Jak dobrać słowa kluczowe do Google Ads?

Jak dobrać słowa kluczowe do Google Ads?

Jak dobrać słowa kluczowe
do Google Ads?

Wybór słów kluczowych jest bardzo ważną kwestią w tworzeniu kampanii Google Ads (kiedyś Google Adwords). Tak naprawdę od tego trzeba zacząć takie działania promocyjne. O różnych typach dopasowania słów kluczowych oraz o tym, jak z nich korzystać pisaliśmy już w artykule “Typy dopasowań słów kluczowych”. W tym wpisie natomiast pokrótce opiszemy, jak w odpowiedni sposób je wybierać. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym nauczysz się trafnie dobierać słowa kluczowe pod kampanie Google Ads, a przy okazji zadbasz o optymalizację swojej strony pod kątem SEO. Właściwy dobór słów kluczowych jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o sukcesie Twojej kampanii. Naucz się z nami jak dobrać odpowiednie słowa kluczowe.

 

Dobór słów kluczowych pod kątem oferowanych przez Ciebie produktów/usług

Wybór słów kluczowych powinien być powiązany z produktami lub usługami, które oferujesz. Chodzi tu jednak o dogłębną analizę tego, co mamy do zaoferowania naszym klientom. Przed rozpoczęciem poszukiwań słów kluczowych powinniśmy zatem zacząć od szczegółowego przyjrzenia się ofercie firmy, a następnie pod tym kątem wybrać właściwe słowa kluczowe. Pomoże to też wyłonić frazę kluczową dla strony. 

Jeżeli prowadzisz biuro podróży i oferujesz wycieczki objazdowe to postaraj się znaleźć słowa kluczowa związane właśnie z wycieczkami objazdowymi, jak np. wycieczki objazdowe po Włoszech, wycieczki objazdowe dla singli czy wycieczki objazdowe egzotyczne – zamiast celować w ogólne i oblegane słowo: wycieczki Włochy.

 

Różne rodzaje słów kluczowych dla Twojej lokalizacji. Regionalizuj, jeśli działasz lokalnie

Wybierając odpowiednie słowa kluczowe, oprócz samych usług i produktów, które oferujesz, warto uwzględnić również obszar, na którym działa firma. Użytkownicy często bowiem poszukując tego, co ich interesuje, wpisują hasła, dopisując do nich konkretne regiony, miejscowości, a nawet ulice. Z całą pewnością warto zatem wziąć to pod uwagę, przy tworzeniu listy słów kluczowych. Jest to również niezwykle ważne w przypadku pozycjonowania stron o charakterze lokalnym.

Przykładem może być tutaj lokalna firma, która świadczy usługi naprawy sprzętu AGD, w której to przypadku dobrze mogą sprawdzić się takie frazy jak np. naprawa AGD kraków, naprawa AGD w krakowie oraz naprawa AGD kraków bronowice , naprawa agd nowa huta.

 

Sekcja tło

Sprawdź ofertę prowadzenia kampanii Google Ads

 

W zależności od liczby osób, do których chcesz dotrzeć, wybierz ogólne słowa kluczowe albo bardziej szczegółowe

Odpowiedni dobór słów kluczowych do kampanii to podstawa. Trzeba uwzględnić, do jak dużej liczby użytkowników chcesz dotrzeć. Jeżeli zależy Ci, aby reklamy trafiły do jak największej liczby osób, powinnieneś wybrać bardziej ogólne frazy. Jakich słów kluczowych użyć? Aby na to odpowiedzieć sięgniemy po przykład. Tutaj może być to kampania, której celem jest budowanie świadomości marki. Dla zobrazowania tej sytuacji wyobraź sobie, że otwierasz nowy sklep ze zdrową żywnością. Uniwersalne frazy, które możesz wybrać to np. sklep ze zdrową żywnością, sklep z ekologiczną żywnością czy sklep z żywnością eko.

Jeśli natomiast posiadasz już ugruntowaną pozycję na rynku, masz stałych klientów i zależy Ci na dotarciu do użytkowników, którzy będą zainteresowani konkretną ofertą to powinnieneś do kampanii wybrać szczegółowe frazy. Dla sklepu ze zdrową żywnością mogą to być np. ekologiczne pomarańcze, ekologiczne pomarańcze z sycylii, ekologiczne owoce goji, ekologiczny olej z pestek dyni, ekologiczny olej z czarnuszki czy olej kokosowy ekologiczny nierafinowany.

Jeżeli wybierzesz już słowa kluczowe do pozycjonowania strony, warto również pamiętać o tym, aby podzielić je na różne kampanie i grupy reklam.

 

Korzystaj z narzędzi – planer słów kluczowych pomoże Ci dobrać słowa kluczowe

Jak zatem wybrać słowa kluczowe? Niezwykle pomocnym i skutecznym sposobem wybierania słów kluczowych jest korzystanie ze specjalnie do tego celu stworzonych narzędzi. Pozwolą nam one nie tylko szybko znaleźć odpowiednie dla frazy, ale także i pokazują czego w sieci tak naprawdę poszukują użytkownicy. Ponadto przy ich pomocy możesz dodatkowo w łatwy sposób odnaleźć określone słowa kluczowe, które będziemy chcieli wykluczyć. Narzędzia te bardzo dobrze radzą sobie z rozpoznawaniem tego, co wysoko oceni wyszukiwarka Google.

Planer słów kluczowych to narzędzie do analizy słów kluczowych, które przedstawi propozycje słów kluczowych, mających potencjalnie wysoką wartość dla kampanii lub pozycjonowania strony internetowej. Pozwala też między innymi sprawdzić liczbę wyszukiwań danego słowa kluczowego miesięcznie.

Przykładów takich narzędzi jest naprawdę sporo, w tym podstawowe narzędzia Google – Planer Słów Kluczowych Google AdWords (znany też jako Google Keyword Planner) i Google Search Console oraz inne: Ubersuggest, KeywordTool, KeywordsToaster czy Soovle. Więcej darmowych narzędzi wraz z ich opisem znajdziecie tutaj.

 

Analiza słów kluczowych. Dla pozycjonowania stron ważna jest też konkurencyjność słów kluczowych

Dobór słów kluczowych jest niezwykle ważny również dla pozycjonowania. Wyszukiwarka musi odnaleźć dane słowa kluczowe na stronie, by móc wyświetlić ją w wynikach. Natomiast im lepiej przeprowadzona jest analiza słów kluczowych, tym lepsze rezultaty przynosi optymalizacja treści pod kątem SEO.  

Sprawdzaj wyniki wyszukiwania i oceń, czy wybrane frazy są odpowiednie dla Twojej strony internetowej. Wybieraj takie słowa, które są najbardziej istotne dla Twojej działalności i mają największy potencjał do generowania ruchu. Jest to kluczowe w pozycjonowaniu.

Nie bój się stawiać na nowe słowa kluczowe, ponieważ mogą one okazać się strzałem w dziesiątkę dzięki swojej konkurencyjności. Wyszukiwarka Google, a także inne “lubią”, kiedy na stronie dzieje się coś, co jest niezwykle ważne dla pozycjonowania. Analizowanie słów kluczowych pomoże Ci również dowiedzieć się, których fraz używasz zbyt często, ponieważ treści nie mogą być przesycone działaniami związanymi z SEO. Może to nawet doprowadzić do kanibalizacji, co sprawi, że dane strony w Google nie będą się wyświetlać.

 

Sekcja tło

Poznaj ofertę kompleksowego SEO dla Twojej firmy

 

Podsumowanie – odpowiednie słowa kluczowe dla swojej marki

Wybór słów kluczowych to ważny element nie tylko dla tworzenia kampanii płatnych w Google, ale również przy procesie pozycjonowania strony. Dobór fraz kluczowych nie może być przypadkowy – warto wybierać i wyszukiwać słowa bezpośrednio związane z Twoimi usługami lub produktami. Niezwykle istotne jest również korzystanie z odpowiednich narzędzi, które znacznie uproszczą proces wyszukiwania słów kluczowych – polecamy szczególnie korzystanie z darmowego planera słów kluczowych Google. 

Tekst zaktualizowany, w pierwotnej wersji pojawił się na blogu we wrześniu 2016 roku. 

 

Tomasz Trzósło
Sales and Google Ads Manager Zajmuje się analizą danych płynących z narzędzia Google Analytics. W branży e-commerce pracuje od 2008 roku. Prowadził agencję ROIExperts.pl. Szkolił m.in.: Ministerstwo Cyfryzacji RP czy Akademię Google Partners.

Zespół Content Marketingu
Ten artykuł jest wynikiem prac naszego zespołu content marketingowego, może mieć wielu autorów i źródeł. Jeśli widzisz w nim błąd, napisz do nas, chętnie wyjaśnimy a faktyczne namierzone błędy merytoryczne doceniamy niespodzianką. Jesteśmy autorami sukcesów wielu blogów firmowych naszych Klientów. Wiemy jak pisać aby osiągać wysokie pozycje oraz czego szukają Twoi odbiorcy, aby zapewnić Ci ruch na stronie. Szukasz copywriterów dla swojej, nawet nietypowej, branży? Pomożemy!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (12 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry