Kody odpowiedzi HTTP 3xx i ich znaczenie

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 03.2023
 
Kody odpowiedzi HTTP 3xx i ich znaczenie

Kody odpowiedzi HTTP 3xx
i ich znaczenie

Obok kodów powodzenia, niezwykle istotne są również kody przekierowań 3xx. Ich także zwykli użytkownicy nie widzą, ale działanie mogą już łatwo zaobserwować. Warto jednak wiedzieć, jakie kody 3xx wyróżniamy.

Kody 3xx – kody przekierowania

Kody odpowiedzi serwera z grupy 3xx to tzw. kody przekierowań, które informują, że poszukiwany zasób został zastąpiony nową zawartością. W tej grupie wyróżnia się kilka kodów, a poniżej pokrótce opiszemy dziewięć najpopularniejszych.

Kod 300 Multiple Choices

Kod 300 otrzymujemy po wysłaniu zapytania na serwer metodą GET, gdy jest wiele możliwości odpowiedzi na zapytanie. W praktyce kod ten występuje sporadycznie i jest istotny głównie dla deweloperów.

Kod 301 Moved Permanently

Kod 301 – przeniesione na stałe – informuje, że zasób został na stałe przeniesiony w inne miejsce. Jest bardzo często wykorzystywany, zwłaszcza w SEO. Dla zwykłego użytkownika jest on niezauważalny, ponieważ od razu po wejściu na nieaktualny adres URL zostaje on przeniesiony na nowy.

Kod 302 Found

Kod 302 – znaleziono to przekierowanie tymczasowe, które informuje, że dany zasób tylko tymczasowo został przeniesiony pod inny adres. Podobnie jak 301, również ma szerokie zastosowanie w SEO i jest niewidoczny dla użytkowników.

Kod 303 See Other

Kod 303 – zobacz inne – dotyczy żądań wysyłanych metą POST i oznacza, że odpowiedź na wysłane zapytanie jest pod innym adresem URL.

Kod 304 Not Modified

Kod 304 – nie zmodyfikowano – oznacza, że zawartość nie uległa zmianie w ramach warunków wysłanych przez przeglądarkę.

Kod 305 Use Proxy

Kod 305 – użyj serwera proxy – informuje, że aby zobaczyć dany zasób, trzeba to zrobić przez serwer proxy. Jego dane są podane w nagłówku Location.

Kod 307 Temporary Redirect

Kod 307 – przekierowanie tymczasowe – informuje, że tymczasowo dany zasób znajduje się pod innym adresem, ale wróci na pierwotny adres za jakiś czas. Jest to odpowiednik dla przekierowania 302, ponieważ nie pozwala zmienić metody żądania z POST na GET.

Kod 308 Permanent Redirect

Kod 308 – przekierowanie stałe – informuje, że dany zasób znajduje się pod innym adresem już na stałe i nie wróci na pierwotny adres. Jest to odpowiednik dla przekierowania 301, ponieważ nie pozwala zmienić metody żądania z POST na GET.

Kod 310 Too many redirects

Kod 310 – zbyt wiele przekierowań – informuje, że nie można wyświetlić żądanego zasobu z uwagi na zbyt dużą liczbę przekierowań, jaka do niego prowadzi. Jest to więc w zasadzie błąd, co odróżnia go od pozostałych kodów 3xx.

Podsumowanie

Przekierowania strony internetowej, które najczęściej przenoszą użytkowników z jednej strony internetowej na drugą lub informują, że zasób znajduje się w innym miejscu, są często stosowane w działaniach SEO. Dotyczy to przede wszystkim przekierowania 301 oraz 302.

Ogólne informacje o kodach znajdziesz w artykule: Kody odpowiedzi HTTP

 

Magdalena Kościółek
SEO Associate. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (5 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry