Czym są Meta Tagi? Definicja i przykłady znaczników Meta w SEO

Mateusz Pająk
Mateusz Pająk
Archiwum 03.2024
 
Czym są Meta Tagi? Definicja i przykłady znaczników Meta w SEO

Czym są Meta Tagi? Definicja
i przykłady znaczników Meta w SEO

Optymalizacja SEO to obecnie jeden z najbardziej kluczowych elementów każdej strategii marketingowej. Aby działania z zakresu pozycjonowania były skuteczne, w każdym przypadku powinny być kompleksowe i oparte na odpowiedniej strategii. Jednym z podstawowych narzędzi są tzw. Meta Tagi, czyli Meta Title i Meta Description. Jakie jest ich znaczenie i wpływ na pozycjonowanie strony? Koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Czym są Meta Tagi?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie są Meta Tagi. Otóż są to elementy HTML umieszczone w kodzie źródłowym w sekcji <head> strony internetowej. Ich głównym celem jest dostarczanie informacji dla przeglądarek internetowych oraz wyszukiwarek. Te krótkie fragmenty kodu zawierają kluczowe dane, które pomagają lepiej zrozumieć zawartość strony.

Z technicznego punktu widzenia Meta Tagi pełnią rolę meta danych, dostarczając informacji o stronie. Mają one istotne znaczenie dla robotów wyszukiwarek. To w szczególności dzięki tym danym Google jest w stanie zinterpretować zawartość strony www.

Jednocześnie znaczniki Meta stanowią bardzo ważne narzędzie marketingowe. Zarówno sam tytuł, jak i krótki opis, widoczne są w wynikach wyszukiwania Google. Warto zadbać o to, aby były one atrakcyjne nie tylko dla wyszukiwarek, ale też dla użytkowników. Krótka informacja „Sprawdź, czym są Meta Tagi i jak je stosować!” będzie bardziej atrakcyjna, niż znacznik, w stylu meta keywords: „Meta tagi, meta dane, meta title, meta description, robots”. Musisz się z tym zgodzić!

Meta Tag Title

Meta Title to bez wątpienia najważniejszy znacznik, który w każdym przypadku powinien zostać dobrze dopracowany. To swego rodzaju tytuł strony internetowej. W przeciwnym wypadku zostanie on wygenerowany automatycznie, a tego nie chcemy. W ten sposób bowiem stracimy pozostałą kontrolę nad tym, w jaki sposób Google wyświetli wynik z naszej witryny na podstronach wyników wyszukiwania.

Jeśli chodzi o definicję Meta Tag Title, to tytuł strony, który pojawia się na pasku przeglądarki i w wynikach wyszukiwania. To pierwsze, co widzi użytkownik. Meta Title musi doskonale odzwierciedlać zawartość danej strony.

Meta Tag Description

Meta Description to opis strony, zawierający kluczowe frazy i informacje, które mają przyciągnąć uwagę użytkowników. Jest to ważny element, którego nie należy pomijać. Przy tworzeniu Meta Tagu Description warto skupić się na zwięzłym, ale przekonującym opisie treści strony. To dobre miejsce, w którym można zamieścić główny przekaz marketingowy. To także sposób na zachęcenie użytkownika do tego, aby odwiedził właśnie naszą witrynę. Warto sprawdzić, jakie Meta Tagi pojawiają się u konkurencji, a następnie… zrobić to lepiej!

Znaczenie Meta Tagów i ich wpływ na SEO

Meta Title oraz Meta Description odgrywają kluczową rolę w procesie indeksowania i oceny strony przez wyszukiwarki. Wpływają one na to, jak strona jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania, co ma bezpośredni wpływ na jej widoczność w sieci. Odpowiednio zaplanowane i przygotowane Meta Tagi mają bardzo istotny wpływ na wyniki pozycjonowania, dlatego elementu tego nie może zabraknąć w strategii SEO.

Co ważne, Meta Tagi mają znaczenie nie tylko w przypadku strony głównej, ale też podstron na stronie, w tym kategorii czy poszczególnych produktów. Jeśli chodzi o wpisy blogowe, także warto odpowiednio je dopracować. Każda podstrona powinna mieć unikalne znaczniki i przyjazny adres URL.

Ważne jest również, aby unikać nadmiernego stosowania słów kluczowych w Meta Tagach, co może być uznane za próbę manipulacji. Warto zachować naturalność i zadbać o to, aby użytkownik mógł otrzymać rzetelne informacje na temat tego, czego może spodziewać się po wejściu na daną stronę internetową.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Kompleksowe SEO dla Twojej strony

Sprawdź naszą ofertę!

Jak tworzyć dobre Meta Tagi?

Wbrew pozorom tworzenie dobrej jakości Meta Tagów nie jest prostym zadaniem. Z jednej strony należy zadbać o odpowiednie nasycenie znaczników frazami kluczowymi, a z drugiej – o to, aby były one możliwie jak najbardziej atrakcyjne dla użytkownika. O czym warto pamiętać podczas tworzenia Meta Tagów?

Znaczniki Meta nie mogą być za długie

Jeśli chodzi o długość Meta Title, jest ona ograniczona. Nie ma możliwości, aby znacznik był zbyt długi – w przeciwnym razie użytkownik zobaczy tylko jego początkowy fragment.

Zalecenia Google nie zmieniają się zbyt często i obecnie sugerowana długość Meta Title to ok. 50-65 znaków. Warto upewnić się, czy przygotowany Title poprawnie wyświetla się zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych, gdyż to szerokość tytułu wyrażona w pikselach jest najważniejsza, a liczba znaków to edytorskie uproszczenie.

Podobnie jak w przypadku Meta Title, ilość znaków jest tutaj mocno ograniczona. Optymalna długość opisu Meta to około 150-160 znaków.

Meta Title powinien różnić się od tytułu opublikowanego na stronie

Popularnym błędem jest wykorzystywanie tytułu opublikowanego na stronie jako znacznika Title. Dobrym przykładem mogą być tutaj wpisy blogowe. Warto zrobić to nieco inaczej, zachowując jednak pewną spójność w tym zakresie. Tak naprawdę jest to szansa na wykorzystanie dodatkowych słów kluczowych – innych niż te, które pojawiają się w nagłówku H1. To z kolei przełoży się na widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google.

Meta Tagi to dobra okazja do wyróżnienia witryny

Możliwości jest tutaj naprawdę sporo. Dobrym przykładem może być umieszczanie w znacznikach Meta emoji. Rozwiązanie to ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, w szczególności wśród specjalistów odpowiedzialnych za pozycjonowanie. Nie da się jednak zaprzeczyć, że emotikona z workiem pieniędzy czy z fajerwerkami skutecznie przyciąga uwagę, a tym samym szansa na to, że użytkownik kliknie dany link, jest o wiele większa.  Skorzystanie z takiej możliwości nie jest niczym trudnym, szczególnie w przypadku korzystania z popularnych CMS, jak WordPress. Oczywiście istnieje tu pewne ryzyko, że emotikona może nie wyświetlić się poprawnie lub zostanie zignorowana przez wyszukiwarkę,  jednak warto przetestować różne opcje.

Warto sprawdzić, jak to robi konkurencja

Podglądanie konkurencji zawsze jest dobrym pomysłem, również w przypadku SEO. Pozwala to na kontrolowanie, co takiego robią inne firmy w branży, a tym samym na zaplanowanie działań, które pozwolą na uzyskanie jeszcze lepszych rezultatów. Jeśli sprzedajesz buty sportowe, sprawdź, jak wyglądają znaczniki Meta na kluczowe frazy. W ten sposób łatwiej będzie stworzyć Meta Tagi, które wyróżnią Twoją stronę i będą jeszcze bardziej zachęcające dla użytkowników Internetu.

Wiesz już, dlaczego Meta Tagi są ważne!

Odpowiednio przygotowane Meta Tagi mają bardzo duże znaczenie z punktu widzenia SEO. Poprawnie zoptymalizowane znaczniki nie tylko zwiększają widoczność Twojej witryny w wynikach wyszukiwania, ale także przyciągają uwagę potencjalnych klientów. Nie ma wątpliwości co do tego, że warto stosować Meta Tagi.

Zrozumienie roli Meta Tagów i ich właściwe wykorzystanie to klucz do skutecznego poprawiania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. W każdym przypadku należy pamiętać o precyzyjnym dostosowaniu Meta Tagów do zawartości strony.

Mateusz Pająk
Senior SEO Specialist. Od dziesięciu lat związany z branżą marketingu internetowego. Doświadczenie zdobywał w pracy dla znanych brandów. Posiada szerokie kompetencje w działaniach off-site i on-site SEO. Na co dzień tworzy i realizuje strategie pozycjonowania dla klientów, skupiając się nie tylko na wynikach, ale też na dobrych relacjach. Nieustannie rozwija swoje umiejętności i testuje nowe strategie SEO.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry