Google I/O 2021 – Co nowego w Google Play?

Anna Jurczyk
Anna Jurczyk
Archiwum 06.2021
 
Google I/O 2021 – Co nowego w Google Play?

Google I/O 2021
- Co nowego w Google Play?

W krótkim, bo niespełna 15 minutowym nagraniu będącym częścią konferencji Google I/O, Alex Musil (Director of Product at Google Play) opowiada nam co nowego pojawiło się w Google Play oraz jak ta platforma może pomóc w rozwijaniu biznesu.

Przez ostatni rok byliśmy świadkami wielu zmian w otaczającej nas rzeczywistości, nabyliśmy bardzo dużo nowych umiejętności, które pomogły nam przetrwać ciężkie chwile w pandemii. Mowa tutaj o wykorzystaniu najnowszych technologii, umożliwiających zdalną pracę, naukę, a także spędzanie wolnego czasu w naszych domach. Przez ten rok, Google Play stało się jeszcze bardziej wartościowym narzędziem dla ludzi z całego świata. Przez ostatnie 12 miesięcy zanotowano 140 miliardów pobrań różnych aplikacji, co skłoniło twórców Google Play do pracy nad ulepszaniem narzędzia tak, by mogło pomóc przedsiębiorcom w rozwijaniu biznesów w tym niekorzystnym dla wszystkich (pandemicznym) czasie. Google Play pomaga developerom w budowaniu stabilnego biznesu poprzez wprowadzenie potężnego narzędzia wspierającego sprzedaż online, możliwość monitorowania statystyk oraz platformę  e-commerce.

źródło: https://events.google.com/io/

15% opłaty serwisowej Google Play

Alex Musil wspomina, że na początku tego roku ogłoszone zostało wprowadzenie dodatkowego poziomu opłat za usługę. Od 1 lipca opłata za usługę będzie wynosić 15% zamiast 30% za pierwszy zarobiony milion dolarów każdego roku. Nowa stawka będzie dostępna w Play Console od 7 czerwca.

Zmiana polityki prywatności

W Google Play fundamentalne znaczenie ma zaufanie użytkowników, dlatego też polityka prywatności użytkowników jest stale ulepszana i aktualizowana. W Play Console znalazła się nowa sekcja dotycząca Polityki prywatności, w której każdy developer znajdzie ważne informacje o jej statusie.

źródło: https://events.google.com/io/

W sekcji „Zasady i programy w Konsoli Play” istnieje także możliwość zapoznania się szczegółowymi zasadami, także w odniesieniu do konkretnych naruszeń polityki prywatności. W przypadku pojawienia się problemów, zostaną wypunktowane poszczególne elementy, których to dotyczy i które powinny zostać naprawione.

Sekcja tło

Szukasz sprawdzonej Agencji Marketingu Internetowego?

Google Play SDK Console

Nie wszystkie naruszenia polityki prywatności są powodowane przez kod witryny, nieraz przyczyną naruszeń są third-party SDK. Dlatego właśnie powstało Google Play SDK Console, który ma na celu pomóc developerom budowanie lepszego i bezpieczniejszego SDK.

źródło: https://events.google.com/io/

Nowa konsola Google Play SDK pozwala zgłaszać problemy z wersjami SDK, dzięki czemu twórcy Google Play mogą udzielać lepszych wskazówek i rekomendacji.

W nowej konsoli możliwe jest:

  • Zarejestrowanie i zarządzanie SDK
  • Raportowanie błędów
  • Sprawdzanie statusu i zgłaszanie awarii

 

Aplikacje i gry

Aby pomóc w dotarciu do jak największego grona osób, które mogą być zainteresowane daną aplikacją, ogłoszona została z wyprzedzeniem zmiana zasad dotyczących metadanych aplikacji – więcej informacji znajduje się tutaj.

Alex Musil wspomniał także, że od 1 sierpnia 2021 r. pakiet aplikacji Android App Bundle będzie wymagany we wszystkich nowych aplikacjach. W oparciu o opinie programistów, niebawem uruchomiona zostanie opcjonalna funkcja przezroczystości kodu, aby właściciel aplikacji miał stu procentową pewność, że kod aplikacji na urządzeniu nie został zmodyfikowany w stosunku do pierwotnej wersji.

 

Jeszcze lepsza analiza danych

Dobra wiadomość dla osób lubiących analizować dane. Metryki zaangażowania (stworzone w oparciu o analizę konkurencji) pozwolą na jeszcze lepsze zrozumienie użytkowników aplikacji, poprzez ukazanie zachowania użytkowników po zainstalowaniu aplikacji. Poznanie tych trendów pomoże w jeszcze lepszej optymalizacji produktu na potrzeby użytkownika i podejmowaniu właściwych biznesowych decyzji.

Analiza porównawcza do konkurencji znajduje się w zakładce „Statystyki”:

źródło: https://events.google.com/io/

wyniki analiz tworzone są w oparciu o wysoce jakościowe aplikacje. W Konsoli Google Play możliwe jest dostosowanie takich metryk, które są dla właściciela danej aplikacji najważniejsze.

 

Jeszcze więcej…

W 2020 roku udostępnione zostały 34 nowe lokalne formy płatności na 30 rynkach na całym świecie, co daje łącznie do ponad 300 lokalnych metod płatności w 70 krajach.

źródło: https://events.google.com/io/

Obniżone zostały minimalne ceny, które programiści mogą ustalać dla płatnych aplikacji i zakupów w aplikacji. W planie na ten rok jest wprowadzenie możliwości zakupów więcej niż jednego przedmiotu naraz z koszyka.

W tym roku Google Play Pass rozszerzył się na ponad 40 rynków z ponad 800 grami i aplikacjami, co spowodowało ponad dwukrotne zwiększenie przychodów dla ich twórców.

Punkty Google Play rozszerzono do 22 krajów i dodano głębszą integrację z Konsolą Play, co jeszcze bardziej ułatwia developerom wdrażanie.

 

Jeżeli myślisz o tym by założyć swój startup i rozwijać swoją firmę przy pomocy Google Play, warto zapoznać się z Akademią Google Play i nowymi bezpłatnymi kursami które się tam pojawiają.

Sekcja tło

Chcesz zareklamować swoją firmę w Internecie?

Anna Jurczyk
SEO Specialist. W DevaGroup odpowiada za prowadzenie kampanii SEO, przeprowadzanie audytów i optymalizację stron internetowych klientów. Prywatnie miłośniczka podróży, aktywnego stylu życia oraz psów rasy Border Collie.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (11 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry