Majestic wprowadza informacje o linkach wychodzących

Dawid Kilian
Dawid Kilian
Archiwum 09.2017
 
Majestic wprowadza informacje o linkach wychodzących

Majestic wprowadza informacje
o linkach wychodzących

Majestic jest jednym z takich narzędzi, które wydają się być absolutnie niezbędne w pracy Specjalisty SEO. Dane o linkach zawarte w tym narzędziu są bardzo pomocne przy wszelkich analizach backlinków oraz konkurencji, a autorskie wskaźniki Majestica, czyli Flow Metrics, wydają się być moim zdaniem najbardziej intuicyjnymi autorskimi rankingami traktującymi o jakości profilu linkowego strony.

Ostatnio narzędzie uległo rozbudowie o moduł linków wychodzących. Pokazuje on w statystykach backlinków dane odnośnie ilości linków wychodzących z konkretnego miejsca, które linkuje do analizowanego przez nas serwisu.

Jak widzimy na powyższym przykładzie, w sekcji „Backlinks” została dodana kolumna w tabeli danych, nazywająca się „Outbound”. Liczby, które widzimy przy przykładowym wyniku to (idąc od góry) w subdomenie pomoc.nazwa.pl:

– liczba wychodzących linków wewnętrznych z podstrony,

– liczba wychodzących linków zewnętrznych (externali) z podstrony,

– suma obu powyższych – całkowita liczba linków wychodzących z podstrony,

– całkowita liczba domen, do których prowadzą linki wychodzące z danego adresu URL.

Do czego możemy takie dane wykorzystać? Przede wszystkim w analizie pod kątem poszukiwania nowych miejsc do linkowania, analzie konkurencji lub outreachu linków w naszej strategii linkbuildingu. Ta rubryka pomoże nam oszacować przepływ mocy linków w serwisie oraz nakreślić jak mocno wspiera ona inne odsłony na stronie oraz inne domeny. Mając dane o linkach przychodzących oraz linkach wychodzących, możemy dokładniej przeanalizować, czy link z konkretnej podstrony będzie dla nas cenny i pożądany pod kątem ewentualnego jego pozyskania. Dodatkowo widzimy jak mocno konkretna podstrona może „wspierać” inne w linkowaniu wewnętrznym, czyli jesteśmy w stanie konkretnie kontrolować przepływ link juice w naszym serwisie, na który mamy wpływ i który akurat poddajemy analizie.

Dane wskazywane przez Majestic pozwolą dokładniej oszacować potencjał linków danego serwisu, a także jak na dłoni dostajemy informacje o ewentualnym „wyciekaniu” z niego mocy linków, co jest tutaj na pewno dodatkowym atutem.

Nie sposób też nie wspomnieć o rozszerzeniu dotychczasowej ilości informacji przekazywanych w tym raporcie. Polegało ono między innymi na dodaniu:

– tytułu strony z linkiem,

– wykrywaniu języka podstrony.

 

Do czego warto wykorzystać takie dane?

Analizuj własny serwis

Dane odnośnie linków wychodzących są dostępne praktycznie w każdym crawlerze. Czasem jednak dotarcie do nich bywa utrudnione, a generowanie raportów – kłopotliwe. W dodatku by otrzymać kompleksowe dane o mocy linków w serwisie musimy niejednokrotnie łączyć narzędzia, by informacje o backlinkach były importowane z zewnętrznego narzędzia, by crawler je wziął pod uwagę.

Mając takie informacje już w narzędziu do analizy linków, jesteśmy w stanie bardziej skupić się na analizie samego przepływu mocy na stronie, dzięki czemu możemy znacznie mniejszymi nakładami czasu poprawić pozycje na przykład interesujących nas stron docelowych.

 

Przeprowadź prostą analizę konkurencji

Konkurencja rankuje lepiej? Nic nie stoi na przeszkodzie by przeanalizować przepływ Flow Metrics w strukturze serwisu, a także sprawdzić jak rozlegle moc linków konkurencji jest przesyłana dalej przez linki, które do niej kierują. Poniżej krótka instrukcja do prostej analizy.

1) Wklej adres konkurencji w Site Explorer dopasowaniu do domeny, czyli domena.pl.

 

2) Przejdź do zakładki Pages, gdzie uzyskasz najcenniejsze podstrony danego serwisu pod kątem backlinków. Możesz na tym etapie wybrać wskaźniki, według których dobierzesz podstronę, której profil linkowy będzie bazą do dalszego outreachu. Może to być po prostu ilość linków, ale także np. Trust Flow lub liczba domen linkujących. Możesz pominąć ten punkt, jeśli masz obrany konkretny landing page, który będzie źródłem do pozyskania danych.

3) Wybierz konkretną podstronę, w profilu linkowym której chcesz pozyskać linki.

4) Przejdź do raportu linków przychodzących tej podstrony.

5) W tym momencie otrzymujesz raport konkretnych backlinków kierujących do tej strony. Dzięki nowej funkcjonalności Majestica widzisz, które mogą charakteryzować się wyciekaniem mocy linków:

… a które mogą być potencjalnym celem Twoich poszukiwań (jeśli spełnią też Twoje inne kryteria jakościowe):

 

Oczywiście jest to najprostsza z możliwych analiz, dlatego dobrze jest dobrać kryteria, które będą odpowiednio definiować nasze potrzeby dotyczące pozyskiwanych linków. Pamiętajmy, że profile linkowe danych miejsc, z których chcemy pozyskać linka są tutaj kluczowe, a liczba externali jest tylko dodatkową informacją.

Nie wskazuję tu również na to, że liczba linków wychodzących jest kryterium oceny danej podstrony, ponieważ oczywiście takich kryteriów będzie mnóstwo, różnych dla każdej jednej analizy. Te dane mają być tylko jej uzupełnieniem, które pomogą nam odrobinę szerzej spojrzeć na kwestię linkowania niż dotychczas i przede wszystkim, skrócić czas w poszukiwaniu godnych uwagi źródeł linków.

Dawid Kilian
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist. Z oddaniem zgłębia tajniki optymalizacji on-page i technicznego SEO. Trafne i dogłębne audyty są zawsze jego asem w rękawie. Uwielbia pochłaniać wielkie ilości branżowych niusów, a w pracy z Klientami nie obawia się żadnych czarno-białych zwierzątek.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry