semWAW – edycja startup – relacja z wydarzenia

semWAW – edycja startup – relacja z wydarzenia

semWAW – edycja startup
– relacja z wydarzenia

17.11.2023 r. na długo zapisze się w historii DevaGroup. To właśnie wtedy odbyła się pierwsza (historyczna!) edycja semWAW. Zdaniem sponsorów, prelegentów i uczestników, udało nam się przenieść ducha semKRK do Warszawy, a to właśnie był główny cel naszego spotkania w Campusie Google for Startups przy Planu Konesera.

Co przygotowaliśmy tym razem?

Oprócz 5 merytorycznych prezentacji ze świata SEM i SEO na uczestników czekał panel dyskusyjny „Jak startupy zbierają i wykorzystują dane w marketingu?” oraz stoiska 7 sponsorów imprezy na czele ze sponsorem głównym – Orion Media.

Uczestnicy mogli przebierać w gadżetach dostarczonych przez partnerów wydarzenia oraz zawitać na stoiska sponsorów konferencji. Sponsorami, którzy odwiedzili nas ze stoiskami były firmy: Orion Media, Senuto, WhitePress, NoFluffJobs, Vestigio i Semstorm. Nagrywki z konferencji zapwni Result Media, a sponsorami AfterParty, których można było spotkać również na konferencji byli CyberFolks.

Dodatkowo przed konferencją odbyły się dwa dni warsztatów na ścieżkach Google Ads & Analytics oraz SEO. Pierwszego dnia wiedzą dzielili się Wojciech Mikoś, Karol Dziedzic, Bartłomiej Kaczmarczyk i Martyna Zastrożna, natomiast warsztaty SEO poprowadzili Bartłomiej Tomczyk, Paweł Konopiński i Szymon Słowik. Całość odbyła się online na platformie Clickmeeting i zebrała bardzo dobre opinie od uczestników.

Nie utop startupu, analizując morze danych! – Joanna Horoszko

Naszą konferencją rozpoczęła zwyciężczyni głosowania Call4Papers, która opowiedziała m.in. o tym, co naprawdę warto analizować w swoim startupie. To właśnie ten mocno startupowy temat zdobył uznanie głosujących w naszych konkursie C4P.

Joanna zaczęła swoje wystąpienie od podzielenia się swoimi doświadczeniami odnośnie do tego, w jaki sposób startupy podchodzą do analizy danych: z jakich narzędzi korzystają oraz jakie podejścia stosują. Najczęstsze z nich określiła jako „Na bogato”, „Minimalizm + życiowe doświadczenie” oraz „Złoty środek”.

Prelegentka podała nam zestaw działań na szybkie i dobre analizowanie danych z GA4. Należą do nich: segmentacja, używanie Google Signals, budowanie zdarzeń i oznaczanie konwersji oraz budowanie grup odbiorców.

Na koniec otrzymaliśmy kilka pozaanalyticsowych rekomendacji, które dotyczyły dodawania wtyczek na stronie czy korzystania również z innych narzędzi do zbierania danych. To była świetna pigułka wiedzy dla wszystkich osób działających w startupach!

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Chcesz wystąpić na kolejnej edycji semWAW?

Uzupełnij formularz Call4Papers tak jak Joanna!

„Wyhoduj jednorożca” dzięki inteligentnym strategiom SEO opartym na AI – Dominik Fajferek

Pierwszą seową prezentację piątkowego wieczoru wygłosił reprezentant WhitePressa. Opowiedział on m.in. o tym, czym jest SAAS e-commerce, jak powiązać go z ChatemGPT oraz narzędziami SEO i jak przygotować strategię SEO w ChacieGPT-4. To właśnie na tworzenie strategii ekspert poświęcił dłuższą część swojej prezentacji przygotowującej do „wyhodowania jednorożca”.

Dalsza część prezentacji skupiała się wokół słów kluczowych i content marketingu. Dominik pokazał również ciekawe narzędzia, które ułatwiają pracę w tych obszarach. Najważniejsze wnioski? Musimy pamiętać o nadzorowaniu AI, ponieważ tylko w ten sposób zadbamy o jakość przesyłanych danych, ich przetwarzania i unikniemy błędów w logice. To zawsze człowiek finalnie będzie odpowiedzialny za dane.

Panel dyskusyjny: Jak startupy zbierają i wykorzystują dane w marketingu?

W pierwszym w historii naszych wydarzeń panelu dyskusyjnym wzięli udział Artur Pajkert, Mateusz Muryjas i Krzysztof Modrzewski, a całość poprowadził Krzysztof Marzec. Zaczęliśmy od pytania, jakie dane warto zbierać na początku działania startupu. Prelegenci przedstawili różne podejścia, które sprawdzą się w zależności od etapu rozwoju i branży, w jakiej działa firma.

W dobie GA4 jest bardzo mało czasu na to, żeby w ogóle poświęcić czas na coś innego. Zobaczcie, jest godzina 19:30, piątek, a zamiast siedzieć na Netflixie, słuchacie o analyticsie.

Paneliści podzielili się też historiami fuckupów, jakie mieli okazję obserwować. Co w analityce może pójść nie tak? Dostaliśmy kilka konkretnych wniosków.

  1. Jeśli kampanie obsługuje automat, to w momencie, kiedy straci dane, przestaje działać. Może to skutkować spadkiem konwersji o nawet 95% i wieloma dniami szukania błędów.
  2. Kiedy rozmawiamy o danych, musimy się upewnić, że tak samo je rozumiemy – dla jednej osoby konwersja może oznaczać purchase, dla innej wszystkie konwersje na stronie.

Uczestnicy wydarzenia mieli również możliwość zadania pytań panelistom na sli.do. Mateusz podzielił się radami w temacie zatrudniania analityka – kiedy wybrać zewnętrznego konsultanta, a kiedy pracownika inhouse oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas wyboru kandydata. Artur opowiedział o implementacji GA4 oraz zdarzeń. Są różne opcje zrobienia tego, a najlepsza dla nas zależy głównie od warunków organizacyjnych. Krzysztof odniósł się do granicy, kiedy wystarczy nam korzystanie z darmowych narzędzi, a kiedy warto przejść na płatne rozwiązania. Dobra, rozbudowana analityka kosztuje, ale zawsze ma się zwracać.


 

Startupy vs „Misie” vs „Grube Ryby” – 7 wniosków z pracy z różnymi typami klientów od Tomasza Trzósło

Kolejnym ciekawym startupowym wystąpieniem była prelekcja Tomka Trzósło, który przedstawił kilka protipów odnośnie swojej pracy z różnymi klientami. Podczas prezentacji usłyszeliśmy m.in. o tym, jak ważne jest znalezienie sponsora dla swoich działań, o myśleniu win-win i jego roli w marketingu oraz o tym, jak narzędzia takie jak GA4 pomagają w rozumieniu naszych odbiorców.

Przedstawione 7 nawyków skutecznego działania:

– Bądź proaktywny.
– Zaczynaj z wizją końca.
– Rób najpierw to, co najważniejsze.
– Myśl w kategoriach win-win.
– Staraj się najpierw zrozumieć, potem być zrozumiany.
– Synergia działania.
– Ostrzenie piły.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Dowiedz się, o czym mówili prelegenci

Zobacz ich prezentacje

Co zrobić, żeby Google kochało Twoje treści? – Paweł Sokołowski

Druga seowa prelekcja również poruszała temat AI i opowiadała m.in. o tym, jak maszyny rozumieją treść, jak dostosować się do ich standardów oraz na co zwracać uwagę podczas tworzenia treści przy użyciu AI. Wszystko to okraszone przykładami z pracy z klientami i rozpisane z bardzo dużą dokładnością, wliczając w to m.in.: intencję, zrozumienie intencji, kontekst, profil wyszukającego i rodzaje komunikacji z maszynami.

komunikacja z maszynami

Bardzo dobrze musimy zrozumieć również sam dokument, na którym pracujemy. Pomoże nam w tym analiza semantyczna, która została wytłumaczona i rozłożona na czynniki pierwsze podczas prelekcji. Bardzo ważna będzie również jakość źródła, z którego korzystamy, oraz przedstawienie wyzwań, które przed nami stoją.

Kolejnym krokiem powinno być dopasowanie wyników do intencji. W tym miejscu skupiamy się na wyborze dokumentów, przygotowaniu i wyświetlaniu rekomendacji oraz płynnie przechodzimy do analizy SERP. Następnie musimy zoptymalizować treść na stronach – najlepiej zrobić to poprzez analizę semantyczną i analizę satysfakcji.

Analityka digital – nie tylko GA4. Łączenie danych z różnych źródeł zboostuje Twój startup! – Anna Moczulska

Konferencję zakończyło mocno analityczne wystąpienie. Prelegentka przypomniała nam, że analityka to nie wyłącznie Google Analytics, ale też wiele narzędzi wbudowanych w platformy socialmediowe czy chociażby CRM.

Ania zachęciła nas do automatyzacji raportów z wykorzystaniem BigQuery i Looker Studio od Google, pokazując korzyści płynące z tego rozwiązania. Pokazała też na przykładach, jakie efekty w praktyce możemy uzyskać, m.in. lepsze monitorowanie efektywności zespołu czy promowanie produktów, które dobrze się sprzedają i mamy je w dużych ilościach. Na zakończenie podsumowała, dlaczego korzystanie z data warehouse’ów jest tak ważne dla biznesu i jakie realne korzyści przynosi.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Tak było na semWAW!

Fotorelacja z wydarzenia już na naszym Facebooku

Podsumowanie

Pierwsza edycja semWAW jest już historią, ale taką historią, do której będziemy bardzo często wracać.

Pomysł przeniesienia semKRK w naszych głowach funkcjonował już dość długo. Bardzo mocno motywowały nas do tego dodatkowo komentarze uczestników semKRK zachęcające do wizyty w stolicy. Zawsze staramy się słuchać głosu naszych uczestników, zatem nie pozostaliśmy dłużni i zorganizowaliśmy pierwszą edycję semWAW

To właśnie dzięki takim chwilom wiemy, że to, co robimy, jest dla Was tak samo satysfakcjonujące jak dla nas, organizatorów. Po tych niecałych 4 godzinach widzimy, że chcecie więcej, więc wrócimy do Was na semWAW#2 – startup edition już 22 marca 2024 r. Całość ponownie odbędzie się w Campusie Google for Startups i jesteśmy pewni, że prelekcje przyniosą Wam wiele ciekawych spojrzeń na tematy SEM i SEO, o których jeszcze nie pomyśleliście! Bądźcie z nami, a jeśli byliście już teraz, to po prostu DZIĘKUJEMY!

Już niedługo na naszym blogu pojawią się wywiady z prelegentkami i prelegentami semWAW, którzy odpowiadają na pytania zadane podczas konferencji przez sli.do. Mamy nadzieję, że semWAW zapamiętacie na długo! Do zobaczenia 22.03.2024 r. ponownie w Warszawie!

Patrycja Kozioł
Marketing Specialist. Przeszła drogę od amatorskiego marketingu eventów do profesjonalnego prowadzenia social mediów. Jej czujne oko wyłapuje wszystkie błędy i niespójności w tekstach i na stronach internetowych. Wolny czas spędza na czytaniu kryminałów, poprawianiu przecinków i zgłębianiu kultur dalekowschodnich.

Kamil Leśniak
Event & Marketing Manager. Zajmuje się marketingiem internetowym oraz contentem. Lubi wyzwania i pasjonuje się organizacją eventów. Prywatnie kolekcjoner autografów znanych osób.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (13 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry