Co to jest błąd 401 i jak go naprawić?

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 07.2022
 
Co to jest błąd 401 i jak go naprawić?

Co to jest błąd 401
i jak go naprawić?

Błąd 401 Unauthorized może się pojawić na stronie użytkownikowi lub może zostać wykryty przez roboty i znaleźć się na liście błędów w Google Search Console. Przyczyn jego pojawienia się, jak i sposobów na naprawę jest kilka, w zależności od tego czy jesteś użytkownikiem czy właścicielem strony.

Błąd 401 – na czym polega?

Błąd http 401 unauthorized należy do grupy błędów 4xx i jest kodem odpowiedzi oznaczającym, że Twój dostęp nie został uwierzytelniony. Innymi słowy, nie możesz zobaczyć zawartości strony, ponieważ nie posiadasz właściwych danych dostępowych. W zależności od przeglądarki, systemu CMS czy hostingu wyświetlający się komunikat może wyglądać i nazywać się trochę inaczej, jednak zawsze oznacza to samo.

Jak naprawić błąd 401 unauthorized, jeśli jesteś użytkownikiem?

Sposobów na naprawę błędu 401 jest kilka, nawet jeśli tylko korzystasz ze strony internetowej i nie jesteś za nią odpowiedzialny.

Sprawdź poprawność adres URL

Jeżeli logujesz się na stronę, do której powinieneś mieć dostęp, sprawdź poprawność adresu, ponieważ mógł on zostać wpisany błędnie.

Wyczyść dane przeglądania

Pamięć podręczna oraz zapisane ciasteczka mogą czasem powodować problemy z logowaniem się do strony. Warto zatem je wyczyścić i spróbować zalogować się ponownie.

Wyloguj się i zaloguj ponownie

Jeżeli błąd pojawił się podczas przeglądania strony już po zalogowaniu, warto wylogować się, wyczyścić podręczną pamięć w przeglądarce, zalogować się jeszcze raz i wrócić na stronę na której wystąpił błąd.

Wyczyść pamięć DNS w systemie

Sporadycznie występuje sytuacja, kiedy pliki tymczasowe w komputerze powodują problemy z korzystaniem ze stron internetowych. Sposób czyszczenia DNSów będzie się różnić w zależności od tego, z jakiego systemu korzystasz. Jeżeli nie wiesz, jak zrobić to samodzielnie, zawsze możesz skorzystać z pomocy specjalisty.

Jeżeli żadna z tych opcji nie zadziałała, a wiesz, że powinieneś mieć dostęp do zawartości, skontaktuj się z właścicielem strony.

error 401

Jak naprawić błąd 401 unauthorized, jeśli jesteś właścicielem strony?

Jako właściciel lub administrator strony, informację o błędzie 401 unauthorized możesz otrzymać od użytkowników, znaleźć ją podczas sprawdzania strony crawlerem jak np.  Screaming Frog czy w Google Search Console. Niezależnie od sposobu, w jaki uzyskałeś informację o błędzie, należy niezwłocznie sprawdzić, gdzie konkretnie występuje i go naprawić. Sposobów na jego eliminację jest kilka.

Zanim jednak przystąpisz do jakichkolwiek prac, pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej całej strony. W przypadku jakichkolwiek niepowodzeń czy nieprzewidzianych wypadków, taka kopia pozwoli odzyskać całą zawartość.

Problem po stronie użytkownika

Jeżeli błąd występuje dla konkretnego użytkownika, ale nie jest on związany z jego przeglądarką czy komputerem, zweryfikuj poprawność danych, których używa on do logowania. Gdy dane są poprawnie, może się okazać, że jego IP zostało zablokowane z jakiegoś powodu. Czasami błąd 401 pojawia się również w takiej sytuacji. Inną opcją jest błąd po stronie serwera, który pomimo przesłania poprawnych danych nie jest w stanie ich właściwie odczytać. Wówczas należy sprawdzić niemożliwości lub skontaktować się z dostawcą usług hostingowych.

Ponownie ustaw hasło ochronne

W przypadku, gdy dostęp do części strony jest chroniony hasłem, w czasie konfiguracji mogło dojść do błędu, czy to w ramach ustawień danych dostępowych czy w ramach zakresu niedostępnej zawartości. Wówczas najlepiej wyłączyć ochronę i skonfigurować ją ponownie.

Sprawdź zainstalowane pluginy

Przy dużych i małych stronach, które mają zainstalowaną zawartość dodatkową, może wystąpić konflikt w działaniu. Zdarza się to najczęściej po aktualizacji jednego lub więcej elementów. Wówczas najprostszą metodą jest włączanie i wyłączanie zainstalowanych pluginów i sprawdzanie, przy której konfiguracji pojawia się błąd. Jeżeli znajdziesz ustawienie powodujące błąd, należy znaleźć inne, alternatywne rozwiązanie aby zachować funkcjonalność lub zlecić prace deweloperskie.

Wyczyść pamięć podręczną strony i CDNów

Systemy CMS, na których oparta jest strona, mają swoją pamięć podręczną, która bardzo rzadko może wpływać na pojawienie się błędu 401. Zdarzają się jednak takie sytuacje, dlatego, jeśli jest taka możliwość, warto pamięć wyczyścić. Drugą opcją jest pamięć podręczna w CDN, czyli w sieci dostarczania treści. Ją również należy usunąć, gdy szukamy przyczyn pojawiania się kodu 401.

Kontakt z dostawcą usług hostingowych

W sytuacji, gdy żadna z powyższych metod naprawy błędy 401 nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, trzeba skontaktować się z dostawcą usług hostingowych. Dostawcy zabezpieczają swoje serwery w sposób dodatkowy i czasami zdarza się, że taka ochrona może wpłynąć także na zawartość strony, jaka znajduje się na danym serwerze. Powodów wówczas może być wiele np. podejrzana aktywność czy przeciążenia.

Komunikat “Przesłany URL zwraca błąd z powodu nieautoryzowanego żądania (401)” z Google Search Console

Z błędem http 401 unauthorized wiąże się ściśle komunikat Przesłany URL zwraca błąd z powodu nieautoryzowanego żądania (401), który pojawia się w sekcji “Stan” w Google Search Console. Oznacza on, że robot Google przeglądając stronę trafił na chronione treści i nie mógł ich przeskanować ani zaindeksować.

Aby naprawić błąd http 401 unauthorized, w tym wypadku należy najpierw sprawdzić w raporcie GSC, na jakiej podstronie lub podstronach występuje. Opcje naprawy tego błędu w tej sytuacji są dwie. Zależą one od tego, czy treść powinna być dostępna dla robotów i pojawiać się w wyszukiwarce czy nie.

Jeżeli zawartość chroniona hasłem powinna być dostępna dla robotów i dla użytkowników Internetu, wówczas należy usunąć ochronę hasłem dla tej zawartości. Wówczas Googlebot będzie miał możliwość dotarcia do treści i jej zaindeksowania.

Natomiast, gdy zawartość ma być dostępna tylko dla wybranych osób, najlepiej zablokować na niej dostęp dla robotów. Należy to zrobić poprzez dodanie tagów “noindex” oraz “nofollow” na stronach albo w postaci meta tagów albo jako nagłówki odpowiedzi HTTP. Trzeba również wszystkie linki w serwisie kierujące do zasobów z ograniczonym dostępem oznaczyć jako” nofollow” oraz również zadbać o to, aby te adresy URL zostały usunięte z mapy strony (jeśli tam już są) oraz by się w niej w przyszłości nie znalazły.

W ostatnim kroku przesyła się poprawkę do weryfikacji, która może potrwać nawet od kilku do kilkudziesięciu dni.

Czy błąd 401 należy naprawiać?

Występowanie błędu 401 nie jest zbyt częste, nie należy go jednak bagatelizować i koniecznie trzeba go naprawić. Podobnie jak w przypadku błędu 404, jego występowanie nie jest pożądane.

Podsumowanie

Powodów występowania błędu pojawiającego się pod nazwami http 401, 401 unauthorized czy error 401 jest, jak widać, wiele. Jego naprawa jest z nimi ściśle związana i nie zawsze musi oznaczać duże zmiany czy kontakt z deweloperem. Zawsze jednak trzeba 401 zweryfikować i naprawić.

O innych błędach w GSC pisaliśmy tutaj:

 

Magdalena Kościółek
SEO i Content Specialist. Od 2016 roku pracuje z contentem, a od 2019 związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie działaniach off-site i on-site SEO, zarządzaniu stronami internetowymi oraz w tworzeniu content planów, redakcji i optymalizacji treści. Stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca, od czasu do czasu, zagrać w komputerowe gry RPG.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (7 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry