Gdzie znaleźć płatne i darmowe zdjęcia stockowe na stronę internetową?

Gdzie znaleźć płatne i darmowe zdjęcia stockowe na stronę internetową?

Gdzie znaleźć płatne i darmowe zdjęcia stockowe
na stronę internetową?

Dobre zdjęcie podnosi atrakcyjność witryny internetowej, pozwala dłużej zatrzymać użytkownika na stronie, a przede wszystkim decyduje o wizerunku naszej firmy. Twórcy stron internetowych coraz większą uwagę zwracają na jakość zamieszczonych fotografii. 
Gdzie wyszukiwać zdjęcia, które można wykorzystać zgodnie z prawem? Przedstawimy zestawienie najpopularniejszych banków zdjęć i zasad korzystania, zarówno z darmowych, jak i płatnych serwisów oferujących takie usługi.

 

Rodzaje licencji na zdjęcia

Zanim wykorzystacie interesujące Was grafiki, czy zdjęcia w swoim projekcie, sprawdźcie dokładnie jaką licencją są objęte i jak możemy korzystać z takich zasobów. Wyróżniamy klika rodzajów licencji i bardzo ważne jest zapoznanie się z nimi przed jakąkolwiek publikacją treści w Internecie. Omówmy pokrótce najważniejsze z nich:

All rights reserved

Zacznijmy od materiałów, których udostępnianie jest ściśle zabronione bez wiedzy i zgody autora, czyli All rights reserved. W ich przypadku istnieje obowiązek prawny kontaktu z twórcą przed wykorzystaniem jego dzieła. Co ciekawe All rights reserved zwykle skutecznie odstrasza od korzystania z objętych nią materiałów, tymczasem autorzy często godzą się na nieodpłatne wykorzystanie ich zdjęć, czy grafik. Sam fakt, że trzeba się jednak z nimi wcześniej kontaktować, sprawia, że proces pozyskania materiałów jest dłuższy i może zakończyć się fiaskiem, wolimy więc nie ryzykować.

CCO – czyli domena publiczna

Licencja CC0 oznacza, iż mamy do czynienia z materiałami przekazanymi do domeny publicznej. W praktyce korzystanie ze zdjęć na licencji tej jest więc darmowe i powszechne, niezależnie do tego, czy fotografii potrzebujemy na użytek prywatny, czy też poszukujemy do użytku komercyjnego. Największym atutem licencji creative commons zero jest niewymagane uznanie autorstwa. Nie musimy pytać autora zdjęcia, czy ilustracji o zgodę na wykorzystanie jego dzieła, nie musimy nawet go podawać, a pozyskane materiały możemy dowoli zmieniać i modyfikować.

CC BY – podaj autora i korzytaj

Licencja zezwala na swobodne korzystanie i rozpowszechnianie zdjęć w dowolnym celu (również komercyjne) pod warunkiem podania informacji o autorze.

CC ND – nie zmodyfikujesz

Pozwala na wykorzystanie utworu jedynie w jego oryginalnej postaci. Na podstawie tej licencji nie możemy więc tworzyć remiksów, modyfikcji i wszelkich innych tzw. utworów zależnych.

CC NC

Pozwala korzystać z danego utworu tylko w celach niekomercyjnych. W praktyce oznacza to, że nie można ich kopiować, przerabiać i zmieniać.

 

Skąd brać darmowe zdjęcia stockowe?

Nabycie zdjęcia u profesjonalnego fotografa wiąże się z dużymi kosztami. Niekiedy musimy zdecydować się na tańsze rozwiązanie – gdzie w takim razie szukać zdjęć? Znalezienie darmowych materiałów w sieci to nic trudnego, poszukiwaniu zdjęć na stronę, do reklam, prezentacji czy ilustracji do naszych postów na social media służą darmowe banki zdjęć, które wymieniamy i charakteryzujemy poniżej.

Pexels

Baza zdjęć Pexels zawiera sporo darmowych fotografii, a oprócz zdjęć znajdziemy tam również i treści wideo. Cały dostępny tutaj content jest bardzo wysokiej jakości. Znalezienie interesujących nas materiałów ułatwia wyszukiwarka dostępna w języku polskim. Mamy do wyboru kilka ciekawych kategorii jak: krajobraz, miasto, natura. Możemy skorzystać z kolekcji, czy zajrzeć do najpopularniejszych wyszukiwań. Dodatkowe filtry pozwalają zaś poszukiwać tylko obrazów danej orientacji (pionowa, pozioma, kwadrat), rozmiarze oraz kolorze, co ułatwia tworzenie moodboardów i dopasowanie contentu do identyfikacji wizualnej. Informacja o licencji na zdjęcia z Unsplash jest łatwa do znalezienia w panelu u góry strony.

 

Screen ze strony Pexels

 

Unsplash

Unsplash nie jest jedynie wyszukiwarką, gdzie znajdziemy zdjęcia za darmo. Oferuje coś więcej niż tysiące darmowych stocków. Platforma ma również charakter społecznościowy. Każdy artysta może założyć tutaj swój profil, na którym będzie prezentować swoje prace i zyskiwać ewentualne kontrakty, czy współprace z klientami.

Co ciekawe w Unsplash możemy również założyć konto premium, Unsplash+ . Zapłacimy za nie 4 euro miesięcznie, co dostajemy w zamian? Dostęp do treści tylko dla członków, nieograniczone miesięczne pobieranie i wzmocnioną ochronę prawną w opcji roalty free bez tantiemów. Fun fact: konta na Unsplash tworzą również firmy, które dzielą się zdjęciami swoich produktów, zachęcając w ten sposób do zakupu potencjalnych klientów.

Konto Unsplash+ ma pewne cechy konta społecznościowego

 

Kaboompics

Kaboompics stanowi olbrzymią bazę zdjęć stockowych, która liczy ponad 300 tys. zasobów. Zdjęcia z banku możesz śmiało wykorzystać w mediach społecznościowych, czy na stronie internetowej. Bez problemu dopasujesz do swoich potrzeb promocyjnych.

Pixabay

To wyjątkowy bank darmowych materiałów, w którym pozwala wyszukiwać spośród zdjęć, ikon i grafik interesujące nas materiały. Można je pobrać w kilku rozmiarach i wykorzystać bezpłatnie w social mediach, witrynie, materiałach promocyjnych marki etc. Właśnie ta różnorodność dostępnych treści stoi za niewątpliwym sukcesem wyszukiwarki, która jest często naszym pierwszym wyborem spośród innych dostępnych banków. Warto wspomnieć, że Pixabay oferuje nam również gify, efekty dźwiękowe, muzykę, czy wektory. Pobieranie reguluje uproszczona licencja pixabay w dużym stopniu pokrewna z CCO.

 

Z Pixabay pobierzesz nie tylko zdjęcia i grafiki, ale też pliki GIF, czy efekty dźwiękowe

 

New Old Stock

To gratka dla poszukujących fotografii w stylu retro, czy vintage’owych motywów. Znakomita większość zamieszczonych tutaj materiałów stanowi fotografie w czerni i bieli, czy też zdjęcia historyczne. To zdjęcia ze specyficznym klimatem, nie dla każdego, w niektórych wypadkach warto jednak zajrzeć i tutaj.

Aby podnieść atrakcyjność naszej strony www coraz częściej poszukujemy dobrych zdjęć na własną rękę, jednak musimy wybierać ostrożnie, ponieważ zdjęcia pobierane na przykład z popularnej wyszukiwarki grafiki Google są zwykle chronione prawami autorskimi, a wykorzystanie ich można nazwać kradzieżą intelektualną. Jeśli jednak nie znamy innego źródła plików graficznych, zaawansowane wyszukiwanie Google pozwala na określenie wyszukiwania plików, które posiadają adnotację „Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach komercyjnych”. Podobną opcję znajdziemy w wyszukiwarce popularnego serwisu Flickr, gdzie możemy ograniczyć wyszukane zdjęcia do tych, które posiadają licencję CC.

 

Openverse – wyszukiwarka darmowych zdjęć

Często poszukujemy w sieci zdjęcia, które zilustrują nasz tekst. Głównymi kryteriami, jakie przyjmujemy w trakcie poszukiwań są właściwe rozmiary fotografii oraz możliwość wykorzystania ich za darmo i bez ograniczeń. W Internecie jest wiele takich zdjęć, jednak dotarcie do nich to spore wyzwanie. Dobrym pomysłem jest sięgnięcie po proste narzędzie Openverse. Ta niepozorna wyszukiwarka udostępniona przez Creative Commons, umożliwia wyszukiwanie nie tylko zdjęć, ale również plików wideo w YouTube i plików muzycznych w serwisach Europeana, czy SoundCloud oraz Wikimedia Commons. Wyszukiwarka grafiki przeszukuje takie witryny internetowe i serwisy jak Open Clip Art Library, Edu Images, Images of Emowerment, Nappy czy Google Images, dzięki czemu znalezienie darmowych zdjęć staje się o wiele prostsze.

Openverse to obszerna biblioteka, z której warto korzystać, poszukując contentu

 

Płatne banki zdjęć

Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z serwisów zdjęć stockowych, gdzie za niewielką opłatą możemy nabyć wysokiej jakości, profesjonalne zdjęcia. To idealne rozwiązanie dla twórców witryn internetowych, którzy poszukują wielu zdjęć w różnych rozmiarach. Zdjęcia dostępne w bazie typowego Stocka są oparte na licencji royalty-free, która daje nam dożywotnie prawo na wykorzystanie fotografii. Jakie są najciekawsze przykład płatnych banków zdjęć?

Shutterstock

Platforma pozwala wyszukiwać treści spośród bazy ponad 250 milionów zdjęć. Co warto zaznaczyć codziennie baza materiałów uzupełniania jest o kolejne 200 tys. plików. Na Shutterstocku znajdziemy również efekty dźwiękowe, szablony, wektory oraz filmy wideo. Ciekawym rozwiązaniem w ramach bazy jest dostępne wyszukiwanie po filtrach, gdzie możemy wybrać np. ile osób ma być na interesującym nas zdjęciu. Shutterstock oferuje miesięczny, bezpłatny okres próbny.

Shutterstock dysponuje niezwykle interesującymi filtrami do wyszukiwania obrazów

 

Depositphotos

To platforma komercyjna, na której zarejestrowanych jest bardzo wielu wysokiej klasy fotografów. Ci są utorami licencjonowanych zdjęć stockowych, dobrej jakości, które pobierzemy w ramach płatnych licencji i bez tantiem. Bank Deopositphotos liczy aktualnie powyżej 200 milionów plików w tym filmów w jakości HD i 4K.  Sporym atutem tego stocka jest możliwość nawiązania współpracy. Korzyści finansowe odnieść mogą zarówno fotografowie sprzedający swoje zdjęcia, jak i zarobić mogą także blogerzy poprzez zamieszczenie na swoim blogu banneru.

Fotolia

Serwis umożliwia wybór spośród aż 35 milionów najlepszej jakości fotografii stockowej oraz plików wektorowych i contentu wideo. Materiały dla Fotolii pochodzą od najlepszych twórców z całego świata.

Gettyimages

Stanowi obszerną bibliotekę, gdzie znajdziemy mnóstwo ciekawych materiałów audiowizualnych na płatnych licencjach. Jest to świetne źródło contentu dla branży marketingowej i reklamowej do promowania marek oraz płatnych akcji w social mediach.

 

Tekst zaktualizowany, w pierwotnej wersji pojawił się na blogu w styczniu 2013 r. 

Zespół Content Marketingu
Ten artykuł jest wynikiem prac naszego zespołu content marketingowego, może mieć wielu autorów i źródeł. Jeśli widzisz w nim błąd, napisz do nas, chętnie wyjaśnimy a faktyczne namierzone błędy merytoryczne doceniamy niespodzianką. Jesteśmy autorami sukcesów wielu blogów firmowych naszych Klientów. Wiemy jak pisać aby osiągać wysokie pozycje oraz czego szukają Twoi odbiorcy, aby zapewnić Ci ruch na stronie. Szukasz copywriterów dla swojej, nawet nietypowej, branży? Pomożemy!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (16 głosów, średnia: 4,88 / 5)
Loading...
Przewiń do góry