Przekierowania 301

Natalia Dworniak
Natalia Dworniak
Archiwum 08.2017

Przekierowania 301


Przekierowanie 301, 302 czy inne – temat brzmi groźnie, szczególnie dla osoby która nigdy nie miała do czynienia z technologiami webowymi. Dlaczego tworzyć taką konstrukcję? Co to jest i dlaczego jest to potrzebne dla strony www? Postaramy się krótko wyjaśnić w poniższym wpisie.

Czym jest przekierowanie 301 i do czego jest używane?

Przekierowanie 301 jest niczym innym, jak kilkoma linijkami kodu umieszczonymi w pliku znajdującym się w pliku .htaccess, które przekazuje informację, że adres (np mojastrona.pl/kontakt.html ) został przeniesiony w inne miejsce np. mojastrona.pl/kontakt. Zwykle używamy go do przekierowania adresów starej domeny na nową, lub w momencie kiedy zmieniamy adresy URL naszej strony np. na bardziej przyjazne dla użytkownika. Obowiązkowo taki mechanizm należy zastosować w momencie, gdy odświeżamy naszą stronę, wdrażamy nową lub zmieniamy system zarządzania treścią (CMS).

Obrazowo przekierowanie mówi – pod adresem X nie ma już strony jakiej szukałeś – znajdziesz ją pod adresem Y. Dzięki takiemu stosunkowo prostemu zabiegowi nie stracimy do tej pory uzyskanych pozycji w wyszukiwarce Google.

Jak zrobić przekierowania 301 w pliku .htaccess

Żeby utworzyć przekierowanie musimy mieć uprawnienia do zarządzania naszą domeną. Zwykle plik .htaccess znajduje się na serwerze w głównym katalogu domeny.

UWAGA: Zmian w pliku powinien dokonywać administrator witryny lub osoba, która tworzyła dla nas stronę – samodzielne dodawanie wpisów może spowodować problemy

Przykładowo w hostingu hekko.pl (link do naszego referala) który polecamy można zrobić to wchodząc w direct admin ( hekko.pl/admin ) wybierając manager plików.

przekierowanie 301

Najczęściej używane przekierowania 301

Dowiedzieliśmy się już, dlaczego warto użyć przekierowania 301, teraz chcielibyśmy wyjaśnić w jakich sytuacjach możemy z niego skorzystać:

I) Przekierowanie domeny głównej na nowy adres (oraz wszystkich podstron starej domeny)

Gdy chcemy całkowicie zrezygnować z naszej domeny staradomena.pl i zastąpić ją nową – nowadomena.pl – musimy pamiętać, aby wszystkie podstrony naszej starej domeny staradomena.pl/kontakt zostały także przeniesione na odpowiednie adresy url w nowej domenie.
Przykładowy wpis może wyglądać tak:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.pl [NC]
RewriteRule (.*) http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

Listę podstron do przekierowania możemy np za pomocą narzędzia https://www.screamingfrog.co.uk/seo-spider/ lub google search console (pokazuje błędy 404 z zaindeksowanych podstron)

II) Przekierowanie na domenę z www i bez www

Często spotykamy się z sytuacją, w której nasza strona internetowa strona.pl jest dostępna pod adresem strona.pl oraz www.strona.pl – dla Google to dwie różne strony! Pierwszym problemem jest duplikacja treści, drugim problemem jest utrata mocy pozycjonowania, która dzieli się na dwa osobno indeksowane adresy.

W takim wypadku musimy zdecydować która wersja jest dla nas odpowiednia i wykonać przekierowanie (przykładowy kod poniżej)

Chcemy przekierować domenę z www na bez www:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.strona.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://strona.pl/$1 [L,R=301]

Chcemy przekierować domenę bez www na www:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^strona.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.strona.pl/$1 [L,R=301]

III) Przekierowanie przy przeniesieniu domeny na HTTPS

Certyfikat SSL ma coraz większy wpływ na widoczność strony w wyszukiwarce Google. Wdrożenie certyfikatu bezpieczeństwa wiąże się także (jest to często krok pomijany) z wymuszeniem przekierowania strony z http na https (dla google strona z http i https to także dwie różne strony!)

RewriteCond %{HTTPS} off
RewriteRule .* https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI}

IV) Zmieniony adres podstrony

Jeżeli z jakiegoś powodu zmieniamy adres strony np z strony naszadomena.pl/oferta/1324 chcemy zrobić stronę naszadomena.pl/oferta/szkolenia-adwords to także powinniśmy zrobić przekierowanie w pliku httacces analogiczne jak w wcześniejszych punktach.

UWAGA: Za pomocą narzędzia Search Console możemy sprawdzić wszystkie podstrony, które mają błędy 404 – są to kandydaci do przekierowania w pierwszej kolejności.

Wdrożenie przekierowań to bardzo ważny aspekt niestety często pomijany przez administratorów czy użytkowników strony – szkoda bo doświadczenie pokazuje że porządek w przekierowaniach potrafi podnieść pozycje strony w wyszukiwarce Google, nie mówiąc już o doświadczeniu użytkownika który zamiast pocałować klamkę w drzwiach naszej strony (komunikat 404) zostaje przekierowany tam gdzie znajduje się pożądana treść.

Natalia Dworniak
SEM Specialist. Absolwentka Europeistyki Na Politechnice Gdańskiej i Romanistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Pasjonatka social media. Swój wolny czas poświęca projektom DIY oraz kuchni wegańskiej.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991

Zadzwoń do eksperta
od Facebook Ads,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991