indeksowane adresy.

W takim wypadku musimy zdecydować która wersja jest dla nas odpowiednia i wykonać przekierowanie (przykładowy kod poniżej)

Chcemy przekierować domenę z www na bez www:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.strona.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://strona.pl/$1 [L,R=301]

Chcemy przekierować domenę bez www na www:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^strona.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.strona.pl/$1 [L,R=301]

III) Przekierowanie przy przeniesieniu domeny na HTTPS

Certyfikat SSL ma coraz większy wpływ na widoczność strony w wyszukiwarce Google. Wdrożenie certyfikatu bezpieczeństwa wiąże się także (jest to często krok pomijany) z wymuszeniem przekierowania strony z http na https (dla google strona z http i https to także dwie różne strony!)

RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule .* https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}

IV) Zmieniony adres podstrony

Jeżeli z jakiegoś powodu zmieniamy adres strony np z strony naszadomena.pl/oferta/1324 chcemy zrobić stronę naszadomena.pl/oferta/szkolenia-adwords to także powinniśmy zrobić przekierowanie w pliku httacces analogiczne jak w wcześniejszych punktach.

UWAGA: Za pomocą narzędzia Search Console możemy sprawdzić wszystkie podstrony, które mają błędy 404 – są to kandydaci do przekierowania w pierwszej kolejności.

Wdrożenie przekierowań to bardzo ważny aspekt niestety często pomijany przez administratorów czy użytkowników strony – szkoda bo doświadczenie pokazuje że porządek w przekierowaniach potrafi podnieść pozycje strony w wyszukiwarce Google, nie mówiąc już o doświadczeniu użytkownika który zamiast pocałować klamkę w drzwiach naszej strony (komunikat 404) zostaje przekierowany tam gdzie znajduje się pożądana treść.

Natalia Dworniak
Były pracownik w ROI Ekspert na stanowisku SEM Specialist. Absolwentka Europeistyki Na Politechnice Gdańskiej i Romanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonatka social media. Swój wolny czas poświęca projektom DIY oraz kuchni wegańskiej.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (37 głosów, średnia: 4,92 / 5)
Loading...
Przewiń do góry