Spadki / wzrosty SEO – PAŹDZIERNIK 2019

Marek Stokowski
Marek Stokowski
Archiwum 12.2019
 
Spadki / wzrosty SEO – PAŹDZIERNIK 2019

Spadki / wzrosty SEO - PAŹDZIERNIK 2019
Sprawdź, co zmieniło się w SERPach

W tym miesiącu publikujemy kolejne podsumowanie zmian w wynikach wyszukiwania, które nastąpiły w październiku 2019. Jest one kontynuacją cyklu publikacji, w których co miesiąc analizujemy wzrosty oraz spadki widoczności domen w wynikach organicznych Google. Oprócz publikacji listy największych spadków i wzrostów widoczności domen w TOP10, staramy się przeanalizować sytuację kilku z nich. Ma to na celu stworzenia pewnego case study oraz zachęcenia branży SEO do podzielenia się własnymi obserwacjami i wnioskami na ten temat.

Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe przykłady zmian widoczności oraz masz swoje spostrzeżenia dotyczące przyczyn tych zmian – zachęcam do dyskusji w komentarzach 🙂

 

Zmiany w październiku 2019

Październik 2019 był okresem, w którym nie występowano znaczących zmian w wynikach organicznych – ilustruje to poniższy wykres.

 

 

Największe spadki

Poniższe zestawienie jest listą domen, które odnotowały największy ilościowy spadek liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże spadki widoczności w TOP10.

 

Cda.pl

Podobnie, jak w poprzednim miesiącu – w październiku znaczący spadek liczby słów kluczowych w TOP10 odnotował serwis Cda.pl. 

Serwis Cda.pl odnotował spadek widoczności o ponad 11 procent, przy ilościowym spadku o 47552 słowa kluczowe (pomiędzy pierwszym poniedziałkiem października a pierwszym poniedziałkiem listopada).

 

 

 

Widzimy tutaj, że wraz z kolejnymi aktualizacjami i zmianami interpretacji wyników na konkretnych fraz, widoczność serwisu mocna zmienia się i jej wielkość drastycznie odchyla się od stałego trendu:

 

 

 

Autocentrum.pl

Widoczność domeny głównej serwisu w TOP10 na początku listopada była mniejsza o 62985 fraz (zmniejszyła się o ponad 50% w stosunku do początku października).

 

 

 

Sytuacja ta wygląda niepokojąco, ale warto spojrzeć na serwis globalnie – uwzględniając także subdomeny.

 

 

Wniosek z tych danych jest jeden – widoczność utrzymuje się wewnątrz serwisu ale następuje przesunięcie między domeną a jej subdomenami. Widać to na przykładzie m.autocentrum.pl:

 

Definicja.net

Widoczność w TOP10 serwisu Definicje.net spadła o ponad 87% w stosunku do początku października.

 

Serwis utracił znaczną część widoczności, co może być wynikiem jego budowy. Zamiast odpowiadać na konkretne zapytanie – tworzy tylko sieć podstron, które linkują między sobą a nie wnoszą specjalnej treści.

 

 

Największe wzrosty

Poniższe zestawienie jest zestawieniem domen, które odnotowały największy ilościowy wzrost liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże wzrosty widoczności w TOP10.

 

portal.abczdrowie.pl

Jednym z serwisów, który odnotował duży wzrost liczby słów kluczowych w TOP10, jest portal portal.abczdrowie.pl.

 

 

Możemy zaobserwować w przypadku tego serwisu, korektę widoczności po jej spadku w czerwcu / lipcu 2019.

 

m.autocentrum.pl

Subdomena ta w październiku odnotowała wzrost widoczności, która wynika z przesunięcia widoczności z domeny głównej.

 

Liczba słów kluczowych w TOP10 na początku listopada była większa o ponad 800%, w stosunku do jej liczby na początku października. Daje to nam wzrost widoczności o 56757 słów kluczowych.

Wymianę tej widoczności z domeną główną ilustruje poniższy wykres:

 

 

Newsweek.pl

Serwis ten w październiku odnotował wzrost widoczności o 43% w stosunku do poprzedniego miesiąca – daje to wzrost o 41547 frazy w TOP10.

 

 

 

Metodologia tworzenia zestawienia

Artykuł ten powstał we współpracy z SENUTO, na podstawie zbieranych danych dotyczących widoczności domen w Google. Do porównywania widoczności miesiąc do miesiąca, wykorzystaliśmy ilość słów kluczowych w TOP10, która została pobrana w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Daje to nam możliwość porównania zarówno ilościowej różnicy liczby słów, jak i procentowego wzrostu/spadku – dla wszystkich badanych przez SENUTO słów kluczowych.

 

 

Marek Stokowski
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist w DevaGroup, odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO oraz wykonywanie rozbudowanych audytów SEO. Prywatnie motocyklista i wielbiciel psów rasy Alaskan Malamute.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (39 głosów, średnia: 4,87 / 5)
Loading...
Przewiń do góry