Koniec roku to czas podsumowań, zwłaszcza w kwestii popularności. Jednak czy sławny znaczy najlepszy? By odpowiedzieć na to pytanie wzięliśmy pod lupę najpopularniejsze przeglądarki internetowe 2021 i sprawdziliśmy, czy są również najlepsze. Oto nasze zestawienie przeglądarek internetowych!
Google Chrome
Zdecydowanie najpopularniejsza przeglądarka, z której korzysta ponad 60% użytkowników (dane z Global Stat Counter) internetu w Polsce. Ten produkt zadebiutował 2 września 2008 i został wydany w 43 językach. Swoją pozycję uzyskała dzięki sprawnemu działaniu i intuicyjności, a mnogość pomocnych rozszerzeń to dodatkowy plus, który doceniają internauci. Jednak to rozwiązanie nie jest w 100% perfekcyjne, gdyż Google Chrome to przeglądarka internetowa, która “zjada” sporo pamięci RAM, a przy dużej ilości otwartych kart ma tendencje do zacinania się i działa mniej płynnie. Warto pamiętać, że ta sytuacja będzie się nasilać w przypadku pracy na starszych systemach operacyjnych.
Mozilla Firefox
Druga co do popularności przeglądarka internetowa w Polsce. Starsza niż pierwsza pozycja naszego zestawienia, bo powstała już w 2002 roku (co oznacza, że w tym roku obchodzić będzie dwudziestolecie obecności na rynku). Mozilla Firefox potocznie zwana “liskiem” to również szybko działająca przeglądarka, które zapewnia sporo przydatnych rozszerzeń, a zjawisko błędnego wczytywania adresów www w jej przypadku praktycznie nie istnieje. Jak się okazuje, to tylko część plusów tej przeglądarki. To, co naprawdę wyróznia tę propozycję spośród pozostałych to fakt, że została stworzona w myśl fundacji, a nie jako wytwór ogromnego koncernu IT. Oznacza to, że możemy być bardziej pewni co do intencji twórców w kwestiach prywatności i bezpieczeństwa danych.
Opera
Niegdyś jedna z najpopularniejszych przeglądarek internetowych w Polsce. Obecnie ilość użytkowników korzystających z tego rozwiązania zmalała do ok. 3%. Z przydatnych funkcji należy wspomnieć o pomiarze zużycia danych dostępnym w Opera Mini oraz Opera Mobile. Sprawdzimy zarówno zużycie ogólne, jak i w danej sesji, dzięki czemu kontrola transferu jest na wysokim poziomie. Kolejnym, ogromnym plusem jest wbudowana, w pełni bezpłatna funkcja VPN, która nie wymaga żadnych dodatkowych rozszerzeń. Jeżeli więc często korzystamy z prywatnej sieci to wybór tej przeglądarki internetowej wydaje się oczywisty.
Microsoft Edge
Jeszcze do niedawna znana pod nazwą “Internet Explorer” wraz z rebrandingiem przeszła ciężką batalię o odzyskanie dobrej sławy i poprawę opinii wśród jej użytkowników. Nieciekawa opinia brała się głównie z wątpliwej szybkości działania, jak i wad kodu źródłowego, a co za tym idzie – słabym zabezpieczeniem. Na dzień dzisiejszy większość tych problemów została rozwiązania, a ilość zadowolonych internautów wzrasta. Zaletą tego rozwiązania jest silnik oparty na technologii Chromium i możliwość korzystania z roszerzeń dostępnych w Chrome Web Store. Microsoft Edge to mniej wydajna przeglądarka internetowa niż wyżej opisane pozycje, ale za to “zżera” mniej RAMu. Na koniec warto wspomnieć o funkcji “Kolekcje”, która pozwala gromadzić treści w jednym miejscu.
Safari
Domyślna i najbardziej popularna przeglądarka internetowa na urządzeniach firmy Apple, jednocześnie rzadziej używana niż wcześniej wymienione, właśnie z racji na ukierunkowanie sprzętowe. Użytkownicy Iphone’ów oraz MacBooków cenią sobie to rozwiązanie, chwalą stabilność pracy przeglądarki oraz ogólną szybkość działania. Safari posiada intuicyjny interfejs i jest stosunkowo prosta w obsłudze.
Największy minus tej przeglądarki to zarówno czynnik, który sprawia, że jest unikatowa. Mowa oczywiście o braku możliwości korzystania z najnowszej i poprawionej wersji Safari na systemach innych niż Apple.
Brave
Najmniej popularna przeglądarka z naszego zestawienia, a jednocześnie najbardziej uniwersalna. Działa na systemach Windows, macOS oraz Linux, a także dostępna jest na urządzeniach mobilnych (Android oraz iOS). Atuty tej przeglądarki internetowej to bezpieczeństwo i ochrona prywatności zapewniona dzięki wbudowanemu adblockerowi. Ciekawą opcją jest fakt, że Brave wymusza korzystanie z protokołu https oraz filtruje niebezpieczne treści na stronach www. Szybkość działania tej propozycji również nie pozostawia wiele do życzenia – osiąga lepszą prędkość niż Google Chroma czy Mozilla Firefox. Czy w takim razie Brave zasługuje na pierwsze miejsce w rankingu przeglądarek internetowych? Zostawiamy to do indywidualnej oceny, ale trzeba wspomnieć, że ta przeglądarka nie jest wolna od wad. Największy minus to brak możliwości modyfikacji wyglądu przeglądarki.
Podsumowanie
Szybkość czy intuicyjność przeglądarek internetowych jest na tak wyrównanym poziomie, że te czynniki praktycznie nie wpływają na wybór konkretnego rozwiązania przez internautów. Obecnie liczy się ilość i jakość dodatkowych funkcji, czy zużycie danych. Wybór najlepszej przeglądarki internetowej jest już kwestią indywidualną i zależną od potrzeb konkretnego użytkownika. No i nie oszukujmy się – mocny brand jest również istotny, nawet jeśli chodzi o wybór tak technicznej kwestii.