SEOpress – maj 2023

SEOpress – maj 2023

SEOpress
- maj 2023

Maj w branży SEO to zapowiedzi Google na temat sztucznej inteligencji w wyszukiwarce, czatu Bard oraz zmian w podstawowych wskaźnikach internetowych. Sprawdź i bądź na bieżąco!

W swoim wpisie blogowym Google przypomina o korzyściach używania atrybutu x-default w hreflangach. Jest to sposób na określenie domyślnej wersji językowej strony dla użytkowników, dla których nie mamy przygotowej treści w ich języku. Najczęściej wybierana jest wersja angielska. Oprócz dostarczenia użytkownikom odpowiedniej treści, atrybut x-default może pomóc w wykrywaniu adresów URL do indeksacji, zwłaszcza w dużych serwisach.
Zespół Google Chrome zapowiedział zmiany w podstawowych wskaźnikach internetowych. Jeden ze wskaźników mierzący opóźnienia przy pierwszym działaniu - FID zostanie zastąpiony nowym rodzajem - INP. Będzie on mierzył interakcje do kolejnego wyrendeorwania. Oficjalna zmiana nastąpi w marcu 2024, lecz jeszcze w tym roku zobaczymy dane dotyczące INP w raporcie Google Search Console, aby mieć czasu przygotować swoje witryny.
Trwają testy nowych funkcjonalności w Google, które są napędzane sztuczną inteligencją. AI daje możliwość zupełnie nowych rodzajów pytań i znacznie przyśpieszy poszukiwanie informacji. Co więcej, zapamietując poprzednie pytania podpowie nam wyniki z danym kontekście, co ułatwi decyzje zakupowe. Z ciekawością będziemy obserwować jak zmieni się sposób prezentowania wyników, aby jak najlepiej dostosować się do nowych wymagań.
Pozostając w temacie sztucznej inteligencji, Google zapowiedziało kolejne aktualizacji swojego chatu - Bard, który już niedługo będzie dostępny dla 40 różnych języków. Zostal ulepszony model językowy poprawione zostały jego umiejętności matematyczne oraz możliwość kodowania. Co wiecej, w przyszłości będzie możliwość integracji Barda z innymi narzędziami i eksportowanie tam danych, np. do Gmaila lub narzędzi Adobe.
Na kanale Google Search Central pojawił się materiał przygotowany przez Daniela Waisberg. Prezentuje on sposoby na eksportowanie dużej ilości danych z Search Console przy użyciu funkcji: Zbiorczy eksport danych. Dzięki niej jesteśmy w stanie automatycznie eksportować dane do BigQuery. Jest to bardzo przydatna funkcja, która pozwala na jeszcze skuteczniejsze analizowanie danych zbieranych przez Google Search Console.
Google aktualizuje informacje na temat wyświetlania nazw witryn w wyszukiwarce. W przewodniku omówiona została m.in. dostępność funkcji oraz sposoby na jej optymalne wykorzystanie na naszych stronach internetowych. Według wytycznych Google, nazwa strony może być określona za pomocą treści w <title> lub <h1>, a także przy użyciu danych strukturalnych i og:site_name.
Google informuje o wprowadzeniu systemu zwanego przydatnością tematów, który pomaga określić źródła specjalistycznej wiedzy przydatne dla danego zapytania w określonych dziedzinach, takich jak zdrowie, polityka czy finanse. Zadaniem systemu jest ocenianie przydatności treści na podstawie kilku dodatkowych czynników, dzięki którym Google chce prezentować użytkownikom jeszcze bardziej trafne i optymalne informacje.
Rozbudowana i zaktualizowana została dokumentacja, która informuje nas o możliwościach powiązania Search Console z innymi narzędziami oraz usługami. Na liście znajdują się obecnie takie usługi jak: Google Analytics, Chrome Web Store, Sklep Play, Konsola Play, konta Google Ads oraz Asystent Google. W dokumentacji znajdziemy szereg instrukcji pozwalających na szybkie połączenie wspomnianych usług z naszym kontem Search Console.
Alicja Stojek-Szewczuk
SEO Specialist. W DevaGroup zajmuje się pozycjonowaniem i optymalizacją stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka dobrych książek i jogi.

Leszek Urban
Senior SEO Specialist. W DevaGroup odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów, optymalizację stron internetowych klientów oraz ich weryfikację pod kątem najnowszych trendów. Prywatnie pasjonat motoryzacji, nowych technologii, muzyki, podróży oraz piłki nożnej.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (15 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry