Gdy zakładamy stronę internetową – firmową lub prywatną – warto sprawdzić, czy domena, której chcemy użyć, nie jest już zajęta. Wpisanie jej w pasku adresu w przeglądarce nie zawsze będzie wystarczające. Stanie się tak na przykład wtedy, gdy strona nie będzie działać. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bazy Whois.
W największym uproszczeniu rejestr Whois jest bazą danych, w której znajdziemy podstawowe informacje dotyczące zarejestrowanych domen internetowych. Działa ona w oparciu o protokół TCP wysyłający odpowiednie zapytanie do baz danych dns. Informacje, które otrzymuje się w zamian, dotyczą m.in. adresu IP serwera, na którym znajduje się strona, daty jej rejestracji, wygaśnięcia itp. Dostęp do Whois możemy uzyskać z poziomu przeglądarki – wystarczy wejść na którąś ze stron umożliwiających wyszukanie tego rodzaju danych. Najpopularniejsze z nich to:
Oto, co konkretnie należy zrobić:
Warto pamiętać, że wpisujemy wyłącznie nazwę domeny. Czyli na przykład devagroup.pl, a nie https://www.devagroup.pl/.
Jeżeli dane o właścicielu domeny nie zostały ukryte, wówczas możemy je znaleźć w następujących miejscach:
Ze względu na przepisy RODO oraz możliwość ukrycia danych znajdujących się w Whois, kontakt z właścicielem domeny, która nas interesuje, jest bardzo często utrudniony. Szczególnie w sytuacji, gdy jest to domena globalna, czyli .com. Nawet jeśli skorzystamy z innych stron oferujących usługę sprawdzenia domeny pod kątem jej właściciela (na przykład https://domains.google.com/registrar/search), to efekt będzie taki sam. Innymi słowy jeżeli ktoś nie chce zostać znaleziony, to raczej go w ten sposób nie znajdziemy. Możemy mieć jedynie nadzieję, że odpisze nam na wiadomość wysłaną przez kontaktowy adres e-mail. Na przykład w sytuacji, gdy chcemy odkupić daną domenę.
Odkupywanie domen jest zagadnieniem na osobny wpis, tutaj jedynie zajmiemy się ogólnikowo jednym z aspektów tego działania, czyli poszukiwaniem idealnego adresu dla własnej firmy lub strony internetowej. Łatwo w tym przypadku o błąd, szczególnie w sytuacji, gdy zajmują się tym początkujący. Domenę można odkupić bezpośrednio od jej właściciela lub na giełdzie domen, można ją też przechwycić za darmo, jeżeli mamy szczęście. Generalnie jednak należy uważać, i to przynajmniej z kilku powodów. Pytanie zatem brzmi: jak sprawdzić domenę, żeby nie kupić wybrakowanego towaru?
Najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie zakupu domeny uczciwym specjalistom od SEO. Może się okazać, że nazwa domeny, na której tak bardzo nam zależy, jest po prostu za droga i o wiele lepszym rozwiązaniem jest postawienie strony całkowicie od podstaw na nowym, unikatowym adresie. Tym bardziej, że nawet skorzystanie z baz Whois może być niewystarczające do tego, żeby mieć możliwość skontaktowania się z właścicielem, od którego chcemy daną domenę odkupić.
W teorii protokół Whois został stworzony po to, żeby odpowiedzieć na pytanie, czyja domena wzbudziła nasze zainteresowanie i jak się z tą osobą lub organizacją skontaktować. W praktyce sprawdzenie właściciela domeny może być trudniejsze, niż się początkowo wydaje. Szczególnie w sytuacji, gdy właścicielem jest osoba fizyczna. Bardzo często będziemy mieć wyłącznie dostęp do adresu e-mail rejestratora.