Podsumowanie roku 2019 przez prelegentów semKRK

Kamil Leśniak
Kamil Leśniak
Archiwum 12.2019
 
Podsumowanie roku 2019 przez prelegentów semKRK

Podsumowanie roku 2019
przez prelegentów semKRK

Rok 2019 przyniósł wiele nowości w dziedzinie marketingu. Poprosiliśmy o podsumowanie mijającego roku prelegentów z semKRK. Co ich zdaniem zasługuje na miano najważniejszego wydarzenia 2019? Jakie były najważniejsze zmiany SEO/SEM w 2019 roku? Jaką kampanię z tego roku można wyróżnić najbardziej? I w końcu: jakie prognozy przewidują na 2020 rok? Po odpowiedzi zapraszamy dalej! 

 

1. Najważniejsze zmiany SEO/SEM w 2019 roku

Łukasz Chwiszczuk (Google Ads Expert, Trener Google Ads, Head of Digital Performance w MediaGroup, https://www.lukaszchwiszczuk.pl)

Google Ads – system reklamowy, który cały czas ewoluuje i daje nam coraz mniej możliwości optymalizacji :). Co się wydarzyło? Wzrost efektywności kampanii smart PLA, czyli kampanii, które automatycznie sprzedają asortyment z naszego sklepu. Kiedyś bardzo wystrzegaliśmy się automatyzacji, a w tym roku otrzymaliśmy jasny dowód na to, że jest to istotny kierunek i te kampanie naprawdę potrafią sprzedawać.

Pojawiło się również wiele dodatkowych możliwości, które wspomagają naszą pracę:

– reklamy elastyczne w wyszukiwarce,

– kampanie inteligentne w GDN, gdzie za targetowanie odpowiada system i mamy możliwość rozliczania się za konwersje,

– nowe strategie, pod które możemy optymalizować kampanie,

– nowe funkcje w kampaniach PLA – możliwość prezentacji produktów.

 

Robert Niechciał (Ekspert SEO, https://www.banksecrets.eu/pl/)

Zmian w roku 2019 było (i ciągle jest) bardzo dużo. Na szybko licząc, w Google miało miejsce ponad 20 aktualizacji, w tym 5 opisanych jako „core update”, czyli najważniejsza klasa aktualizacji. Wpływ tych zmian jest globalny, przez co bardzo ciężko jednoznacznie wskazać najważniejszą.

Moim zdaniem, większość aktualizacji algorytmu, które obserwowaliśmy w tym roku to część ogromnego procesu, który trwa w Google i jeszcze będzie trwać przez jakiś czas. Mam na myśli zmianę sposobu analizy i przetwarzania treści. Całość, w dłuższym terminie, prowadzi do zmiany typowego Natural Language Processing do czegoś klasy Natural Language Understanding. To jest ogromna zmiana…

Jako kluczowe daty zdecydowanie warto wskazać 13 marca, 4 czerwca, 24 września oraz 9 grudnia. Moim zdaniem łączą się ze sobą.

 

Michał Suski (Współzałożyciel narzędzia Surfer, https://surferseo.com/)

BERT – pewnie każdy tak komentuje największą zmianę w SEO 2019 roku. Jednak czy to faktycznie jest taka duża zmiana? Popatrzmy na temat z pewnej odległości. Od kilku lat obserwujemy przeniesienie ciężaru z czynników związanych z linkami w kierunku elementów on-site. Nie jest więc dużym zaskoczeniem to, że Google chce jeszcze lepiej rozumieć treści i wspiera się w tym celu nową metodą uczenia na podstawie ogromnych zbiorów treści, którymi dysponują. Nazwałbym tę zmianę word2vec 2.0, czyli możliwością rozumienia nie tylko jednego słowa, ale także jego kontekstu. Co dla nas z tego wynika? Nic innego niż konieczność jeszcze większego przyłożenia się do jakości treści, szczególnie w kontekście odpowiadania na intencję użytkownika szukającego odpowiedzi na swoje pytania.

 

Paweł Gontarek (SEO Director w Fabryce Marketingu, właściciel SEO Zgred, https://www.zgred.pl/)

Moim zdaniem najważniejszą zmianą jest podejście Google do oceniania przydatności treści (YMYL) oraz coraz większy nacisk na mobilność serwisów internetowych. Z tego względu sam rynek usług contentowych rozwija się w bardzo szybkim tempie i znalezienie jakości zaczyna być z jednej strony łatwiejsze (dostęp do dużej liczby copywriterów), ale i trudniejsze (więcej treści na rynku oraz w samej wyszukiwarce). To z kolei napędza rynek i pomimo że jest coraz większa podaż, to rosną ceny za usługi SEO. Bardzo powoli w SEO dochodzimy do wykonywania linkbuildingu połączonego z publikacją długich artykułów, chcąc zbudować reputację i eksperckość danej witryny.

Do tego dochodzą zmiany technologiczne – rozwój rynku mobilnego, rozwój Internetu oraz zapotrzebowanie na informacje.

 

Paweł Kijko (CEO w firmie Heraldbee, https://heraldbee.com/pl/)

Moim zdaniem rozwój wyszukiwarki w kierunku zwiększenia Google Diversity w 2019 roku był znacznie bardziej widoczny niż wcześniej. Presja ze strony Amazonu mobilizuje Google do przedefiniowania swojej roli jako wyszukiwarki i umocnienie treści blogowych i innego typu poradników w swoich wynikach. Z tego też powodu obserwujemy umacnianie się treści video w wynikach, co idzie w parze z ogromną popularnością Youtube.

W roku 2019 zaczęliśmy obserwować wzmożoną aktywność partnerów Google w zakresie aktywności w Google Shopping., które są konsekwencją dyrektywy KE nakładającej ogromną karę za praktyki monopolistyczne w tym rodzaju reklam. Nowa definicja rynku Shopping Ads namieszała w zakresie SEM, co na pewno niektórzy zaobserwowali poprzez wzrost kosztów ich kampanii. Być może było to powodem, dla którego Google dynamicznie z własną usługą Shopping Ads weszło na nowe rynki, powiększając tym samym rynki w których testowana jest wersja Beta Google Shopping Ads do łącznie 55 krajów (!) .

 

Witold Wrodarczyk (CEO Adequate, www.adequate.pl)

Przyznam, że trudno mi wskazać jakieś przełomowe zmiany. W Google Ads postępuje automatyzacja, coraz szerzej stosowane są kampanie inteligentne, w których coraz mniejsza jest rola człowieka. Search Ads 360 pod nazwą auction time bidding wprowadza rozwiązanie, w którym (de facto) oddaje zadania optymalizacyjne natywnym algorytmom Google Ads. Znamienna jest likwidacja metryki „średnia pozycja” w reklamach w wyszukiwarce. Ale to dobrze. Średnia pozycja już od dawna nie oddawała skali wykorzystania potencjału wyszukiwarki i była często myląca (ale wciąż na nią patrzyliśmy). Znacznie ważniejsze były miary udziału w wyświetleniach i udziału w wyświetleniach u góry strony. Dodatkowo teraz widzimy udział w kliknięciach, który chyba najlepiej pokazuje, jak daleko jest jeszcze do sufitu.

I czy ktoś zauważył rok mobile? Nie chodzi tylko o ruch, ale i o konwersje. Mobile staje się first i to nie tylko first touch, ale często pokonuje desktop w finalizacji transakcji.

 

Adrian Pakulski (CEO w Paq Studio, https://paq-studio.com)

Wyraźne uszczelnienie, a co za tym idzie – zwielokrotnienie kosztów czasowych, operacyjnych i finansowych dla utrzymania zasięgów organicznych w branży YMYL. Poza tym konieczność inwestycji w format wideo (głównie synergia z YouTube), co nie jest tyle wyzwaniem w samym SEO, co wysoko zawieszoną barierą dla portfeli klienckich (ale i wyzwaniem dla samych agencji, które do tej pory operowały wyłącznie na tekście). Ostatecznie – rosnące znaczenie zdarzeń behawioralnych w SERP’ach, analiza data driven treści i konieczność skrupulatnego zarządzania crawl budżetem. Praca na logach serwerowych w przypadku e-commerce staje się must have tam, gdzie ruch organiczny mają zbierać produkty a nie kategorie.

 

Bartłomiej Kaczmarczyk (Certyfikowany Specjalista Ads, Analytics w sssem.Ninja, https://sssem.ninja/)

Jako, że najbliższa mi jest analiza internetowa oraz testy A/B, to dla mnie najważniejsze były dwie zmiany w 2019 roku. Pierwsza z nich to pojawienie się nowego rodzaju usługi Google Analytics, czyli App + Web. Dzięki temu możemy połączyć dane witryn z danymi aplikacji. Także Google daje nam kolejne narzędzie, po Google Signals, dzięki któremu możemy lepiej analizować ruch użytkowników. Drugą ważną zmianą jest wprowadzenie Google Attribution, dzięki któremu możemy za pomocą atrybucji Data Driven sprawdzić, jaki wpływ na konwersje miały poszczególne kampanie czy źródła. Co prawda, jest to wersja Beta, ale pewnie to narzędzie będzie mocno rozwijane w 2020 roku.

 

Sławek Czajkowski (Właściciel w KS, https://ks.pl/ i CEO w Surfer)

Rok 2019 zapamiętamy głównie ze względu na oficjalną premierę BERTa, co jest ogromnym skokiem w rozumieniu języka ludzkiego przy użyciu sztucznej inteligencji. Warto jednak zaznaczyć, że update algorytmu to duży krok przybliżający Google do celu, a nie osiągnięcie celu samego w sobie.

Pewnie nie będę oryginalny, jeżeli jako najważniejszą zmianę wytypuję październikową aktualizację algorytmu. Pamiętajmy jednak, że wydarzyło się wiele innych rzeczy, które łatwo pominąć, jak chociażby aktualizacja wskazówek dla raterów Google – wskazówek, które nie tak dawno zostały opublikowane.

Warto prześledzić szczególnie te sekcje, które się zmieniły. Wytyczne i wskazówki dla swoich pracowników pozwalają lepiej zrozumieć kierunek rozwoju algorytmu.

 

Piotr Michalak (Specjalista SEO i doradca zarządu w Grupie TENSE, https://www.grupa-tense.pl/)

Aktualizacje algorytmu Google, które co najmniej trzy razy znacząco wpłynęły na widoczność serwisów. Dla niektórych witryn był to istny rollercoaster związany z gwałtownymi spadkami i wzrostami.

Myślę, że przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nowy algorytm o nazwie BERT. 9 grudnia potwierdzono, że obejmuje on język polski. Jego zadaniem jest lepsze rozumienie języka naturalnego, którym posługujemy się w wyszukiwarkach i skuteczniejsze dopasowanie wyników. Tym samym język naturalny i niuanse z nim związane będą lepiej interpretowane przez roboty Google, a intencja użytkownika trafniej rozpoznana poprzez uwzględnianie kontekstu.

Serwowanie przez Google odpowiedzi bez konieczności kliknięcia w jakikolwiek wynik to również jedna ze zmian, o której warto wspomnieć. Mowa oczywiście o tzw. zero-click search, które ułatwiają użytkownikowi odnalezienie odpowiedzi na pytania bezpośrednio w wyszukiwarce. Tego typu wyniki nie do końca cieszą w kontekście generowania przejść z wyników organicznych. Direct answer, knowledge panel lub inne rozbudowane wyniki skutecznie obniżają liczbę przejść z SERP-ów.

 

Ewelina Podrez (Konsultant SEO & ASO, CEO w Fox Strategy, https://foxstrategy.pl/)

Rok 2019 nie przeszedł w branży SEO/SEM bez echa. Niewątpliwie nie zabrakło dynamizmu zmian w wyszukiwarce. Medic Update 2, czyli marcowa aktualizacja (która pozwoliła odzyskać widoczność części serwisów YMYL), aktualizacja wyników lokalnych czy nieschodzący z ust SEO-wców BERT (czyli lepsze rozumienie kontekstu, intencji użytkownika i powiązań pomiędzy frazami, dzięki zastosowaniu NLP). Wszystkie te zmiany mają spore znaczenie w kontekście kompleksowości optymalizacji i pracy nad jakością merytoryczną treści.

Dodatkowo samo Google nieustannie rozwija swoje produkty. Nie może umknąć naszej uwadze wdrożenie Asystenta Google w Polsce. Choć jego działanie w języku polskim pozostawia na razie wiele do życzenia, udział zapytań głosowych nieustannie wzrasta i to nieodwracalny już trend. Idąc dalej, od sierpnia 2019, Google pokazuje podcasty już na etapie wyników wyszukiwania i pozwala na ich odsłuchanie bez przejścia na stronę (brandową, Google Podcasts czy Spreaker). Łącząc to z nieustanną próbą Google zrozumienia zawartości audio, możemy wyciągnąć wnioski, iż w kolejnych latach skupimy się na optymalizacji pod kątem wyszukiwania głosowego, ale również samym SEO dla Podcastów.

 

Sebastian Heymann (Head of SEO w Eactive, https://www.eactive.pl/firma/zespol-eactive/sebastian-heymann) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

Zmiany w Adsach są praktycznie w każdym tygodniu. W analityce mamy Attribution Beta czy połączenie mierzenia danych z aplikacji i strony internetowej. W SEO zmiany zmiany zmiany – ile to ich Google wypuszcza? Co miesiąc informuje o czymś większym, a jest jeszcze masa zmian, o których nie informuje w ogóle. Możliwość rozszerzenia wyniku wyszukiwania o FAQ, większy nacisk na wyniki lokalne czy różne sposoby wyświetlania organicznych wyników wyszukiwania.

W mojej opinii najważniejsze zmiany, jakie nadchodzą w Google, to odpowiednio dopasowana fraza do strony docelowej. Jeżeli na frazę „buty męskie rozmiar 38” zawalczymy stroną, która zwraca „buty męskie rozmiar 38-40” to niestety, ale nie odpowiadamy perfekcyjnie intencji użytkownika i pewnych pozycji nie przeskoczymy.

Pisząc ten tekst, sprawdziłem tę frazę – na miejscu 7 znajdują się buty męskie rozmiar 36-40. W mojej opinii szanse na uzyskanie TOP1 są znikome.

 

Paweł Rabinek (Specjalista ds. reklamy Google Ads w Redseo, https://redseo.pl) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

Rok 2019 obfitował w mnóstwo zmian i nowości w branży SEM. Ogromne zmiany w możliwościach reklamowych Google Ads, sporo aktualizacji algorytmów w wynikach organicznych.

Z technicznego punktu widzenia ciężko wytypować, jaka zmiana mogła być najważniejsza, ponieważ było ich tak wiele. Nasza branża cechuje się tym, że trzeba być na bieżąco oraz reagować na zmiany otoczenia możliwie szybko.

Być może jedną z ważniejszych zmian, była aktualizacja Googlebota czyli automatu do przeglądania zawartości stron WWW. Dzięki temu wyszukiwarka lepiej zrozumie zawartość stron internetowych oraz „zobaczy” ją tak, jak przeciętny użytkownik.

 

2. Najważniejsze wydarzenie w minionym roku

Robert Niechciał (Ekspert SEO, https://www.banksecrets.eu/pl/)

W roku 2019 jako najważniejsze dla mnie chciałem wskazać SemKRK BIG. Przyjaciele z branży zorganizowali mi w ramach tego wydarzenia chyba największe i najfajniejsze „SEO pępkowe”. To było super – dziękuję Wam bardzo.

Do listy wydarzeń, które były dla mnie równie ważne, chciałem dodać jeszcze SEO Rejs, który organizowałem razem z Damianem Sałkowskim. Ogrom pracy, logistyki i wielka niewiadoma – uda się czy się nie uda…? Chyba się udało.

 

Michał Suski (Współzałożyciel narzędzia Surfer, https://surferseo.com/)

Dla mnie i mojego zespołu było to bez wątpienia Chiang Mai SEO Conference, której organizacją zajmuje się Matt Diggity. Niewyobrażalna skala, prelegenci 11/10 i atmosfera, którą ciężko podrobić. Czołówka światowego SEO na wyciągnięcie ręki, każdy uczestnik chętny do rozmowy, pomocny i niezwykle inspirujący. Zdecydowanie najważniejszy tydzień w 2019 roku!

 

 

Paweł Gontarek (SEO Director w Fabryce Marketingu, właściciel SEO Zgred, https://www.zgred.pl/)

Najważniejszym wydarzeniem w mijającym roku, szczególnie w SEO, uznałbym sukcesywne wdrażanie i poprawki w algorytmie YMYL, który to ma swój początek w 2018 roku. W 2019 wydarzenie to dotknęło przede wszystkim witryny finansowe oraz medyczne, co skutkowało dość dużą utratą widoczności oraz ruchu organicznego, ale również „maluchy” odczuły tę zmianę na sobie.

Z punktu widzenia technologicznego doczekaliśmy się asystenta Google, z którym można dogadywać się w języku polskim. To daje podstawy sądzić, że Google coraz śmielej i szybciej będzie wdrażać Voice Search.

 

Paweł Kijko (CEO w firmie Heraldbee, https://heraldbee.com/pl/)

Algorytm BERT. We wrześniu mówiono, że 1 na 10 wyników wyszukiwań zostało zmodyfikowanych pod wpływem dużej zmiany algorytmu, popularnie nazwanej BERT. To największa zmiana po RankBrain, która pozwoliła wyszukiwarce Google bardziej niż kiedykolwiek odczytywać intencje zapytań stosowanych w wyszukiwarce opartej na sieciach neuronowych. BERT ma widoczny wpływ na wyniki Featured Snippet i na początku dotyczyć będzie jedynie języka angielskiego, ale stopniowo będzie wdrażany w kolejnych krajach.

 

 

Witold Wrodarczyk (CEO Adequate, www.adequate.pl)

Moją uwagę zwróciło nabycie przez Facebook firmy CTRL-Labs, która tworzy technologię sterowania komputerem przy pomocy myśli. Strach pomyśleć.

 

 

 

Adrian Pakulski (CEO w Paq Studio, https://paq-studio.com)

Local search update, september core update i BERT, którego obecnością w Polsce oficjalnie pochwalono się w grudniu, ale co prawdopodobne – był odpowiedzialny za korekty fraz już miesiąc wcześniej.

 

 

 

Bartłomiej Kaczmarczyk (Certyfikowany Specjalista Ads, Analytics w sssem.Ninja, https://sssem.ninja)

Wyróżniłbym trzy najważniejsze wydarzenia w 2019 roku:
– Jak co roku: semKRK BIG oraz rozdanie kolejnych nagród za najlepsze kampanie. Samo semKRK trzyma cały czas wysoki poziom, a także o nagrody stara się coraz więcej firm, 🙂
– Konferencja People That Count, na którą zostały zaproszone osoby z topu analityki internetowej,
I ostatnie wydarzenie roku 2019, które nie jest z „naszej” branży:
– Uratowanie klubu Wisła Kraków. Po wielkim zamieszaniu z tym, kto jest właścicielem klubu na przełomie 2018/2019, udało się utrzymać klub w Ekstraklasie dzięki kibicom, piłkarzom i innym osobom, nawet kojarzonymi z konkurencyjnymi klubami w Polsce. Sam, pomimo tego, że nigdy nie byłem na polskim podwórku kibicem Wisły, to zakupiłem akcje klubu. Niestety wygląda na to, że pod koniec roku szykuje się kolejny rozdział „walki” o być albo nie być Wisły Kraków.

 

Sławek Czajkowski (Właściciel w KS, https://ks.pl/ i CEO w Surfer)

Chciałbym wskazać dwa eventy, po jednym z rynku polskiego i globalnego.

Rynek polski to semKRK BIG organizowane przez legendę polskiego SEM – Krzyśka Marca. Na ostatniej edycji miałem zaszczyt prezentować nowoczesne podejście do strategii kreacji treści. Świetni prelegenci, kapitalna organizacja i przede wszystkim mnóstwo praktycznej wiedzy z SEO, SEM, Analityki i Social. Wszystko to sprawia, że ponad 600 uczestników nie może narzekać na nudę.

Wydarzenie z rynku globalnego to CMSEO. Konferencja, którą systematycznie organizuje Matt Diggity, jest w mojej opinii najlepsza na świecie pod względem wiedzy SEO. Pozyskane informacje pomagają poprawić efekty niezależnie czy realizujemy White Hat, Black Hat czy Gray Hat.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa, szczególnie ze względu na fakt, że Surfer przewinął się w wielu prezentacjach, a nasze stoisko było mocno oblegane przez pełne dwa dni.

CMSEO to cały tydzień wydarzeń towarzyszących, warsztatów, prelekcji, spotkań, mastermind. Okazja do networkingu, poznania, porozmawiania i poznania sekretów najlepszych SEO-wców na świecie.

 

Piotr Michalak (Specjalista SEO i doradca zarządu w Grupie TENSE, https://www.grupa-tense.pl/)

Techniczne? Zdecydowanie wprowadzenie nowej wersji silnika Chromium dla Googlebota. Chodzi o wersję 41, którą można było stosunkowo niedawno zauważyć w logach serwerowych. Aktualizacja silnika umożliwiła lepszą obsługę JS i lazy-loading. Problemów z renderowaniem stron jest znacznie mniej, co cieszy frontendowców i SEO-wców.

Na uwagę również zasługują zmiany związane z danymi strukturalnymi. Mamy dwa nowe wyniki rozszerzone – FAQ i How to. Niestety, jak to już bywa, wprowadzenie ich może doprowadzić do tego, że liczba przejść na stronę zmaleje. Jeśli użytkownik otrzyma istotne informacje na poziomie wyniku wyszukiwania naszej witryny, być może nie przejdzie dalej.

Jeśli chodzi o eventy branżowe, wartym odnotowania jest Festiwal SEO, na którym byłem prelegentem. Blisko 600 osób na widowni onieśmiela i zarazem motywuje. Na wydarzeniu można spotkać praktyków głównie z branży SEO, którzy chętnie dzielą się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem. To również okazja, aby nawiązać nowe relacje i docelowo współpracę biznesową.

Kolejne wydarzenie, to semKRK #12 BIG z pokaźną listą prelegentów i wydłużonymi przerwami, które sprzyjają dyskusjom – zdecydowanie lubię to! Smaczku dodaje rozdanie statuetek za najlepsze kampanie SEO/SEM.

 

Ewelina Podrez (Konsultant SEO & ASO, CEO w Fox Strategy, https://foxstrategy.pl/)

Będąc w branży już ponad 10 lat, z ogromną dumą i podziwem, patrzę na rozwój dwóch rodzimych wydarzeń:

• Festiwalu SEO (brawo Artur Strzelecki!),

• semKRK (brawo Krzysiek Marzec, Justyna Mądro i całe DevaGroup),

Poziom merytoryczny tegorocznego Festiwalu, jak i tegorocznej edycji semKRK BIG był bardzo wysoki.

W kontekście wydarzeń SEO/SEM, jestem również pod sporym wrażeniem Kolbuszowa 2.0, zarówno pod kątem atmosfery, jak i ogromu różnorodnej wiedzy. Czekam z niecierpliwością, aż Paweł Kosmala ogłosi szczegóły dotyczące kolejnego, organizowanego przez siebie wydarzenia.

 

Sebastian Heymann (Head of SEO w Eactive, https://www.eactive.pl/) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

Prywatnie zatrudniłem się w EACTIVE i przeprowadziłem 😉 a w branży niezmiennie Festiwal SEO i semKRK. Choć w tym roku również zaskoczył mnie SEO barcamp – jednak szkoda, że były tylko 3 prelekcje.

 

 

Paweł Rabinek (Specjalista ds. reklamy Google Ads w Redseo, https://redseo.pl) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

Myślę, że wprowadzenie Asystenta Google na Polski rynek w styczniu 2019 roku. Być może nie ma to jeszcze dużego przełożenia dla branży SEM, jednak udział Asystenta oraz zapytań voice zdecydowanie będzie rósł. I na to musimy być przygotowani.

 

 

3. Najciekawsza kampania

Robert Niechciał (Ekspert SEO, https://www.banksecrets.eu/pl/)

W świecie polskiego SEO wskazanie najlepszej kampanii w 2019 byłoby wysoce nieodpowiedzialne. Czynnik losowości w okolicy zmian algorytmicznych był tak duży, że rośli przypadkowi, spadali Ci, którzy robili dobrą robotę… I tak w koło w iteracji kolejnego „core update”…

Jako przykład można wskazać kampanię realizowaną dla apteki drmax.pl. Po wykonanym przekierowaniu (szanuję za ten ruch:) ) spektakularny wzrost do poziomu 40 tysięcy fraz w top10 oraz 197 tysięcy fraz w top50… Następnie, wcześniej wskazany przeze mnie 24 września i … No właśnie.

Była to jedna z nielicznych domen, które obserwowałem w tym roku w Polsce. Myślę, że w przyszłym roku zaskoczą mnie powrotem trendu rosnącego i wtedy wskażę właśnie ich.

Jeśli chodzi o kampanię z szeroko pojętej branży marketingowej, doceniam akcję Bolta z Panią Lidią Uber. Klasa marketingu zaczepnego.

 

Michał Suski (Współzałożyciel narzędzia Surfer, https://surferseo.com/)

Nie miałem okazji śledzić rynku zbyt dokładnie, będąc zajęty kampaniami organizowanymi dla Surfera, jednak i na moim podwórku zobaczyłem kampanię, która zwaliła mnie z nóg – chodzi o pracę, jaką wykonał Matthew Woodward na rzecz Surfera i pozyskanie setek nowych klientów w 72 godziny. Podjął się niezwykle ciekawego zagrania – na podstawie analizy konkurencji wykonanej Surferem usunął ze swojego artykułu 22 tysiące słów (fraza semrush review). Po tej drastycznej zmianie wykonał on optymalizację zagęszczeń powiązanych słów kluczowych i natychmiast wskoczył na pierwszą pozycję. Wokół tego case study zbudował recenzję spiętą z konkursem, w którym do wygrania było kilka licencji Surfera. Co ciekawe – zwiększał szanse na wygraną uczestników, którzy udostępniali w różnych mediach ten wpis (wszystko zautomatyzowane). Całości dopełniła specjalna oferta limitowana czasowo do wszystkich, którzy wzięli udział w losowaniu, ale nie wygrali… Genialne i niezwykle skuteczne!

 

Paweł Gontarek (SEO Director w Fabryce Marketingu, właściciel SEO Zgred, https://www.zgred.pl/)

Obserwuję rynek SEO od dawna i nikt tak naprawdę nie chwali się „mięsnymi” kampaniami, które pozwalałyby wnioskować o świetności danego przedsięwzięcia.

 

 

 

Paweł Kijko (CEO w firmie Heraldbee, https://heraldbee.com/pl/)

TimeDoctor. Od pewnego czasu obserwuję działania SEO Timedoctor.com oraz jak współgra ono z innymi obszarami marketingu internetowego – banerami czy popup’ami reklamowymi na stronie, a także e-mail marketingiem. Działam w podobnej branży startupowej i widzę mocny nacisk SEO z ich strony w kierunku contentu blogowego. Słuchałem ich kilku podcastów i wiem, że swoją strategię marketingową ustalają – raz na rok (!) – pracują zdalnie. A mimo to, są w stanie w taki sposób zagrać istniejącym artykułem na blogu, by w przeciągu miesiąca tylko dzięki SEO sięgnąć po 5 tys. dodatkowego ruchu.

 

Witold Wrodarczyk (CEO Adequate, www.adequate.pl)

OLX „A co gdyby”. Świetna kreacja, genialny Janusz Chabior, autentyczne i misyjne przesłanie. Nie wiem, dlaczego jurorzy MIXX Awards nie przyznali im złota.

 

 

 

Bartłomiej Kaczmarczyk (Certyfikowany Specjalista Ads, Analytics w sssem.Ninja, https://sssem.ninja)

Nawiązując do jednego z wymienionych przeze mnie najważniejszych wydarzeń 2019 roku, czyli uratowanie Wisły Kraków, chciałbym wyróżnić całą przygotowaną akcję przez Jakuba Błaszczykowskiego, Tomasza Jażdżyńskiego, Jarosława Królewskiego i innych osób zaangażowanych w nią. Czyli sprzedaż akcji Wisły Kraków, które mogli zakupić zwykli kibice, sprzedaż specjalnej wersji koszulki Wisły, a także kampanię „Czyny nie słowa. #prawdziwaWisła”. Całe to wydarzenie pokazało, że aby uratować zasłużony dla polskiego futbolu klub, potrafią się zjednoczyć osoby z różnych środowisk, nawet nie będąc przy tym kibicem Wisły.

 

Sławek Czajkowski (Właściciel w KS, https://ks.pl/ i CEO w Surfer)

Będąc zaangażowany w projekcie Surfer, nie pracuję bezpośrednio dla klienta końcowego, ale mam możliwość obserwować mnóstwo ciekawych case study z użyciem Surfera. Według mnie, na wyróżnienie zasługuje Sebastian Żarnowski i jego podejście do optymalizacji lokalnych wizytówek firm. Więcej o jego działaniach znajdziemy na fanpage’u: https://www.facebook.com/top1wmapach/

 

 

Piotr Michalak (Specjalista SEO i doradca zarządu w Grupie TENSE, https://www.grupa-tense.pl/)

Moją uwagę przykuła kampania OLX „A co gdyby?”, która rozprawia się z hejtem na platformie. Genialny Janusz Chabior i ciekawa konwencja spotów sprawiły, że kampania odbiła się szerokim echem w sieci, zdobywając sympatię użytkowników i uznanie branżowych serwisów, takich jak wirtualnemedia.pl czy spidersweb.pl.

 

 

Ewelina Podrez (Konsultant SEO & ASO, CEO w Fox Strategy, https://foxstrategy.pl/)

W tym wypadku wskażę nie tyle kampanie „od branży”, ale te, które dzieją się w samej branży i trafiają bezpośrednio do nas – SEOwców.

Myślę przy tym, że nie będę jedyną, która w zestawieniu za ten rok wskaże narzędzie Surfer. Pomijając jednak jego przydatność w życiu specjalisty, warto przyjrzeć się również, jak skutecznie ekipa Surfera zdobywa pozycję w branży za pomocą kampanii PRowo-marketingowej, opartej o relację i budowę wizerunku eksperckiego, w połączeniu ze świetnym, dopracowanym produktem. Zaczynając od obecności w webinarach, na konferencjach, przez organizację SEO Meetupów czy wydanie SEO Playbooka.

Na przestrzeni ostatnich miesięcy, doceniam pod tym względem również ekipę Linkhouse, która stopniowo i skutecznie ugruntowuje swoją pozycję w branży SEO oraz Senuto, które jak co roku, robi wrażenie nowymi funkcjami narzędzia czy merytorycznymi raportami.

 

Sebastian Heymann (Head of SEO w Eactive, https://www.eactive.pl/) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

W kwestii SEO moją uwagę dość mocno zwrócił sklep royalfashion.pl. Przebił się do TOP3 na frazę „buty” i zanotował 600% wzrostu w TOP3 w ciągu roku. I teraz najlepsze o serwisie:

– postawiony jest na na IdoSell Shop (stary IAI – którego SEOwcy nie lubią),

– wykorzystuje te straszne taktyki spamowania, a powinien regularnie pozyskiwać 1/2 linki co tydzień i sukcesywnie to zwiększać,

– pozwala crawlować adresy URL, których nie indeksuje i to z menu głównego,

– pozyskuje linki do jednej kategorii TYLKO w formie EMA/PMA i ciągle uzyskują wynik,

Polecam obserwować! 🙂

 

Paweł Rabinek (Specjalista ds. reklamy Google Ads w Redseo, https://redseo.pl) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

Kampanie mają to do siebie, że zawsze posiadają jakąś datę zakończenia – a po zakończeniu szybko trafiają w niepamięć. Ciężko mi więc wrócić w pamięci do najlepszej kampanii.
Ale jest jedna reklama wideo, która utkwiła mi w pamięci: Warka Radler Ciemne Cytrynowe DirCut (link: https://www.youtube.com/watch?v=VSvRrq25g1k). Tekst Maleńczuka „A o alkoholu znowu zapomnieli” można uznać za kultowy 🙂

 

4. Prognoza na 2020 rok – co nas czeka, na co się przygotować?

Łukasz Chwiszczuk (Google Ads Expert, Trener Google Ads, Head of Digital Performance w MediaGroup, https://www.lukaszchwiszczuk.pl)

Myślę, że będą to dwa główne kierunki w Google Ads:
– wejście w predykcje, czyli co może być potrzebne użytkownikowi (zanim jeszcze o tym pomyśli),

– działania offline, w tej chwili staje się to coraz łatwiejsze do zmierzenia. Jesteśmy przyczepieni do smartphone’a non stop, więc każde wejście do sklepu może być odnotowane. Dodatkowo, jeżeli pojawią się płatności Google, będziemy mogli dokładnie zmierzyć zakupy również offline,

– automatyzacja jeszcze raz. Mam nadzieję, że uruchomienie kampanii nie skończy się na kliknięciu w duży czerwony przycisk, ale sporo pracy specjalistów zostanie przejęte przez machine learning,

– rozliczanie za konwersje? Może jeszcze nie w 2020, ale będzie pojawiało się coraz częściej w opcjach na naszych kontach.

Rok 2019 był bardzo ciekawy, a 2020 zapowiada się jeszcze ciekawiej 😊

 

Robert Niechciał (Ekspert SEO, https://www.banksecrets.eu/pl/)

Uważam, że czeka nas „ciąg dalszy” z tendencją do wyhamowania spektrum zmian algorytmicznych.

Moje proste rozumienie algorytmów i procesów w Google podpowiada mi, że inżynierowie po 2 stronie są już blisko. Plusy, które niesie za sobą wdrożenie modelu BERT jako transformera w modelu przetwarzania NLP powinno ograniczyć prawdopodobieństwo podejmowania błędnych decyzji, które podejmował algorytm w roku 2019 (stary model A state of art: 66%, nowy BERT: 89% precyzji).

Błędne decyzje to w dużej większości przypadkowe, skokowe zmiany, które obserwujemy. Błędne decyzje algorytmu to również spadek drmax.pl

Uważam, że w roku 2020 możemy spodziewać się jeszcze 2 dużych zmian. Wydaje mi się, że swojego rodzaju „prosperity” przyjdzie do nas w 2 kwartale i dalsze przewidywalne skalowanie znów będzie możliwe.

 

Michał Suski (Współzałożyciel narzędzia Surfer, https://surferseo.com/)

Google wydało ogromne pieniądze na badania i stworzenie BERTA – zbyt szybko się z tego nie wycofają, ponieważ jakość SERP-ów będzie się poprawiać, a NLP API jest drogie, więc i tutaj można odciąć sporo kuponów. Przygotujmy się na tworzenie sensownych, zoptymalizowanych i odpowiadających na potrzeby użytkowników treści – nie tylko w przypadku własnych serwisów, ale i w gościnnych wpisach czy akcjach linkbuildingowych.

 

 

Paweł Gontarek (SEO Director w Fabryce Marketingu, właściciel SEO Zgred, https://www.zgred.pl/)

Coraz szybszy rozwój technologii, która ułatwia funkcjonowanie ze względu na polecenia głosowe, pozwala zauważyć, że z punktu widzenia SEO zapytania kierowane przez użytkowników do wyszukiwarki są coraz dłuższe, ukierunkowane, mocno związane z poszukiwaniem konkretnej rzeczy czy usługi. Użytkownicy zadają różnorodne pytania i szukają odpowiedzi.

 Jeśli połączyć technologię oraz zachowanie użytkowników pod kątem poszukiwanych treści to wnioskuję, że globalnym trendem był, jest obecnie i na pewno będzie – rozwój treści w serwisach.

Patrząc na ruch organiczny z wyszukiwarek, czeka nas na pewno rozwój następujących rzeczy, które należy uwzględniać w swoich strategiach (i nie tylko SEO):
–Technologia – z punktu widzenia posługiwania się urządzeniami mobilnymi,
– Voice Search – zapytania głosowe,
– Algorytmy Google – pod kątem oceny treści, jej przydatności i merytoryczności,
– Geolokalizacja – nacisk na wyszukiwania lokalne,
– Content, czyli treści – będzie ogromne zapotrzebowanie na treści, które będą musiałby być zoptymalizowane zarówno pod katem użytkownika, wyszukiwarek internetowych, jak i technologii.

 

Paweł Kijko (CEO w firmie Heraldbee, https://heraldbee.com/pl/)

Myślę, że czeka nas rozwój bezpośrednich odpowiedzi wewnątrz wyszukiwarki. Google w coraz większym stopniu będzie dostosowywać się do trendu, w którym użytkownicy zadają coraz bardziej konkretne frazy w wyszukiwarce. Widać, że algorytm odpowiadający za wyniki w Featured Snippet jest „dość prosty”, np. poprzez to, że Google testuje w tym samym czasie średnio 2 różne wyniki FS, z których jeden jest dominujący. Myślę, że z biegiem czasu wyniki trochę bardziej zaczną się różnicować w FS, a Direct Answer będzie dotykał coraz większych obszarów zapytań.

Google sprawdza i testuje nowe rozwiązania w zakresie Shopping Ads, co na pewno przyczyni się do rozwoju kampanii typu Smart Shopping, które jak wiemy, okazały się globalnym sukcesem i wytyczyły nowy kierunek dla nowego typu reklam, jakimi są popularne Smarty. Należy oczekiwać, że Google podąży w kierunku rozwijania elastycznych form reklam.

 

Witold Wrodarczyk (CEO Adequate, www.adequate.pl)

Nie, w roku 2020 jeszcze algorytmy nie zastąpią nas w tworzeniu kampanii. Za to coraz bardziej będziemy odczuwać ograniczenia w możliwościach śledzenia użytkownika. Nie tylko dlatego, że będziemy coraz bardziej „privacy freaks”, ale przede wszystkim w wyniku zaostrzanych regulacji oraz blokad w przeglądarkach, jak ITP w Safari, czy planowane zmiany w Chrome. Nasze codzienne przeglądanie internetu będzie coraz bardziej przypominało tryb incognito – bo przeglądarki prześcigają się w tym, która z nich bardziej chroni prywatność. Dla branży e-commerce oznacza to utrudnienia w analityce i możliwości profilowania reklam. Trudno powiedzieć, czy rzeczywiście będzie to koniec analityki, jaką znamy i czy nastąpi to już w nadchodzącym roku, ale z pewnością musimy się przygotowywać na zmiany.

 

Adrian Pakulski (CEO w Paq Studio, https://paq-studio.com)

Pivot dla nas wszystkich jest co roku ten sam, więc nie wiem, czy jest, o czym mówić. W 2020 r. skupimy zasoby nad pracą nad MC, lepsze zrozumieniu E-A-T i zarządzaniu crawl budżetem. Dociśniemy dane strukturalne, żeby choć częściowo ograć zero-click search.

 

 

Bartłomiej Kaczmarczyk (Certyfikowany Specjalista Ads, Analytics w sssem.Ninja, https://sssem.ninja/)

Myślę, że w 2020 roku Google nadal będzie rozwijać swoje wersje beta Google Signals i Google Attribution. Czyli produkty, dzięki którym będziemy mogli jeszcze lepiej analizować ruch użytkowników na różnych urządzeniach i lepiej analizować ścieżki konwersji. Następnie będziemy świadkami kolejnych zmian w różnych przeglądarkach dotyczących prywatności użytkowników. W kilku z nich już domyślnie są usuwane 3rd party cookies po jakimś czasie, także pewnie pojawią się kolejne zmiany dotyczące tej ochrony.

 

 

Sławek Czajkowski (Właściciel w KS, https://ks.pl/ i CEO w Surfer)

Robiąc podsumowania kolejnych lat, często powtarzam, że SEO już dawno przestało oscylować wokół organicznych wyników wyszukiwania. Skuteczne pozycjonowanie wymaga znajomości wielu obszarów, w tym również SEM, Social, czy też analityki.

Ciężko sobie wyobrazić, że z nadejściem BERT-a SEOwcy staną się ekspertami od Machine Learningu czy AI, ale podstawowe zrozumienie tematu pozwoli się przygotować na przyjście BERT-a na rynek polski.

Do pełnego rozumienia polskiego języka jeszcze daleko, Polska nie jest też dla Google priorytetowym rynkiem, ale warto już teraz obserwować trendy na rynkach anglojęzycznych, które pomogą przygotować się na nadejście zmian.

Uważam, że rok 2020 będzie kolejnym rokiem, w którym działania on-site (content marketing, optymalizacja, techniczne SEO) nabiorą jeszcze większego znaczenia. Szukając nowych rozwiązań on-site, nie możemy zapomnieć o link buildingu, który jest niemniej istotny.

 

Piotr Michalak (Specjalista SEO i doradca zarządu w Grupie TENSE, https://www.grupa-tense.pl/)

Przyszły rok upłynie pod znakiem rozwoju i zmiany wyników z powodu kolejnych aktualizacji algorytmów opartych o uczenie maszynowe. Lepsze rozumienie języka naturalnego zapewne nie raz namiesza w branży SEO.

Tym samym warto przygotować się na dynamiczne zmiany w wynikach. Widoczność witryny może z dnia na dzień się zmienić, a my musimy starać się zabezpieczyć przed tego typu tąpnięciami. Należy przyłożyć jeszcze większą uwagę do tworzenia treści, jej architektury i jakości. Jeśli to możliwe dywersyfikujmy źródła i sposób pozyskiwania ruchu. Gdy zmiana algorytmu spowoduje spadek widoczności, starajmy się szybko reagować i dopasowywać działania do aktualnych preferencji wyszukiwarki.
Na znaczeniu w 2020 roku zyska także optymalizacja on-page. Nie tylko pod kątem elementów rzutujących na widoczność w SERP-ach, ale także zasobów poświęcanych na indeksację przez roboty wyszukiwarek i analizę przez algorytmy. Redukcja rozmiarów stron, optymalizacja czasu odpowiedzi serwera, ułatwienie crawlowania lub selektywne kierowanie botów do stron, to tylko niektóre zmiany, które będą wprowadzane w witrynach.
Dodatkowo wzrost liczby zasobów w sieci, w tym contentu niesie pewne ograniczenia i trudności w skalowaniu (a co najmniej opłacalności) rozwiązań również po stronie wyszukiwarek. Problemy zauważamy przy migracjach, gdzie odświeżenie indeksu może trwać bardzo długo.
Wydaje mi się, że w 2020 roku staniemy przed jeszcze jednym wyzwaniem. Optymalizacja wskaźnika CTR będzie jednym z kluczowych elementów pracy z witryną. Warto już teraz szukać sposobów na nakłonienie użytkowników do przejść z SERP-ów na stronę, pomimo obecności tzw. no-click searches.

 

Ewelina Podrez (Konsultant SEO & ASO, CEO w Fox Strategy, https://foxstrategy.pl/)

W 2020 roku, jak i w każdym kolejnym, SEO będzie ewoluowało wraz z rozwojem wyszukiwarki. SEO zaczyna niejako rywalizować z samym Google, które wciąż rozszerzając wyniki wyszukiwania i udzielając odpowiedzi na zapytanie użytkownika, prowadzi do sytuacji, w której z roku na rok rośnie udział tzw. „zero-click searches” (czyli wyszukiwań bez kliknięcia w wynik wyszukiwania).

Na pewno możemy spodziewać się dalszego wzrostu znaczenia danych strukturalnych, stawiania na jakość i merytorykę contentu (nawet pomimo niedoskonałej optymalizacji technicznej) czy w kontekście wspomnianej optymalizacji technicznej – lepszego zarządzania crawl-budget, w tym szybkości strony, porządkowania jej struktury i linkowania wewnętrznego.

Niewątpliwie spodziewać się możemy kolejnych zmian. Osobiście traktuję je jednak jako ewolucję oraz dalsze podążanie Google (i usług od niego zależnych, jak SEO i SEM) w wyznaczonym kierunku: zrozumienia użytkownika i dostarczenia mu informacji. Nie spodziewam się natomiast rewolucji, która zmieniłaby znacznie znane do tej pory trendy.

 

Sebastian Heymann (Head of SEO w Eactive, https://www.eactive.pl/) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

Należy przygotować się na jeszcze więcej małych i dużych zmian. Między innymi:

– zapowiadana zmiana wprowadzenia do obiegu znaczników rel: ugc oraz sponsored. Jak to wpłynie na wyniki? Uważam, że zamiesza,

– zwiększenie liczby wyszukiwań głosowych -> czy rewolucyjnie? W mojej opinii to jeszcze nie będzie #YearOfVoiceSearches,

– kolejne zmiany w wynikach wyszukiwania poprzez zwiększenie procentowego udziału kliknięć w Adsy oraz zwiększenie procentowego udziału wyszukań bez kliknięć „non-click searches”. Już teraz 1 miejsca w niektórych branżach to 12-16% CTR,

– zwiększenie znaczenia renderowania i indeksowania serwisów, Google nie ma nieograniczonych zasobów, a sieć rozrasta się tak szybko, że trzeba mieć na uwadze, co chcemy, żeby Google skanowało i indeksowało i w jaki sposób Google to renderuje.

 

Paweł Rabinek (Specjalista ds. reklamy Google Ads w Redseo, https://redseo.pl) [prelegent nadchodzącego semKRK#14]

Wspomniane wcześniej zapytania głosowe to jeden z tematów na najbliższą przyszłość. Kolejną rzeczą jest wzrost i rozwój treści wideo, co już zapowiadałem w jednym z podsumowań 2018 roku.

Dla branży e-commerce istotne w 2020 roku będzie wykorzystanie usług porównywarek produktów Google CSS w reklamach produktowych. Pozwala to obniżyć koszty reklamy w sklepie internetowym i zwiększyć jej efektywność. Do tego właśnie przygotowywaliśmy się w naszej agencji przez ostatnie pół roku. Chętnie opowiem o tym więcej na semKRK 🙂

Na sam koniec można powtarzać jak mantrę, w kółko i bez końca – szybkość strony i dostosowanie do urządzeń mobilnych. To rzecz powtarzana wszędzie i przez każdego, ale wciąż są braki w tym obszarze.

 

Kamil Leśniak
Event & Marketing Manager. Zajmuje się marketingiem internetowym oraz contentem. Lubi wyzwania i pasjonuje się organizacją eventów. Prywatnie kolekcjoner autografów znanych osób.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (32 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry