Prowadzenie fan page

Justyna Mądro
Justyna Mądro
Archiwum 06.2014
 

Facebook można porównać do codziennej, spersonalizowanej gazety cyfrowej, którą przeglądamy po to, by wiedzieć, co dzieje się u naszych znajomych, poznać najnowsze trendy w branży, czy po prostu na chwilę oderwać się od codziennych czynności i obowiązków. Prowadzenie fan page powinno być zgodne z kilkoma zasadami. Przede wszystkim charakter działań w ramach strony na Facebooka powinien być zgodny z ogólnie przyjętą strategią w mediach społecznościowych, a także z ogólną strategią marketingową firmy. Zasady w social media są bardzo podobne do tych, jakie towarzyszą nam w codziennym życiu. Słuchamy tych osób, które mają coś ciekawego do powiedzenia. Dlatego warto zadbać o to, by strona firmowa na Facebook dostarczała właśnie takich ciekawych treści.

Facebook profil firmy, Facebook strona firmy

Konto firmy na Facebooku  i działania prowadzone na nim mają nie tylko zainteresować użytkowników, ale także przedstawić treść dotyczącą firmy. W jaki sposób to zrobić? Warto na początku przeanalizować to, jakie są motywacje użytkowników, którzy zdecydowali się zostać fanami naszej firmy. Badanie przeprowadzone przez Syncapse pokazuje, że użytkownicy przede wszystkim chcą wspierać firmę, którą lubią, a polubienie fan page na Facebook wpisuje się właśnie w pewną formę pomocy i okazania wsparcia.

fan-page

Na drugim miejscu tego zestawienia znalazła się chęć otrzymywania kuponów i zniżek. Warto wziąć to pod uwagę w prowadzonym przez markę fanpage na Facebook. Warto tutaj jednak zachować umiar, by nie doprowadzić do sytuacji, w której chęć otrzymywania zniżek czy wygrywania konkursów zdominują na naszym fanpage’u wszystkie treści publikowane przez fanów. Kupon lub zniżka powinna być czyś ekskluzywnym, dostępnym dla tych osób, które decydują się okazać nam wsparcie w postaci polubienia profilu. Warto te osoby nagrodzić i zaoferować im coś w zamian, ale w zachowaniem zdrowego umiaru.

Zasada Pareto (zasada 80/20)

Fanpage FB powinien być źródłem różnych informacji na temat firmy, jej produktów, ale także dostarczać ciekawych, przydatnych lub rozrywkowych wiadomości naszym fanom. Prowadzenie Facebook może okazać się skuteczniejsze, dzięki zastosowaniu zasady Pareto (znanej także jako zasada 80/20), której twórcą był włoski socjolog i ekonomista – Vilfredo Pareto. Doszedł on do wniosku, że 20% badanych obiektów związanych jest z 80% pewnych zasobów. Jak to się przekłada na codzienne życie? Np. 20% ubrań nosimy przez 80% czasu, czy 20% produktów firmy daje jej 80% zysków. Tę zasadę z powodzeniem możemy przełożyć na działania na Facebooku. Firma FB chcąc wprowadzić zasadę 80/20 w życie, powinna skupić się na publikacji treści w następującym podziale:

  • 80% to treści okołoproduktowe, wartościowe, angażujące, ciekawe dla fanów i związane z branżą
  • 20% to treści stricte promujące produkty

zasada-pareto

źródło: www.sociallystacked.com

Treści publikowane na fanpage’u muszą być dopasowane do branży, w której działamy. Nie warto angażować fanów za wszelką cenę. Przykładowo – jeszcze do niedawna najbardziej angażującymi postami były te, które przedstawiały zapowiedź piątku lub zdjęcia kotów. Obecnie Facebook ogłosił, że będzie walczył z treściami, które nic nie wnoszą do news feedów użytkowników. Przykładowo prośby o znaczniki lubię to i udostępnienia. Takie posty nie mają nic wspólnego z charakterem prowadzonej przez nas działalności i lepiej się ich wystrzegać. Chyba, że sprzedajemy produkty dla kotów.

lubie-to

Facebook na stronie WWW,  Facebook na strone

Dobrą praktyką jest także dodanie Like Boxa na swojej stronie internetowej, który będzie kierował osoby odwiedzające stronę WWW na nasz fanpage. Facebook na stronie daje możliwość bezpośredniego odesłania internautów do naszego profilu. Jest to jedna z bardzo często praktykowanych i popularnych form informowania osób zainteresowanych naszym produktem lub usługą/ W ten sposób możemy zyskać dodatkowych fanów strony na Facebook.

 

Justyna Mądro
Były pracownik na stanowisku Marketing Manager w agencji DevaGroup. Interesuje się szeroko pojętym digital marketingiem, ze szczególnym uwzględnieniem reklam Facebook Ads. Prywatnie jest kolekcjonerką płyt winylowych i miłośniczką reportaży. Aktualnie: Menedżer ds. marketingu e-commerce w Multibrand Decofire.pl.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry