Kody odpowiedzi HTTP – co trzeba o nich wiedzieć?

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 03.2023
 
Kody odpowiedzi HTTP – co trzeba o nich wiedzieć?

Kody odpowiedzi HTTP -
co trzeba o nich wiedzieć?

W codziennym użytkowaniu internetu nie zastanawiamy się nad tym, jak i skąd płyną wyświetlane informacje. Dopiero, gdy strona przestaje działać lub gdy pracujemy nad własnym miejscem w sieci, zaczynamy szukać informacji o kodach, które wyświetlają się nam na ekranie lub w Google Search Console. Warto więc wiedzieć, czym są te kody i skąd się biorą.

Co to są kody odpowiedzi HTTP?

Kody odpowiedzi HTTP to kody liczbowe, które są odpowiedzią serwera na wysłane żądanie. Informują nas, czy pojawił się jakiś problem w dostępie do informacji oraz, jeśli tak, to z czego on wynika. Nie stanowią jednak części strony internetowej, chociaż informacje o nich znajdziemy np. dzięki wtyczkom.

Dla zwykłego użytkownika sieci nie mają one większego znaczenia, ale są niezwykle istotne dla wszystkich właścicieli stron internetowych, administratorów i deweloperów. Dzieje się tak, ponieważ w zależności od pojawiającego się kodu, można łatwo zidentyfikować problem i przejść do znalezienia jego źródła, a później do jego naprawy.

Rodzaje kodów odpowiedzi serwera

Wyróżniamy pięć grup kodów odpowiedzi, które może przekazać serwer:

  • kody informacyjne 1xx – informują o tym, że serwer przetwarza zapytanie, które zostało wysłane przez przeglądarkę,
  • kody powodzenia 2xx – zapytanie wysłane przez przeglądarkę do serwera zakończyło się sukcesem, najczęściej serwer wyświetla wtedy działającą stronę internetową,
  • kody przekierowania 3xx – informują o tym, że strona pod danym adresem jest nieaktualna i przenoszą na nową, wskazaną przy przekierowaniu,
  • kody błędów 4xx – informują o tym, że wystąpił błąd po stronie użytkownika np. gdy wpisano zły adres podstrony lub plik został usunięty z serwera,
  • kody błędów serwera 5xx – informują, że serwer otrzymał zapytanie, ale z uwagi na występujące na nim błędy nie może wyświetlić zasobu.

Jak sprawdzić kody odpowiedzi serwera?

Kody odpowiedzi serwera można sprawdzić na dwa sposoby. Najprostszy z nich, pozwalający na sprawdzenie jednej podstrony to wyszukanie informacji w przeglądarce. Można to zrobić, klikając w dowolnym miejscu na stronie prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję “Zbadaj” lub poprzez wciśnięcie F12 na klawiaturze. Wówczas w oknie, które się pojawi, wybieramy zakładkę “Network” w Chrome” czy w “Sieć” w Firefox. W kolumnie “Status” w Chrome i “Stan” w Firefox pojawi się informacja, jaki kod odpowiedzi serwera zwraca dany adres.

stan firefox

Inną, równie prostą opcją jest skorzystanie z wtyczki np. Link Redirect Trace czy Live HTTP Headers.

Live HTTP Headers

Można także wykorzystać strony internetowe, które pozwalają na analizowanie statusów np. httpstatus.io czy redirectchecker. Z ich pomocą można szybko przeanalizować nawet kilkadziesiąt adresów.

httpstatus. io sprawdzenie url
3 spośród powyższych adresów z kodem 404 nie istnieją w obrębie strony

Natomiast, gdy zachodzi konieczność sprawdzenia całego serwisu lub jego znacznej części to najlepiej jest skorzystać z crawlera, np. Sitebulba lub Screaming Froga. Wystarczy w nich wskazać domenę i nie trzeba przyklejać każdego adresu osobno. Narzędzia te przeanalizują wszystkie istniejące podstrony i pozwolą łatwo wyfiltrować interesujące nas wyniki np. przekierowania czy błąd 404.

sitebulb wyniki

Warto mieć jednak na uwadze, że zawsze warto status zweryfikować, ponieważ zdarza się, że dedykowana strona błędu 404 zwraca kod 200, zamiast 404.

kod 404 daje 200

Podsumowanie

Warto wiedzieć, czym są i skąd się biorą kody odpowiedzi HTTP, ponieważ przekazują one istotne informacje o stanie strony internetowej, a przede wszystkim gdzie szukać przyczyny pojawiających się błędów.

Magdalena Kościółek
SEO i Content Specialist. Od 2016 roku pracuje z contentem, a od 2019 związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie działaniach off-site i on-site SEO, zarządzaniu stronami internetowymi oraz w tworzeniu content planów, redakcji i optymalizacji treści. Stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca, od czasu do czasu, zagrać w komputerowe gry RPG.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry