Relacja z wydarzenia WordCamp Łódź 2019

Marek Stokowski
Marek Stokowski
Archiwum 11.2019
WordCamp Łódź 2019

WordCamp Łódź 2019


Relacja w wydarzenia

W dniach 22 – 24 listopada w Łodzi odbyła się kolejna edycja wydarzenia WordCamp, które organizowane jest co roku przez społeczność osób związanych z WordPressem. Event ten był wyjątkowym wydarzeniem, ponieważ w tym roku organizatorzy postanowili zmienić przebieg wydarzenia. Skrócono znacznie czas dla prelegenta do 18 minut oraz ewentualne pytania przesunięto na koniec dnia. Pytanie można było zadawać poprzez PWA a na koniec dnia, prelegenci odpowiadali na część z nich.  Takie skrócenie czasu dało możliwość zaprezentowania się większej ilości prelegentów. Zabieg taki dał możliwość przekazania jeszcze większej dawki wiedzy, niż w poprzednich edycjach – warto za to pogratulować organizatorom.

Wydarzenie to dotyczyło w znacznym stopniu tematyki developerskiej, ale nie zabrakło wystąpień dt. szeroko pojętego biznesu oraz marketingu. Podczas tegorocznej edycji miałem okazję, nie tylko wysłuchać wystąpień, ale i podzielić się swoją wiedzą jako prelegent.

 

migracja SEO strony

 

Miałem przyjemność wystąpić, omawiając zasady przeprowadzania migracji stron oraz wyjaśnić, dlaczego to nie działanie na 1-2h 🙂

 

Z uwagi, że podczas wydarzenia wystąpiło ponad 30 prelegentów, podzielę się z Wami swoimi odczuciami na temat tylko kilku prezentacji, które mnie osobiście najbardziej zaciekawiły oraz dotyczą działań marketingowych.

 

5 sposobów na efektywne wykorzystanie wideo w pracy z WordPressem

 

Oskar Rak - WordCamp 2019

 

Oskar Rak podczas swojego wystąpienia przedstawił ogromny potencjał w marketingu video, który przez wiele firm jest niedoceniony. Istotne jest to, że wyszukiwarka YouTube jest drugą w kolejności po Google – najczęściej używaną wyszukiwarką internetową w naszym kraju.

 

Oskar Rak WordCamp

 

To co prelegent podkreślił bardzo w swoim wystąpieniu, to waga tego co chcemy przekazać w video. Zbyt wiele osób rezygnuje z prowadzenia kampanii Video w obawie, że nie mają wystarczająco „dobrego” sprzętu. Zapominają one o tym, że nagranie video telefonem, a w nim przekazanie merytorycznej treści – będzie również budowało popularność naszej marki oraz zbuduje opinię eksperta.

 

Lead generation – tips, tricks & tools

 

Robert Marczak WordCamp

 

Podczas tego wystąpienia Robert Marczak wyjaśniał, czym jest persona i jak jest ona ważna, podczas prowadzenia efektywnych działań marketingowych. Nie jest tajemnicą, że zanim rozpoczniemy działania marketingowe należy przeanalizować, kto jest naszym klientem. To właśnie od tego trzeba zacząć wybór odpowiednich kanałów marketingowych. Oprócz samej wiedzy, Robert dzielił się również narzędziami, które na co dzień używa do pozyskiwania leadów.

 

CMS – content management SEO, czyli o tym, jak zarządzać treścią na WordPressie, aby serwis efektywnie generował ruch z Google

 

WordCamp - Szymon Słowik

 

Kolejnym prelegentem był Szymon Słowik.  Podzielił się on absolutnymi podstawami, które powinny być fundamentem tworzenia i zarządzania treścią w WordPressie. Dla osób, które na co dzień zajmują się działaniami SEO – doskonale znane są te wskazówki. Mimo tego można było zaobserwować ogromne zainteresowanie wśród uczestników konferencji. Wielu z nich robiło zdjęcia. Szymon wspominał o podstawach optymalizacji treści, meta tagów oraz poruszył dość ważny temat dt. stron na WordPress. Chodzi o rozsądne i przemyślane użycie tagów (adresów /tag/).

 

szymon Słowik - tagi w WordPress

 

To z czym się absolutnie zgodzę, to porada z powyższego slajdu. Z mojego doświadczenia tagi można bardzo dobrze wykorzystywać, ale jeśli nie ma się na to pomysłu, lepiej je wszystkie usunąć.

 

Bezpieczne i szybkie strony – czyli jak poprawić efektywność kampanii tworząc statyczne strony www

 

Wystąpienie, które mnie dość mocno zaciekawiło, to temat stron statycznych. Ich główną zaletą jest szybkość działania, która wynika z utrzymywanych statycznych danych. Podczas ładowania strony, nie odpytujemy WordPress’a, co znacznie skraca czas odpowiedzi serwera.

 

strony statyczne

 

Kolejną zaletą jest bezpieczeństwo strony. W przypadku awarii samego WordPress’a czy awarii strony po aktualizacji – mamy nadal działająca stronę statyczną. Kliencie nie widzą błędu, czy też strony, która nie działa w pełni funkcjonalnie. Grzegorz Lenkiewicz przestawił nam zasady funkcjonowania stron statycznych, które mogą współpracować m.in. z WordPress’em. Przedstawił różnego rodzaju frameworki, takie jak np. Next.js oraz Gatsby.

 

strony statyczne

 

Podsumowanie

 

Event WordCamp w znacznym stopniu dotyczył bardziej tematyki bliższej programistom. Mimo tego, nie zabrakło tematów, które są bliskie branży marketingowej. Tegoroczny WordCamp Łódź oceniam jako bardzo dobrze zorganizowane wydarzenie oraz ogromną dawkę wiedzy. Decyzje o skróceniu czasu prezentacji oraz przesunięciu pytań na koniec dnia – spowodowały, że było jej na prawdę dużo. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, czy warto uczestniczyć w tym wydarzeniu – odpowiem, że na prawdę warto 🙂

 

Źródło zdjęć:  Fanpage WordCamp Polska oraz materiały własne

Marek Stokowski
SEO Specialist.W DevaGroup odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO oraz wykonywanie rozbudowanych audytów SEO. Prywatnie motocyklista i wielbiciel psów rasy Alaskan Malamute.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (27 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...