Strategie AdWords szyte na miarę – 6 przykładów skutecznych kampanii

Tomasz Trzósło
Tomasz Trzósło
Archiwum 01.2017
 
Strategie AdWords szyte na miarę – 6 przykładów skutecznych kampanii

Strategie AdWords szyte na miarę -
6 przykładów skutecznych kampanii

Kiedy na początku obecnego stulecia Lary Page i Sergey Brin stworzyli wyszukiwarkę Google i zaczęli w niej umieszczać reklamy, wszystko było innowacyjne, ale bardzo proste – system AdWords składał się z reklam serwowanych w wyszukiwarce, za które płaciliśmy w modelu płatności za kliknięcie.

 

Monstrualne rozmiary systemu AdWords

Przez lata system rozrastał się do takich rozmiarów, że dzisiaj mamy w czym wybierać . Reklamy w sieci reklamowej, w usługach google (np. Gmail, Mapy Google),  reklama w drugiej największej wyszukiwarce świata – YouTube, czy różnego rodzaju linki sponsorowane w wyszukiwarce (PLA, DSA, RLSA ) powodują, że mamy (w opinii wielu zbyt wiele) możliwości, które powodują często spory ból głowy. Z których klocków skorzystać? Jakie typy reklamy wybrać? Na które przeznaczyć budżet, a które będą tylko zbędnym kosztem.

Jeżeli szukasz uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, to niestety muszę Cię zmartwić – nie ma uniwersalnej strategii (zestawu klocków, z których zbudujemy naszą kampanię), która będzie pasowała do każdego rodzaju biznesu. Każda firma ma swoje cele, założenia i to do nich powinniśmy dopasowywać nasze działania.

 

Typy kampanii odpowiednie dla poszczególnych firm

Są jednak pewne zasady i typy kampanii, które pasują do konkretnych typów firm. Przykładowo skuteczna kampania dla sklepu Internetowego musi zawierać kampanie produktową czy remarketing dynamiczny, pokazujący w reklamie ostatnie produkty, jakie widział użytkownik na naszej stronie. Z drugiej strony skuteczna promocja firmy oferującej lawetę i holowanie samochodów – musi opierać się jeżeli nie w 100% to w 90% na zapytaniach, które użytkownicy zadają za pomocą swoich telefonów.

Wybór typów kampanii – mówiących gdzie i jakie reklamy będziemy mogli wyświetlać, słów kluczowych  – pokazujących intencje użytkownika oraz rozkład budżetów  – to ile jesteśmy w stanie zainwestować w poszczególne reklamy, będzie decydować o tym jakich użytkowników sprowadzimy na naszą stronę. Przełoży się to na skuteczność naszych działań, więc warto zastanowić się chwilę co będzie dla nas odpowiednie.

 

Znaczenie poszczególnych kampanii

Trzeba pamiętać że nie każda kampania będzie dla nas znaczyła tyle samo. Jedne będą ważniejsze, drugie mniej ważne, trzecie będą wspomagały inne działania . Pokażmy to na przykładzie prostej kampanii w sieci wyszukiwania sklepu ze zdrową żywnością. Kampania ogólna ze słowami typu: zdrowa żywność będzie przynosić użytkowników na początkowym etapie – wstępnie zainteresowanych naszymi produktami. Z drugiej strony kampania, w której zawrzemy poszczególne nazwy produktów np jabłka ekologiczne kraków – przyprowadzi potencjalnych klientów wiedzących czego chcą i szukających sklepu, w którym mogą nabyć produkt. Zasadniczo ci drudzy będą bardziej zainteresowani naszym produktem – więc powinni być wyżej w naszej hierarchii ważności kampanii.

W cyklu 6 artykułów pokażemy z jakich klocków skorzystać w konkretnych przypadkach i jakie elementy powinna zawierać dobra kampania dla różnych firm w tym:

  1. Firmy dla której głównym celem jest kontakt bezpośredni  (np. firmy usługowe – hydraulicy, firmy przeprowadzkowe, pomoc drogowa, serwisy etc.);
  2. Firmy, dla której głównym celem jest pozyskanie nowych klientów, którzy nie byli jeszcze na naszej stronie,  za pomocą sieci reklamowej oraz reklamy w usługach Google – innymi słowy budowanie zainteresowania produktem czy usługą;
  3. Firmy prowadzącej sklep internetowy, której głównym celem będzie sprzedaż produktów;
  4. Firmy której głównym celem będzie pozyskanie danych użytkowników (tak zwanych leadów) za pomocą formularza kontaktowego;
  5. Firmy która zastanawia się nad kampanią, ale nie chce na nią wydać więcej niż 700 zł;
  6. Firmy która chce niestandardowo podejść do remarketingu zarówno w wyszukiwarce, jak i w sieci reklamowej.

Zapraszamy do lektury kolejnych artykułów.

Tomasz Trzósło
Sales and Google Ads Manager Zajmuje się analizą danych płynących z narzędzia Google Analytics. W branży e-commerce pracuje od 2008 roku. Prowadził agencję ROIExperts.pl. Szkolił m.in.: Ministerstwo Cyfryzacji RP czy Akademię Google Partners.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry