Amazon czy Allegro – porównanie platform sprzedażowych

Patryk Pala
Patryk Pala
12 czerwca 2024
 
Amazon czy Allegro – porównanie platform sprzedażowych

Amazon czy Allegro
- porównanie platform sprzedażowych

Rynek e-commerce rozwija się w zawrotnym tempie, oferując konsumentom niespotykane dotąd możliwości zakupów online. W Polsce za największego konkurenta dla Allegro uważany jest Amazon, który próbuje rywalizować o zdobycie jak największej części polskiego rynku. Każda z tych platform ma swoje unikalne cechy, mocne strony oraz wyzwania. W naszym artykule przyjrzymy się, jak Allegro, polski gigant e-commerce, wygląda w porównaniu z Amazonem, światowym liderem w branży.

Początek Allegro i Amazon w Polsce

Historia Allegro

Allegro zostało założone w 1999 roku przez Arjana Bakera, holenderskiego przedsiębiorcę, w Poznaniu. Początkowo platforma funkcjonowała jako serwis aukcyjny, ale szybko przekształciła się w pełnoprawny marketplace, umożliwiając użytkownikom zarówno sprzedaż, jak i kupno różnorodnych produktów.

 • 2000: Allegro zostało przejęte przez QXL Ricardo, brytyjską firmę specjalizującą się w aukcjach internetowych. To przejęcie umożliwiło dalszy rozwój technologiczny i ekspansję marketingową.
 • 2003: Allegro stało się najpopularniejszym serwisem e-commerce w Polsce, wyprzedzając konkurencję dzięki rozbudowanemu systemowi ocen i komentarzy, który budował zaufanie wśród użytkowników.
 • 2011: Allegro zostało sprzedane południowoafrykańskiej grupie mediowej Naspers.
 • 2020: Debiut na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych, które jeszcze bardziej umocniło pozycję Allegro na naszym rynku.

Efekty uzyskiwane przez Allegro

 • Udział w rynku: Allegro pozostaje niekwestionowanym liderem na polskim rynku e-commerce. Platforma posiada około 33% udziału w rynku, co czyni ją największym graczem w Polsce.
 • Popularność: Allegro ma ponad 21 milionów zarejestrowanych użytkowników i około 18 milionów unikalnych użytkowników miesięcznie, co pokazuje silne zaangażowanie konsumentów.
 • Liczba ofert: Na Allegro dostępnych jest ponad 250 milionów ofert, co świadczy o ogromnym wyborze produktów dla konsumentów.
 • Przychody: Na podstawie półrocznych raportów finansowych szacuje się, że przychody Allegro w 2023 roku mogły wynieść około 6,5 miliarda złotych.

Historia Amazon

Amazon, założony w 1994 roku przez Jeffa Bezosa, początkowo funkcjonował jako internetowa księgarnia. Z czasem firma rozszerzyła swoją ofertę na praktycznie każdy możliwy produkt, stając się globalnym liderem w branży e-commerce.

 • Przed wejściem do PL: Przez wiele lat Polacy mogli korzystać z Amazona, zamawiając produkty z zagranicznych wersji strony, głównie z Niemiec (amazon.de) oraz Wielkiej Brytanii (amazon.co.uk). Było to jednak związane z wyższymi kosztami wysyłki i dłuższym czasem dostawy.
 • 2014: Amazon otworzył swoje pierwsze centra logistyczne w Polsce w okolicach Wrocławia, Poznania i Sosnowca. Te inwestycje były przygotowaniem do pełnego wejścia na polski rynek.
 • 2021: Amazon uruchomił polską wersję swojego serwisu (amazon.pl), umożliwiając polskim konsumentom dostęp do pełnej gamy produktów oraz usług, takich jak Amazon Prime, który oferuje darmową dostawę i dostęp do platformy streamingowej Prime Video.

Efekty uzyskiwane przez Amazon

 • Udział w rynku: Według szacunków, Amazon mógł osiągnąć udział w rynku polskim e-commerce na poziomie 10% do końca 2023 roku. Dokładne liczby mogą się różnić w zależności od kategorii produktów i okresu analiz.
 • Popularność: Szacuje się, że amazon.pl ma około 12 milionów odwiedzin miesięcznie. To oznacza znaczny wzrost zainteresowania w ciągu krótkiego okresu – w 2022 roku było to 6 milionów miesięcznie.
 • Liczba ofert: Szacuje się, że na polskim Amazonie dostępnych jest do 200 milionów produktów.
 • Przychody: Dokładne dane za 2023 rok nie są publicznie dostępne. Przewiduje się, że Amazon nadal notuje dwucyfrowy wzrost przychodów rok do roku. Szacunkowo przychody mogły sięgnąć 6 miliardów złotych.

Amazon Prime vs. Allegro Smart – jakie są różnice i podobieństwa szybkich wysyłek marketplace’ów?

Amazon Prime i Allegro Smart to dwa programy lojalnościowe, które oferują szereg korzyści dla użytkowników, przede wszystkim w zakresie szybkiej i darmowej wysyłki. Poniżej szczegółowe porównanie tych usług pod kątem ich cech charakterystycznych, opłacalności oraz korzyści, jakie przynoszą użytkownikom.

Tabelka nr 1
Porównanie Amazon Prime vs. Allegro Smart
 • Koszt subskrypcji

Obie usługi mają zbliżone koszty subskrypcji – Amazon Prime jest tańszy o 10 złotych w stosunku do Allegro Smart. Przystępna cena sprawia, że programy te są dostępne dla szerokiego grona użytkowników.

 • Dostawa

Amazon Prime oferuje darmową dostawę na szeroką gamę produktów, zazwyczaj w ciągu 1-2 dni roboczych, a w niektórych przypadkach nawet tego samego dnia. Allegro Smart również zapewnia darmową dostawę, ale z zastrzeżeniem, że zamówienie musi przekroczyć 45 zł od jednego sprzedawcy. Amazon ma przewagę w zakresie szybkości dostawy i elastyczności, natomiast Allegro Smart jest bardziej korzystne przy większych zakupach.

 • Dostęp do usług dodatkowych

Amazon Prime wyróżnia się dostępem do szerokiej gamy usług dodatkowych, takich jak: Prime Video, Prime Music, Prime Reading i Twitch Prime. Te dodatki zwiększają wartość subskrypcji. Subskrybenci Allegro Smart mogą korzystać z rabatów na dostawy kurierskie i do paczkomatów oraz mają dostęp do specjalnych ofert podczas Allegro Smart Week.

 • Promocje i oferty specjalne

Członkowie Amazon Prime mają dostęp do ekskluzywnych ofert i promocji, takich jak wcześniejszy dostęp do okazji czy specjalne wydarzenia jak Prime Day. Allegro Smart także oferuje ekskluzywne promocje dla swoich członków, ale skala i zasięg tych ofert są mniejsze w porównaniu do Amazon Prime.

 • Zasięg dostaw

Amazon Prime ma zasięg globalny, chociaż usługi dostawy są często dostosowane do lokalnych rynków. Allegro Smart działa głównie na terenie Polski, co sprawia, że jest idealnym rozwiązaniem dla lokalnych klientów, ale nie oferuje międzynarodowych dostaw.

 • Zwroty i reklamacje

Obie platformy oferują darmowe zwroty i łatwy proces reklamacyjny, co zwiększa wygodę użytkowników i buduje zaufanie do platformy.

 • Dostępność produktów

Amazon Prime oferuje dostęp do milionów produktów, w tym wielu międzynarodowych marek, co jest dużym plusem dla klientów szukających specyficznych produktów niedostępnych lokalnie. Allegro Smart koncentruje się głównie na produktach od lokalnych sprzedawców, co może być zaletą dla osób preferujących zakupy lokalne.

 • Program lojalnościowy

Obie usługi oferują programy lojalnościowe z nagrodami i zniżkami dla stałych użytkowników, ale Amazon Prime ma przewagę dzięki dodatkowym usługom medialnym.

 • Specjalne usługi dostawcze

Amazon Prime oferuje opcję same-day delivery w wybranych lokalizacjach, co jest znaczną zaletą dla użytkowników potrzebujących szybkiej dostawy. Allegro Smart również oferuje szybkie dostawy, ale czas dostawy zależy od sprzedawcy i lokalizacji.

Podsumowanie – co się opłaca?

Amazon Prime:
 • Korzyści: Opłaca się, jeśli korzystasz z dodatkowych usług, takich jak: Prime Video, Prime Music, i Prime Reading. Idealny dla użytkowników, którzy często dokonują zakupów i cenią sobie szybki czas dostawy bez minimalnej wartości zamówienia.
 • Wady: Brak pełnej dostępności usług dodatkowych w Polsce (np. Amazon Fresh).
Allegro Smart:
 • Korzyści: Opłaca się, jeśli głównie skupiasz się na zakupach z darmową dostawą i korzystasz z rabatów na wysyłki kurierskie oraz paczkomaty. Idealny dla osób robiących większe zamówienia i korzystających z lokalnych ofert.
 • Wady: Ograniczona liczba dodatkowych usług w porównaniu z Amazon Prime.
Tabela nr 2
Amazon Prime vs. Allegro Smart – zalety i wady

Każda z opcji ma swoje unikalne korzyści, które mogą lepiej odpowiadać na różne potrzeby użytkowników. Decyzja powinna być oparta na preferencjach dotyczących zakresu usług, kosztów i specyfiki korzystania z platformy.

Wnioski

Wybór pomiędzy Amazon Prime a Allegro Smart zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Amazon Prime oferuje szeroką gamę dodatkowych usług i globalny zasięg, co może być atrakcyjne dla użytkowników szukających kompleksowego pakietu korzyści. Allegro Smart jest bardziej skoncentrowane na polskim rynku, oferując korzystne warunki dostawy i rabaty na wysyłki, co może być bardziej atrakcyjne dla lokalnych użytkowników.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Reklama na Amazon

Poznaj siłę globalnego lidera e-commerce!

Podsumowanie – ostateczny werdykt. Amazon vs Allegro – którą platformę wybrać?

W naszym porównaniu warto również wspomnieć o reklamowaniu na obu marketplace’ach. Zarówno Allegro, jak i Amazon oferują porównywalne narzędzia, aby wspomóc sprzedających w dotarciu do potencjalnych klientów. Platforma Allegro oferuje rozwiązanie nazwane Allegro Ads, natomiast amerykański gigant słynie z Amazon Ads. Choć Allegro jest liderem sprzedaży online w Polsce, narzędzie do reklam jest uboższe od rozwiązań oferowanych przez Amazon. Pomimo różnic, sprzedając na obu platformach warto, a nawet powinno się korzystać z tych rozwiązań, ponieważ pozwalają one wymiernie zwiększać sprzedaż przy zachowaniu odpowiedniej rentowności i kontroli nad wydatkami.

Porównanie Allegro Ads vs. Amazon Ads

Porównanie Allegro Ads vs. Amazon Ads

Przewidywanie przyszłego rozwoju Amazona i Allegro w Polsce jest dość dobrze widocznie w bieżących działaniach tych platform. Allegro w ciągu najbliższych lat dalej będzie stawiać na ekspansję w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jednoczenie poprawiając poziom obsługi klienta i zwiększając koszty dla sprzedawców. Amazon natomiast stopniowo powiększa bazę sprzedawców, utrzymując koszty i prowizje bez zmian i wprowadza coraz więcej korzyści dla kupujących.

Przewidywane tendencje w przyszłości

 • Zwiększające się znaczenie handlu elektronicznego: Zarówno Amazon, jak i Allegro będą kontynuować wykorzystywanie rosnącego znaczenia handlu elektronicznego, co może prowadzić do dalszego wzrostu obu platform.
 • Konkurencja na rynku: Konkurencja między Amazonem a Allegro będzie się zacieśniać, co może prowadzić do dalszych innowacji i usprawnień na rzecz klientów.
 • Rozwój mobilności i personalizacji: Obie platformy będą kontynuować rozwój mobilnych aplikacji oraz personalizowanych doświadczeń zakupowych, aby lepiej odpowiadać na potrzeby i preferencje klientów.

Podsumowując, zarówno Amazon, jak i Allegro mają duży potencjał wzrostu na polskim rynku, ale będą musiały kontynuować inwestycje w innowacje, usługi logistyczne oraz personalizację, aby utrzymać swoją pozycję i konkurować skutecznie z innymi graczami na rynku e-commerce.

Gotowe platformy sprzedażowe, a może własny sklep e-commerce?

Decyzja pomiędzy korzystaniem z gotowych platform sprzedażowych, takich jak Allegro czy Amazon, a uruchomieniem własnego sklepu e-commerce, jest kluczowa dla wielu przedsiębiorców. Poniżej zawarliśmy szczegółowe porównanie obu rozwiązań, uwzględniające ich zalety, wady, ograniczenia oraz koszty.

Porównanie rozwiązań

Tabela nr 4
Porównanie rozwiązań

Szczegółowe porównanie platform sprzedażowych

Koszty

Gotowe platformy sprzedażowe:

 • Koszty początkowe są niskie, co pozwala na szybkie rozpoczęcie sprzedaży bez dużych inwestycji.
 • Opłaty miesięczne mogą być niskie lub zerowe, ale platformy pobierają prowizje od sprzedaży, które mogą wynosić od 5% do 15%.

Własny sklep e-commerce:

 • Wymaga wyższych kosztów początkowych związanych z założeniem strony, zakupem domeny i hostingiem.
 • Brak prowizji od sprzedaży, co może być korzystne przy dużej liczbie transakcji, ale należy uwzględnić koszty utrzymania i rozwoju strony.

Widoczność i zasięg

Gotowe platformy sprzedażowe:

 • Zapewniają wysoką widoczność dzięki dużemu ruchowi organicznemu i rozpoznawalności marki.
 • Platformy takie jak Amazon i Allegro mają globalny lub krajowy zasięg, co pozwala na dotarcie do szerokiej bazy klientów.

Własny sklep e-commerce:

 • Początkowo widoczność jest niska, wymaga inwestycji w SEO, marketing i promocję.
 • Zasięg klientów zależy od działań marketingowych, co może być wyzwaniem dla nowych sklepów.

Kontrola i personalizacja

Gotowe platformy sprzedażowe:

 • Ograniczona kontrola nad sklepem, polityki i zasady narzucone przez platformę.
 • Personalizacja jest ograniczona do dostępnych szablonów i układów.

Własny sklep e-commerce:

 • Zapewnia pełną kontrolę nad sklepem, dając możliwość dowolnych zmian i dostosowań.
 • Pełna personalizacja pozwala na tworzenie unikalnych doświadczeń zakupowych.

Skalowalność i obsługa techniczna

Gotowe platformy sprzedażowe:

 • Łatwa skalowalność, ale może wiązać się z wyższymi kosztami prowizji i opłat.
 • Obsługa techniczna jest zapewniona przez platformę, co ułatwia zarządzanie sklepem.

Własny sklep e-commerce:

 • Skalowalność wymaga planowania i inwestycji, ale daje większą elastyczność w dłuższej perspektywie.
 • Obsługa techniczna wymaga własnego zespołu lub zewnętrznej firmy, co może generować dodatkowe koszty.

Zalety i Wady

Tabela nr 5
Gotowe platformy vs. Własny sklep – zalety i wady

Podsumowanie

Wybór pomiędzy gotową platformą sprzedażową a własnym sklepem e-commerce zależy od wielu czynników, takich jak: budżet, potrzeby personalizacji, kontrola nad sklepem oraz długoterminowe cele biznesowe. Gotowe platformy sprzedażowe, jak Allegro czy Amazon, oferują szybki start i wysoką widoczność, ale wiążą się z wyższymi prowizjami i ograniczoną kontrolą. Własny sklep e-commerce wymaga większych inwestycji początkowych i działań marketingowych, ale zapewnia pełną kontrolę, elastyczność i brak prowizji od sprzedaży.

 

Inne popularne i nowe marketplace w Polsce

Empik Marketplace

Cechy główne:

 • silna marka z długą historią na polskim rynku,
 • szeroki wybór produktów kulturalnych i edukacyjnych,
 • możliwość zakupu online i odbioru w punktach stacjonarnych,
 • działania promocyjne i programy lojalnościowe.

Kaufland Global Marketplace

Cechy główne:

 • nowy gracz na polskim rynku e-commerce,
 • integracja z siecią sklepów stacjonarnych Kaufland,
 • szeroki zasięg międzynarodowy,
 • zaawansowane narzędzia dla sprzedawców, takie jak integracje z systemami ERP,
 • efektywne rozwiązania logistyczne.

eBay.pl

Cechy główne:

 • globalny marketplace z dużym zasięgiem,
 • możliwość sprzedaży i zakupu zarówno nowych, jak i używanych produktów,
 • aukcje oraz opcje „kup teraz”,
 • narzędzia do międzynarodowej sprzedaży,
 • systemy oceny i opinii użytkowników.

Zalando.pl

Cechy główne:

 • skupienie na branży modowej,
 • szeroki wybór marek i produktów wysokiej jakości,
 • darmowa wysyłka i zwroty,
 • personalizowane rekomendacje produktów,
 • program lojalnościowy Zalando Plus.

OLX.pl

Cechy główne:

 • popularny serwis ogłoszeniowy w Polsce,
 • skupienie na rynku lokalnym,
 • darmowe ogłoszenia dla użytkowników prywatnych,
 • szeroka gama kategorii produktów i usług,
 • bezpośredni kontakt między kupującymi a sprzedającymi.

eMAG.pl

Cechy główne:

 • szeroki wybór produktów,
 • rozbudowana oferta elektroniki i AGD,
 • programy lojalnościowe i liczne promocje,
 • międzynarodowy zasięg, silna pozycja w Europie Środkowo-Wschodniej,
 • profesjonalna obsługa klienta.

Erli.pl

Cechy główne:

 • nowa platforma e-commerce na polskim rynku,
 • intuicyjny interfejs i łatwość użytkowania,
 • szeroka gama produktów w różnych kategoriach,
 • dynamicznie rozwijająca się baza sprzedawców,
 • atrakcyjne warunki dla sprzedawców, niskie prowizje.

Porównanie marketplace w Polsce

Tabela nr 6
Zestawienie najpopularniejszych marketplace’ów w Polsce

Każda z tych platform ma swoje unikalne cechy i zalety, dostosowane do różnych potrzeb i preferencji klientów, co czyni je istotnymi graczami na polskim rynku e-commerce.

Podsumowanie

Sprzedaż online w obecnych czasach wymusza na firmach podejmowania przemyślanych i precyzyjnych rozwiązań. Zazwyczaj w pierwszej kolejności firmy rozpoczynają prowadzenie sprzedaży na platformach przez założenie konta na Allegro, wykupienie abonamentu i wystawienie swoich produktów. Bardzo często takie działania są niewystarczające i trzeba skorzystać z opcji reklam. To finalnie i tak może nie przynosić wymiernych korzyści, pomimo mln użytkowników w naszym kraju. Wraz z wejściem Amazon do Polski, rekomendujemy, aby spróbować również sprzedaży na największym e-commerce w Europie, ponieważ Amazon słynie z rozwiązań ułatwiających ekspansję na inne, bogatsze rynki. Kolejnym krokiem w celu zwiększenia swojej sprzedaży internetowej jest dywersyfikacja kanałów, tak aby zgodnie z trendem znajdować się na najpopularniejszych platformach sprzedażowych dla konsumentów. W tej chwili użytkownicy mogą korzystać z wielu miejsc do zakupów, przez co gorąco zachęcamy do testowania i próbowania nowych rozwiązań.

Zapraszamy do kontaktu z nami, w celu omówienia strategii, rozwiązań i planów odpowiednich dla Państwa działalności, a co najważniejsze – wyboru miejsca sprzedaży najlepiej dopasowanego do profilu i branży, którą Państwo reprezentujecie.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Zyskaj przewagę nad konkurencją

Sprawdź mozliwości Allegro Ads!

Patryk Pala
Allegro Ads Specialist W branży e-commerce działa od 2017 roku. Specjalizuje się w analityce i poszukiwaniach odpowiedzi na pytanie: „dlaczego się nie sprzedaje”. Kompleksowo zajmuje się różnymi rodzajami marketplace'ów w Europie. Prywatnie geek technologiczny oraz miłośnik siatkówki i żużla.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry