Clique Hunter – narzędzie Majestic Seo

Marta Nasiadka
Marta Nasiadka
Archiwum 09.2012
 
Clique Hunter – narzędzie Majestic Seo

Clique Hunter
narzędzie Majestic Seo

Link building to wyzwanie w sytuacji, kiedy konkurencja posiada dużą liczbę wartościowych odnośników do stron, których nie mamy na liście potencjalnych miejsc, gdzie warto zamienić link. Warto ułatwić sobie pracę i wykorzystując możliwości Majestic Seo, szybko zdobyć listę takich stron. Clique Hunter to bardzo pomocne narzędzie do budowania linków prowadzących do naszej strony. Jego głównym zastosowaniem jest udostępnienie listy stron, które linkują do naszej konkurencji, ale nie zawierają linków do naszej strony.

Wystarczy w menu panelu Majestic Seo wybrać zakładkę Clique Hunter, a następnie wpisać nazwy domen, które chcemy porównać. Mamy możliwość porównania od 2 do 10 domen. Warto wybrać te dziesięć konkurencyjnych domen, które znajdują się wysoko w wynikach wyszukiwania (oczywiście pomijając takie strony jak wikipedia czy allegro). Jones Dixon w swoim webinarium na temat Clique Hunter zaleca wybór opcji Fresh Index, z linkami pozbieranymi  przez robota z ostatnich 90 dni.

Clique Hunter - pozyskiwanie linków

Po kliknięciu „hunt” zobaczymy listę najbardziej wypływowych domen, które linkują do stron naszej konkurencji. W zależności od poziomu subskrypcji wyświetli się nam określona liczba domen linkujących (3 000 dla Pakietu Srebrnego, 10 000 dla Złotego i 25 000 dla Platynowego). Uzyskamy także dostęp do wizualizacji, a także tabeli z danymi dotyczącymi linków naszej witryny. Wizualizacja przedstawia dziesięć najbardziej wypływowych domen, które linkują do analizowanych przez nas stron.

Clique Hunter - majestic seo

Informacje możemy sortować w różnoraki sposób, przyjmując różne kryteria, począwszy od rankingu Alexa, a na IP domen skończywszy. Jeśli chcemy zobaczyć strony linkujące, które zostały niedawno odwiedzone przez robota wybieramy opcję Last succesfull crawl i Ref Domain. Musimy pamiętać, że Clique Hunter zbiera dane wyłącznie z domen głównych, tak więc bardziej szczegółowe dane będziemy musieli uzyskać poprzez własną analizę.

Clique hunter - majestic seo

Wszystkie informacje można pobrać w postaci raportu w formacie CSV. Dzięki Clique Hunter możemy szybko zebrać sporą liczbę miejsc, gdzie można zamieścić linki do naszej strony, a także sprawdzić ilu naszych konkurentów posiada linki z danej strony, czyli poznać wartościowe źródła linków.

Z pewnością każdego z nas interesuje najbardziej, jakie konkretne strony danej domeny linkują do naszej konkurencji, a nie posiadają odnośnika do nas. Dotarcie do tych informacji ułatwi funkcja generowania raportów. Metoda ta została szczegółowo opisana na blogu Majestic Seo.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat linków, należy utworzyć nowy raport dla jednej z analizowanych stron w Clique Hunter.

Majestic Seo

Następnie wybieramy typu raportu, a będzie to Domain Level Report. Aby zobaczyć zbiór linków prowadzących do domeny musimy zmienić filtr pokazywania danych w raporcie, dlatego kolejnym działaniem będzie zmiana w zakładce Analysis Options. Teraz pozostaje nam wpisanie w polu „Include, if domain matches” domeny, z których linki chcemy zobaczyć np. wszystkie linki z domeny youtube.com. Mamy także możliwość wybrania typu linków, które chcemy zobaczyć (image, nofollow, frame, redirect, deleted, alttext, mention). A następnie zatwierdzamy nasz wybór poprzez kliknięcie w Update & Force Analysis. Kolejnym krokiem, jaki musimy wykonać jest ponowne wybranie opcji My Reports, gdzie po kliknięciu w nazwę wybranej domeny, znajdziemy listę linkujących stron. Dzięki temu mamy możliwość poznania backlinków do analizowanej strony z domeny, która nas zainteresowała.

Dzięki tej metodzie możemy utworzyć listę linków, które można zdobyć dla naszej strony. Jest to zadanie dość pracochłonne, jednak warto poświęcić czas na zdobycie cennych źródeł linków do naszej strony.

Na blogu Seo Majestic pojawiła się informacja o programie, który umożliwi nam dotarcie do wszystkich linków konkurencji. Zostanie on udostępniony 13 września na spotkaniu BrightonSEO, na co z niecierpliwością czekamy, licząc na spore przecieki.
Inną metodą, która pozwoli nam uzyskać listę stron, na których nie posiadamy linków jest wykorzystanie funkcji arkusza kalkulacyjnego.

Na początku w Clique Hunter dodajemy domeny, która nas interesują. Następnie należy pobrać jak największą liczbę domen z backlinkami naszej konkurencji. Trzeba pamiętać, aby w zestawieniu umieścić także naszą stronę. Następnie uruchomić plik w Excelu lub w innym arkuszu kalkulacyjnym. Kolejnym krokiem jest zastąpienie wyniku -1 liczbą 1000 000 w kolumnie z danymi Alexa Rank. Teraz wystarczy posortować dane w następujący sposób:

Majestic Seo

Kolejnym krokiem jest usunięcie wszystkich domen, do których posiadamy już linki. W ten sposób uzyskamy listę stron, które zawierają linki do przynajmniej jednego naszego konkurenta. I będą to strony, na których dość łatwo zamieścić link, posiadające ruch i bezpieczne dla naszej domeny.

Więcej szczegółów odnośnie tej metody w prezentacji Jonesa Dixiona.

Sekcja tło

Oddaj swoją stronę w ręce ekspertów

Metod na selekcję danych zaczerpniętych z Clique Hunter jest z pewnością więcej. Warto poszukiwać własnych rozwiązań, dzięki którym śledzenie konkurencji będzie łatwe i szybkie.

Na zakończenie odsyłamy do cyklicznego webinarium programu Majestic Seo. Warto sięgnąć do materiałów wideo, w których Jones Dixon zwraca uwagę na przydatność tego narzędzia do wykrywania złych źródeł linków karanych przez Google po aktualizacji algorytmu.

Marta Nasiadka
Były pracownik na stanowisku Senior SEM Specialist w agencji DevaGroup. Certyfikowana Specjalistka Google Ads i Analytics. W tematyce Google AdWords porusza się jak ryba w wodzie. Subskrybując ponad setkę blogów SEM, jest w samym centrum wiadomości z branży.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry