Kody odpowiedzi HTTP 4xx i ich znaczenie

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 04.2023
 
Kody odpowiedzi HTTP 4xx i ich znaczenie

Kody odpowiedzi HTTP
4xx i ich znaczenie

Kolejną grupą kodów odpowiedzi serwera są kody błędów 4xx. Występują głównie po stronie użytkownika, dlatego są niezwykle ważne nie tylko z punktu widzenia SEO, ale i UX.

Kody 4xx – kody błędów klienta

Kody błędów klienta z grupy 4xx to szeroka i różnorodna grupa kodów, które informują o błędach występujących po stronie użytkownika w dostępie do żądanych zasobów. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych kodów z tej grupy.

400 Bad Request

Kod 400 nieprawidłowe żądanie oznacza, że serwer nie może przetworzyć wysłanego zapytania z uwagi na błędy, które zawiera. Mogą one dotyczyć np. złej składni czy też błędów w samym zapytaniu. W zależności od serwera i przeglądarki komunikat może wyglądać trochę inaczej.

401 Unauthorized

Kod 401 nieautoryzowany dostęp informacje, że trzeba uzyskać uwierzytelnienie (odpowiednie dane dostępowe), aby móc zobaczyć dany zasób.

kod 401 wtyczka

402 Payment Required

Kod 402 wymagana wpłata informuje, że programista wysłał więcej zapytań niż wynosi jego dzienny limit. Jest stosowany m.in. w Google Developers API.

403 Forbidden

Kod 403 dostęp zabroniony występuje, gdy serwer nie może wyświetlić danego zasobu, ponieważ dostęp do niego został zablokowany.

kod 403 wtyczka

404 Not Found

Kod 404 nie znaleziono informuje o tym, że dany adres URL nie istnieje wraz z zasobem, który miał się pod nim znajdować. W Google Search Console można natomiast znaleźć informacje o pozornym błędzie 404, który także trzeba zweryfikować i naprawić.

dod 404 wtyczka

Sprawdź nasz artykuł: Czym jest pozorny błąd 404?

405 Method Not Allowed

kod 405 niedozwolona metoda oznacza, że zapytanie zostało wysłane metodą niedozwoloną dla danego zasobu. W odpowiedzi często pojawia się lista dozwolonych metod.

410 Gone

Kod 410 zniknął (usunięto) oznacza, że poszukiwany zasób kiedyś istniał ale już nie istnieje, czyli został nieodwracalnie usunięty. Kod 410 różni się własnie tym od kodu 404, że ten pierwszy informuje, że zawartość została usunięta nieodwracalnie, a w tym drugim przypadku zawartość strony może jeszcze wrócić.

414 Request-URI Too Long

Kod 414 adresu URL zbyt długi oznacza, że adres URL wpisany w pasku przeglądarki jest zbyt długi.

429 Too Many Requests

Kod 429 zbyt wiele zapytań oznacza, że użytkownik wysłał zbyt wiele żądań w danym czasie, dlatego nie dany zasób nie może zostać wyświetlony.

451 Unavailable For Legal Reasons

Kod 451 zawartość strony niedostępna ze względów prawnych oznacza, że zawartość strony nie może zostać wyświetlona z uwagi na to, że narusza prawo.

499 Client Closed Request

Kod 499 zamknięte przez użytkownika jest kodem specyficznym, ponieważ występuje na serwerach NGINX i Apache oraz oznacza, że w trakcie przetwarzania wysłanego żądanie nastąpiło jego przerwanie, w efekcie czego użytkownik otrzymuje informację z kodem 499.

Podsumowanie

Z punktu widzenia użytkownika większość kodów ma istotne znaczenie, natomiast dla SEO najważniejsze są strony zwracające kod 404 oraz 401 i 403, raportowane w Google Search Console.

Ogólne informacje o kodach znajdziesz w artykule: Kody odpowiedzi HTTP

Magdalena Kościółek
SEO Associate. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry