Jak wyszukiwać obrazem w Google na telefonie?

Jak wyszukiwać obrazem w Google na telefonie?

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika
Jak wyszukiwać obrazem w Google na telefonie?

Wyszukiwanie za pomocą obrazu w Google stanowi ułatwienie dla użytkowników, a także pewnego rodzaju ochronę dla twórców przed kradzieżą. W jaki sposób wyszukiwać obrazem w Google Grafika na urządzeniach mobilnych? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Wyszukiwanie obrazem w Google Grafika

Google Grafika (https://www.google.pl/imghp) to internetowa wyszukiwarka zdjęć. Cieszy się ogromną popularnością. Codziennie miliony użytkowników z całego świata szukają za jej pośrednictwem rozmaitych infografik, obrazów i animacji. Została uruchomiona w lipcu 2001 roku, a jej polska wersja powstała rok później.

Zapewne zastanawiasz się, jak to się dzieje, że dostarczane przez Google fotografie są tak trafnie dobrane, a także skąd wyszukiwarka w ogóle bierze wyświetlane zdjęcia. Otóż za przeszukiwanie graficznych zasobów internetu oraz ich indeksowanie odpowiada Googlebot. Skanując sieć, robot indeksujący przypisuje odpowiednie słowa kluczowe grafikom, na które trafia. Miniaturki fotografii umieszcza w specjalnych „szufladkach” na serwerach Google.

Narzędzie umożliwia aktualnie wyszukiwanie zdjęć w formatach:

 • GIF,
 • TIFF,
 • PNG
 • oraz JPG.

Uzyskane wyniki możesz filtrować według takich parametrów jak m.in.:

 • data dodania,
 • typ,
 • prawo do użytkowania,
 • kolor
 • czy rozmiar.

Jak szukać obrazem na telefonie?

Funkcja wyszukiwania obrazem w Google jest dostępna z poziomu desktopów, tabletów i smartfonów. W artykule skupimy się jednak na wyjaśnieniu, w jaki sposób szukać po zdjęciu na urządzeniach mobilnych z systemem Android oraz iOS.

Istnieje kilka metod wyszukiwania zdjęć w internecie. Do najpopularniejszych należą:

 • Przeciągnij i upuść – sposób ten polega na przeciągnięciu grafiki, która Cię interesuje i upuszczeniu jej w polu wyszukiwania. Jeżeli jest to baner reklamujący usługę bądź konkretny produkt, Google przekieruje Cię do odpowiedniej strony w sieci. Jeśli natomiast np. szukasz zdjęcia konkretnego fotografa, wyszukiwarka przeniesie Cię na stronę z wynikami, gdzie zostało ono użyte albo – podobnie jak w przypadku produktów – na odpowiednią witrynę;
 • Dodaj zdjęcie do wyszukiwarki – funkcja ta pozwala na znalezieniu w sieci serwisów, na których znajduje się grafika, którą masz zapisaną na urządzeniu mobilnym. W tym celu wejdź na stronę Google Grafika, a następnie kliknij w ikonę aparatu fotograficznego. W kategorii „Prześlij obraz” znajdziesz funkcję „Wybierz plik”. Po jej otwarciu dodaj do paska wyszukiwarki wybrane zdjęcie. Google pokaże Ci wszystkie wyniki z nim związane;
 • Wklej adres URL – dzięki narzędziu możesz też znaleźć konkretne zdjęcia, wykorzystując adres URL. Kliknij ikonkę aparatu, a gdy pojawi się okienko „Wklej adres obrazu”, umieść w nim odnośnik do wybranej fotografii. Po wklejeniu adresu, naciśnij niebieski przycisk „Wyszukiwanie obrazem”. Aby znaleźć adres URL grafiki, kliknij prawym przyciskiem interesujący Cię obraz na stronie www oraz skopiuj jego URL;
 • Wpisz słowa kluczowe – kolejny sposób polega na wpisaniu fraz kluczowych w pasek wyszukiwania. Gdy to zrobisz, wyszukiwarka zdjęć w internecie odpowie na wskazane zapytanie odpowiednio dopasowanymi grafikami. Podsunie Ci także propozycje zapytań związanych z wpisanymi słowami, wyświetlane w formie tagów nad wynikami graficznymi. Po kliknięciu w konkretne zdjęcie ulega ono powiększeniu. Ponadto Google prezentuje też informacje na temat domeny, na której znajduje się obrazek, jak również może wyświetlić grupę fotografii z nim powiązanych, co pozwala na znalezienie innych propozycji o podobnej tematyce. Znalezione zdjęcia możesz zapisać na dysku, otwierając obrazek, a następnie najeżdżając na niego prawym przyciskiem myszy i klikając „Zapisz grafikę jako”.

Wyszukiwanie obrazem na telefonie z Android i iOS

Istnieje też inna metoda, ale jest ona dostępna tylko dla przeglądarek Google Chrome lub aplikacji Google. Dzięki niej możesz wyszukać zdjęcie w internecie, które znalazłeś na konkretnej witrynie. Kliknij w nie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Szukaj tego obrazu w Google” (jeśli posiadasz iPhone lub iPad) albo wybierz funkcję „Szukaj grafiki w Google” (w przypadku urządzeń mobilnych z Androidem). Zostaniesz przeniesiony na stronę z wynikami wyszukiwania przedstawiającymi fotografie odpowiadające Twojemu zapytaniu.

Sekcja tło

Szukasz specjalistów od promocji w Google?

Kiedy wyniki wyszukiwania obrazem są przydatne?

Opcja wyszukiwania po zdjęciu to bardzo przydatne rozwiązanie z wielu względów. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, kiedy chcesz znaleźć konkretny obrazek w innej rozdzielczości lub kadrze. Jest również istotna dla grafików, fotografów czy twórców internetowych, którzy dzięki niej mogą sprawdzić, czy ich autorskie dzieła nie są wykorzystywane bez zgody i określenia twórcy grafiki przez innych użytkowników. Narzędzie do wyszukiwania grafiki pozwala na łatwe dojście do serwisów, na których znajduje się dane zdjęcie. Chociaż samo szukanie zdjęcia Google rzecz jasna nie zabezpiecza przed kradzieżą, to może stać się pierwszym krokiem do podjęcia kolejnych działań, np. wysłania ostrzeżenia czy zażądania ściągnięcia pliku ze strony, a nawet zgłoszenia sprawy do sądu.

Za pomocą wyszukiwarki Google uzyskasz więcej informacji o fotografii. Możesz np. użyć zdjęcia rośliny, aby znaleźć dane na jej temat, wyszukać powiązane obrazy albo strony internetowe z takim samym lub podobnym obrazem.

Google z opcją wyszukiwania obrazem to praktyczne narzędzie, które sprawdza się w celach prywatnych oraz zawodowych. Dlatego dla sklepów e-commerce (zwłaszcza branży modowej) tak ważne jest pozycjonowanie w tej wyszukiwarce.

Co robi wyszukiwarka z przesłanymi zdjęciami?

Google na swojej witrynie informuje, że wszystkie obrazki przesłane do wyszukiwarki są przez nią przechowywane maksymalnie przez 7 dni. Nie staną się częścią historii wyszukiwania i zostaną użyte jedynie w celu ulepszenia aplikacji oraz usług oferowanych przez Google. Wyszukiwanie podobnych zdjęć jest więc bezpieczne. Nie musisz obawiać się, że przesłana przez Ciebie fotografia pozostanie w wyszukiwarce na zawsze.

Zespół Content Marketingu
Ten artykuł jest wynikiem prac naszego zespołu content marketingowego, może mieć wielu autorów i źródeł. Jeśli widzisz w nim błąd, napisz do nas, chętnie wyjaśnimy a faktyczne namierzone błędy merytoryczne doceniamy niespodzianką. Jesteśmy autorami sukcesów wielu blogów firmowych naszych Klientów. Wiemy jak pisać aby osiągać wysokie pozycje oraz czego szukają Twoi odbiorcy, aby zapewnić Ci ruch na stronie. Szukasz copywriterów dla swojej, nawet nietypowej, branży? Pomożemy!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry