Tomasz Jeska – wywiad przed semKRK #6 BIG

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 06.2017
 

Z Joomla! związany od pierwszej wersji (2006 rok). Organizator i prelegent krakowskich spotkań Joomla! User Group Małopolska. Członek rady Fundacji PCJ Otwarte Źródła odpowiedzialnej za działanie i rozwój Joomla! w Polsce. Właściciel firmy 48 Media – specjalizującej się w zaawansowanych wdrożeniach CMS Joomla!

 

 

 

Zapraszamy do lektury miniwywiadu z prelegentem szóstej edycji semKRK, Tomaszem Jeską.

DevaGroup: Czym dla Ciebie jest „techniczne SEO”?

Tomasz Jeska: To przede wszystkim tzw. działania on-site. Opowiem o tym właśnie podczas mojej prezentacji.

O czym dokładnie opowiesz na semKRK?

Pokażę jak sprawnie i prawidłowo zabrać się do kwestii technicznej optymalizacji on-site strony WWW zbudowanej na systemie CMS Joomla! Przedstawię dedykowane komponenty i narzędzia automatyzujące pracę. Realizujemy bardzo dużo projektów, migracji i siłą rzeczy także współpracujemy z wieloma firmami zajmującymi się wyłącznie tematyką pozycjonowania. To zadziwiające, jak dużo razy spotykamy się z zupełnym niezrozumieniem zasad działania innego systemu niż WordPress. Także wśród firm z tzw. topu. A przecież Joomla! to drugi na świecie najpopularniejszy system CMS.

Linkowanie w dobie pingwina real-time: które z typów linków będą najbardziej pożądane przez SEOwców?

Osobiście zauważam ciągły wzrost zainteresowania artykułami w lokalnych serwisach tematycznych i katalogach firm bezpośrednio powiązanych z nimi. Być może dlatego, że sami posiadamy w swoim portfolio takie serwisy. Budowaliśmy je realnie z myślą przede wszystkim o użytkownikach, ale sprawdzają się dobrze też w temacie pozyskiwania linków.

Trudna/bardzo trudna branża i spora konkurencja w wynikach wyszukiwania: wolisz rozwijać nową domenę bez historii i linków, czy domenę z przeciętnym/słabszym profilem linkowym i kilkuletnią historią?

Oczywiście to zależy od sytuacji, dotychczasowych działań i samego klienta. Osobiście wolę jednak podjąć trudniejszy temat z kilkuletnią historią, nawet ze słabym profilem dotychczasowych linków i zupełnie słabą optymalizacją strony WWW.

Klient chce zbadać czy jego SEO jest dobrze prowadzone przez agencję. Jaki sposób sprawdzenia tego zagadnienia poleciłbyś właścicielowi strony?

Sprawdzenie umowy a następnie czy jest ona realizowana we właściwy sposób. Następnie rzetelny audyt strony, dotychczasowych działań i profilu linków, wykonanego przy pomocy kilku narzędzi typu Senuto, Semstorm, Ahrefs lub MajesticSEO.

Zapominamy o gigantycznych crawlerach, dużych projektach i wielkich analizach linków. Jakie mini-narzędzia SEO najbardziej ułatwiają Ci codzienną pracę?

Korzystam z mini narzędzi, które bardzo szybko dostarczają wstępnych informacji o stronie. Korzystam przede wszystkim z wtyczek do przeglądarki internetowej. Mowa o takich narzędziach jak SEO Quake, Firebug, Majestic Backlink Analyzer, Wappalyzer oraz PageSpeed Insights.

Najśmieszniejsze i najbardziej tragiczne w skutkach błędy na stronach internetowych. Czy potrafiłbyś wskazać jakieś?

Obecnie przerabiamy temat, kiedy agencja „kreatywna” przeedytowała zawartość strony zmieniając dotychczasowe treści na obrazki zredagowane w Photoshopie (tytuł, treść, zdjęcie na raz!). Strona na desktopach wyglądała dobrze, nawet nieźle się skalowała na urządzeniach mobilnych, ale momentalnie wypadła z topów w Google w szczycie sezonu klienta.

Na czym aktualnie skupiasz się realizując swoje projekty?

Buduję i rozwijam sieć tematycznych serwisów lokalnych wraz katalogami firm i bazą ogłoszeń budowaną z myślą o użytkownikach. Serwisy te są jednak na tyle dobre, że bez problemu dostajemy naturalne linki zewnętrzne. Dobrze wykorzystane bardzo dobrze przekładają się też na wsparcie widoczności w Google na poziomie lokalnym linkowanych z nich firm.

 

Dziękujemy Tomaszowi za odpowiedzi i zapraszamy na kolejne wywiady, gdzie na bardzo podobne pytania odpowiadają kolejni prelegenci semKRK #6.

Do zobaczenia na semKRK #6!

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry