Spamowe oferty na wykupienie kolejnej domeny

Marika Kowalska
Marika Kowalska
Archiwum 11.2021
 
Spamowe oferty na wykupienie kolejnej domeny

Spam oferty w SEO
Wykup kolejną domenę zanim ktoś Cię uprzedzi

Spamerzy istnieją na rynku od lat, stale dopasowując swoje metody działań do nowych form przekazu, wykorzystując w tym celu już nie tylko skrzynki mailowe czy numery telefonów, ale i media społecznościowe. Szukają coraz to skuteczniejszych metod na dotarcie do potencjalnych ofiar, które zgodzą się na udostępnienie danych, kolejną rozmowę czy zapłatę za wykonanie usług widmo. Ta ostatnia metoda weszła również w dziedziny SEO – jeśli prowadzicie swoją stronę istnieje duża szansa, że spotkaliście się z informacją o płatnej wizytówce Google czy otrzymaliście super ofertę na pozycjonowanie. Duża część użytkowników nie dała się na to nabrać, stąd też niedawno w sieci pojawiła się nowa metoda próby wyłudzenia. 

Wykup swoją domenę zanim zrobi to ktoś inny!

W ostatnim czasie otrzymaliśmy od naszych klientów kilka sygnałów o tym, że docierają do nich maile z informacją o próbie rejestracji domeny z ich nazwą firmy, jednak odmienną końcówką. Pewien rejestrator domen postanowił odnaleźć właściciela i zaoferować mu możliwość kupna jako pierwszemu, w jedynej promocyjnej cenie 1349 zł! 

spam mail

 

Świadomi właściciele witryn od razu zgłosili się z tym tematem do nas, co jednak kiedy ktoś stwierdzi, że to świetna okazja, żeby zabezpieczyć się przed kradzieżą marki i postanowi zapłacić? Właśnie w tym celu powstał ten artykuł, aby uświadomić wszystkich, że jest to jedynie SPAM! 

Pełne zabezpieczenie swojej domeny wymagałoby od właściciela rejestracji nie tylko końcówek .pl czy .com. Jeśli ktoś by zapłacił pewnie za moment moglibyśmy się spodziewać maila z informacją o próbie rejestracji końcówek .net, .com.pl czy wielu innych. Na rynku istnieje możliwość rejestracji setek, jak nie tysięcy końcówek adresów do wyboru, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami każdego roku, w momencie przedłużania ważności domen.

Sekcja tło

Potrzebujesz Audytu SEO?

Jak rozpoznać, że to spam?

Po pierwsze – rejestrator domen nigdy nie będzie się zwracał do Was z informacją o próbie rejestracji domeny. Dlaczego? Ponieważ jeśli ktoś chce ją zarejestrować to ma do tego pełne prawo, o ile domena jest wolna. Nie ma czegoś takiego jak pierwszeństwo dla posiadaczy domeny o tej samej nazwie z inną końcówką. 

Po drugie zawsze sprawdzaj skąd pochodzi mail. Jedyne maile, jakie otrzymuje się od rejestratora, to informacje o terminie wygaśnięcia wykupionej już domeny i ewentualnym koszcie jej przedłużenia. Nigdy to nie będzie jednak inny rejestrator, dlatego tak ważne jest aby pamiętać gdzie pierwotnie wykupywało się domenę. 

Po trzecie sama kwota również powinna budzić wątpliwości. Wystarczy spojrzeć u jakiegokolwiek rejestratora w sieci ile by kosztowało wykupienie danej domeny. Nie warto sugerować się ofertami otrzymanymi na maila, zawsze lepiej zweryfikować czy podane koszty są prawdziwe.

Czy wykupienie domeny z różnymi końcówkami ma sens?

Jeśli firmie zależy na wyłącznym prawie do nazwy, a co za tym idzie także domeny, warto pomyśleć o wykupieniu domen z chociażby podstawowymi końcówkami adresów. Decydując się na to należy skorzystać ze sprawdzonego rejestratora, który na pewno zaoferuje korzystną cenę (czasem nawet lepszą niż spamerzy w swojej ofercie). 

Znacznie lepszym sposobem jest natomiast zarejestrowanie swojego znaku towarowego w postaci tekstu, a co za tym idzie również nazwy wykorzystywanej w domenie. Wiąże się to z większą liczbą formalności i kosztami początkowymi, jednak długofalowo wychodzi się na tym bardziej korzystnie. Poza tym zyskuje się stuprocentową pewność, że nikt inny nie może posługiwać się daną nazwą. 

Podsumowanie

Jeśli otrzymałeś powyższą wiadomość i myślałeś o przyjęciu oferty, to wyrzuć ją z pamięci w tym momencie. Nie daj się oszukać spamerom! Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące prawdziwości informacji bądź intencji wysyłającego sprawdź w sieci czy nie pojawiły się ostrzeżenia o takim sposobie działania spamerów. Śmiało możesz wykupić domenę z nową końcówką, jeśli jeszcze nie masz jej w swojej kolekcji. Zrób to jednak w sprawdzony sposób – skorzystaj z zaufanej firmy zajmującej się rejestracją domen.

Marika Kowalska
SEO Specialist. z zacięciem copywriterskim. W swojej codziennej pracy tworzy strategie content marketingowe dla dużych marek, jednocześnie szkoląc się z zakresu technicznego SEO. Dzieli się wiedzą poprzez występy między innymi na barcampie SEO Poland w Bydgoszczy czy podczas naszej serii webinarów "Pomówmy o marketingu". W swojej pracy uwielbia różnorodność - z każdą marką pracuje się zupełnie inaczej, mimo dążenia do osiągnięcia tych samych efektów. W życiu prywatnym ogromna fanka klasycznej motoryzacji oraz nieklasycznej (klubowej) muzyki ;) Można spotkać ją zarówno z grzechotką, jak i dobrą książką w ręce.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry