Google Chrome obchodzi czwarte urodziny

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 09.2012
 

Przeglądarka Chrome obchodzi dzisiaj czwarte urodziny. Z oficjalnego bloga możemy dowiedzieć się, że celem powstania przeglądarki było stworzenie szybkiego, bezpiecznego i prostego narzędzia. Jak to się stało, że w ciągu czterech lat Google Chrome wyprzedził przeglądarkę Microsoftu?

Pozycja Chrome Google

W rankingu przeglądarek używanych przez internatów z Polski od razu zauważymy moment, w którym Google Chrome wyprzedził IE. Zmiana w rankingu nastąpiła na początku 2012 roku, co nie było jednak zaskoczeniem, biorąc pod uwagę słabnącą popularność wyszukiwarki Microsoftu. Statystyki przeglądarek na świecie już od 2011 roku odnotowują Chrome na pierwszym miejscu z minimalną przewagą nad przeglądarką IE, ale także w naszym kraju słupek Chrome powoli zbliża się do swojego największego konkurenta, przeglądarki Firefox. Pod względem ilości dostępnych dodatków nadal na czele znajduje się przeglądarka Firefox, która posiada także najmniejsze zużycie pamięci. Chrome jest szybki i spełnia nowe standardy sieci web, dlatego prześcignął ubogi w dodatki, za to bezpieczny Internet Explorer. Jego wadą może być jednak duże zużycie pamięci oraz długi czas uruchamiania się zakładek.


Przeglądarki – grupy (badanie Gemius Raport)

Przełomowe daty Chrome Google

O Google Chrome świat usłyszał po raz pierwszy w 2008 roku. W 2009 roku powstał projekt Chrome OS czyli system operacyjny na netbooki, który był zapowiedzą stworzenia Chromebooka. Chwilę później przeglądarka trafiła na Maca i Linuxa. W tym czasie z Chrome’a korzystało już 40 milionów ludzi na całym świecie. Pod koniec tego roku uruchomiono  Chrome Web Store, gdzie można było znaleźć zarówno darmowe jak i płatne aplikacje. Od września minionego roku Chrome Web Store jest dostępny w Polsce, dzięki czemu polscy deweloperzy mają możliwość dotarcia ze swoimi aplikacjami do ponad 160 milinów użytkowników Google Chrome. W luty 2012 roku pojawił się Chrome dla Androida, który w rzeczywistości został od podstaw zaprojektowany do użytku na urządzeniach przenośnych. Przeglądarkę udostępniono  na iPhone’a, iPada i iPoda Touch. Przełomowe momenty w budowaniu potęgi Chrome można zobaczyć na stronie Chrome Time Machine. Oficjalny blog Google informuje ć o ukrytym urodzinowym bonusie dla tych, którzy wpiszą tajny kod.

Chrome Time Machine

Google jest obecnie dostępne na wielu urządzeniach, dzięki czemu możemy korzystać z tego samego narzędzia niezależnie od tego czy posiadamy telefon z Androidem czy też komputer z Linuxem. Czy zdoła pokonać Firefoxa w rankingu najpopularniejszych przeglądarek, dowiemy w ciągu najbliższych miesięcy.

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (oceń)
Loading...
Przewiń do góry