Responsywna strona internetowa – co musisz wiedzieć

 
Responsywna strona internetowa

Responsywna strona internetowa


- co musisz wiedzieć

W czasach, gdy użytkownicy przeglądają serwisy internetowe zarówno na komputerze stacjonarnym, laptopie, jak i tablecie czy smartfonie, warto stworzyć stronę dostosowującą się automatycznie do wymogów każdego z tych sprzętów. Takie właściwości ma strona responsywna. Z tego artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje się witryna RWD oraz dlaczego warto w nią zainwestować.

Co to jest responsywna strona www?

Strona responsywna to witryna, która automatycznie dopasowuje się do rozdzielczości konkretnego urządzenia. Dobrze prezentuje się nie tylko w dużej rozdzielczości na komputerze, ale też na smartfonie czy tablecie z małym ekranem. Responsywność sprawia, że nie ma potrzeby tworzenia osobnych wersji serwisu dla komputerów oraz urządzeń mobilnych.

Sekcja tło

Potrzebujesz konsultacji SEO?

Czym charakteryzuje się strona responsywna?

Responsywna witryna dostosowuje się do sprzętu, ale również do przeglądarki. System pobiera informacje o przeglądarce i urządzeniu, co sprawia, że strona automatycznie dopasowuje elementy konieczne do jej prawidłowego funkcjonowania, a także dodatkowe, takie jak rodzaj czcionki, grafika albo wielkość poszczególnych elementów. To wszystko sprawia, że wyświetla się ona tak samo dobrze na sprzętach z przeglądarką Firefox, Google Chrome, Opera, Safari czy Internet Explorer, niezależnie od rozdzielczości ekranu.

Przy tego rodzaju stronach elementy klikane na komputerze są zamieniane w przyciski dotykowe dla urządzeń mobilnych. Zmianie zwykle ulegają też wielkości konkretnych punktów i fontów w serwisie, co przekłada się na łatwość nawigacji, zwłaszcza na telefonach wyposażonych w niewielkie ekrany.

Obecne standardy kodowania pozwalają też na wyłączanie niektórych elementów na stronie, w zależności od rozdzielczości i typu urządzenia, na którym jest ona aktualnie wyświetlana. Webmaster tworzący witrynę responsywną ma więc możliwość wprowadzenia takich ustawień, aby konkretne przyciski, grafiki, tło lub inne elementy wczytywały się tylko na wybranych sprzętach, np. jedynie na stronie wyświetlanej na komputerze, a nie na smartfonie. Celem takich zmian jest uzyskanie maksymalnej czytelności serwisu. Często się również zdarza, że wersje na urządzenia mobilne posiadają mniej obrazków i elementów ozdobnych, co sprawia, że użytkownik może szybko i bezproblemowo znaleźć interesujące go informacje.

Ważną cechą responsive web design jest dostosowanie jej rozmiaru w poziomie. W efekcie strona wykorzystuje całą szerokość ekranu i nie ma potrzeby jej przesuwania na boki, by zobaczyć pełną zawartość. To także istotny czynnik wpływający na czytelność i łatwą obsługę serwisu responsywnego.

Dlaczego warto zaprojektować stronę RWD?

Witryna responsywna to rozwiązanie przynoszące wiele korzyści właścicielowi oraz korzystającym z niej osób. Strona RWD to przede wszystkim wygoda dla użytkowników, dająca możliwość pełnego wykorzystywania możliwości wszystkich urządzeń, z których korzystają oni na co dzień. Dobrze zaprojektowany i wykonany serwis jest tak samo czytelny, intuicyjny w obsłudze i przede wszystkim funkcjonalny na dowolnym sprzęcie.

Responsywna www to także duża korzyść dla właściciela witryny. Nie musi on tworzyć kilku wersji serwisu, dla różnych typów urządzeń i przeglądarek. To przekłada się na oszczędność pieniędzy, które może przeznaczyć np. na rozwój albo promocję firmy. Strona RWD jest również lepiej oceniana przez roboty Google, dzięki czemu może się znaleźć wyżej w wynikach organicznych w wyszukiwarce. Responsive web deisgn wpływa więc pozytywnie na pozycjonowanie.

Warto też mieć na uwadze, że użytkownicy często surfujący po sieci na urządzeniach mobilnych chętniej powrócą na strony w pełni zoptymalizowane pod smartfony i tablety, niż na witryny nieresponsywne. Wynika to z faktu, że korzystanie z serwisu RWD jest po prostu znacznie wygodniejsze niż przeglądanie na telefonie klasycznej wersji, na której nie wprowadzono żadnych zmian.

Jak stworzyć responsywną stronę internetową?

Strona RWD jest tworzona poprzez precyzyjne wskazanie, jakie elementy muszą się ładować dla poszczególnych rozdzielczości. Na przykład, wpisując wyrażenie @media screen and (min-width:992px) and (max-width:1280px), można zaznaczyć, że konkretne elementy będą się wyświetlały tylko dla ekranów o szerokości ekranu mieszczącej się w przedziale między 992 a 1280 px, a przy innych wymiarach będą pomijane.

Do projektowania serwisów responsive web design warto użyć specjalnych aplikacji ułatwiających pracę. Umożliwiają one m.in. pobranie gotowych plików typu .css czy .js, na których można bazować, tworząc własne szablony responsywne. Rozwiązanie to jest o wiele szybsze i sprawniejsze niż tworzenie od podstaw nowego szablonu.

Podsumowując, strona responsywna daje możliwość wykonania przyjaznej dla użytkownika, estetycznej wizualnie i funkcjonalnej witryny. Dotyczy to dowolnego rodzaju serwisów www: sklepów internetowych, stron firmowych, blogów, wizytówek, portali oraz innych.

Sekcja tło

Szukasz pomocy przy tworzeniu strony internetowej?

Zespół Content Marketingu
Ten artykuł jest wynikiem prac naszego zespołu content marketingowego, może mieć wielu autorów i źródeł. Jeśli widzisz w nim błąd, napisz do nas, chętnie wyjaśnimy a faktyczne namierzone błędy merytoryczne doceniamy niespodzianką. Jesteśmy autorami sukcesów wielu blogów firmowych naszych Klientów. Wiemy jak pisać aby osiągać wysokie pozycje oraz czego szukają Twoi odbiorcy, aby zapewnić Ci ruch na stronie. Szukasz copywriterów dla swojej, nawet nietypowej, branży? Pomożemy!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991