Przydatne i najlepsze wtyczki do WordPressa – jak zainstalować i korzystać z pluginów?

Marek Stokowski
Marek Stokowski
Archiwum 03.2021
 
Przydatne i najlepsze wtyczki do WordPressa – jak zainstalować i korzystać z pluginów?

Przydatne wtyczki do Wordpressa
Jak zainstalować i korzystać z pluginów Wordpress?

Ogromny wybór darmowych szablonów (administrator sam decyduje, czy chce wybrać płatny, czy darmowy szablon), niezwykle intuicyjny panel użytkownika, łatwy w obsłudze edytor treści, a także spora liczba wtyczek poprawiających funkcjonowanie serwisu, to tylko niektóre elementy przekładające się w bezpośredni sposób na popularność WordPressa. Jest to CMS (system do zarządzania treścią), który sprawdzi się zarówno w przypadku platform blogowych, firmowych stron internetowych, jak i sklepów internetowych. Użytkownicy korzystający z tego systemu, mają możliwość instalacji wtyczek – dzięki nim można umieścić na stronie formularz czy stworzyć sklep internetowy.

Chcesz poznać przydatne wtyczki WordPress? Zapoznaj się z naszym poradnikiem! Dowiesz się z niego między innymi tego, w jaki sposób wyszukiwać wtyczki, jak zainstalować plugin oraz które wtyczki okażą się przydatne dla sklepów internetowych, a które okażą się niezastąpione w przypadku platform blogowych. WordPress wtyczki to dodatki, z których z całą pewnością warto korzystać!

 

Wtyczki do WordPressa – dlaczego warto z nich korzystać?

Wtyczka WordPress, gdy zostanie dodana do kokpitu i poprawnie skonfigurowana, może przynieść szereg korzyści. Plugin WP może mieć różne funkcje. Zadaniem sporej części z nich jest poprawa pozycjonowania serwisu, choć nie brakuje też propozycji, dzięki którym w serwisie możesz instalować formularz kontaktowy czy slajder.

Trzy podstawowe korzyści wynikające z instalacji plugin-ów WP, to:

●     Większa funkcjonalność serwisu – instalując wtyczki WordPress będziesz mógł rozszerzyć funkcjonalności swojej strony internetowej – bez konieczności kontaktu z programistą, możesz dodać do witryny np. przyciski do mediów społecznościowych.

●     Łatwiejsze zarządzanie stroną – instalacja wtyczki WP może pomóc Ci także w lepszym i przede wszystkim jeszcze efektywniejszym zarządzaniu serwisem.

●     Prostsza optymalizacja i pozycjonowanie Woocommerce / WordPress – wtyczki WordPress odpowiedzialne za łatwiejszą optymalizację serwisu pod kątem robotów wyszukiwarki umożliwiają np. tworzenie indywidualnych tagów title czy description dla konkretnych podstron.

Co jeszcze warto wiedzieć o wtyczkach do WordPressa? Sporą część z nich możesz wyszukiwać, pobrać i zainstalować zupełnie za darmo. Oczywiście są także wtyczki WordPress płatne. Przeważnie mają one szersze funkcjonalności w porównaniu do ich bezpłatnych odpowiedników.

 

O czym pamiętać instalując wtyczki WordPress?

Ilość dostępnych wtyczek do WordPress może przyprawić o zawrót głowy. Osoby, które dopiero co zaczęły się interesować tym systemem zarządzania treścią, mogą z łatwością wpaść w pułapkę dobrobytu. Trzeba jednak zachować umiar. Jeżeli zainstalujesz zbyt dużą ilość wtyczek (a w praktyce może okazać się, że większość z nich nie będzie zupełnie użyteczna w przypadku Twojej strony internetowej), to taka sytuacja może wywołać negatywne skutki. Każda kolejna wtyczka WP sprawia, że hosting może zostać przeciążony, przez co Twoja witryna zacznie się bardzo wolno ładować, a to z kolej przełoży się na niezadowolenie użytkowników i będzie skutkować rosnącym współczynnikiem odrzuceń. Zatem, zanim zdecydujesz się na instalację konkretnej wtyczki, dobrze się zastanów, czy będziesz w pełni wykorzystywać jej możliwości. Możesz też zainwestować w większy serwer.

 

Wtyczki do WP – jak je zainstalować?

Dodanie wtyczki WordPress
Źródło: Panel administracyjny WordPress

Proces instalacji wtyczek do WordPressa nie jest skomplikowany. W panelu użytkownika dostępna jest wyszukiwarka – możesz przy jej pomocy znaleźć interesującą Cię wtyczkę np. po jej nazwie. Wcześniej musisz się logować do panelu zarządzania. Dużo większym wyzwaniem może okazać się prawidłowa konfiguracja wtyczki, tak by działała ona w sposób prawidłowy. Jeżeli nie masz zielonego pojęcia jak skonfigurować dany plugin, to skontaktuj się ze specjalistami – pomogą rozwiązać nawet najbardziej zawikłany problem.

 

Jakie są najpopularniejsze wtyczki do WordPressa?

Rywalizacja o miano najpopularniejszych wtyczek do WordPressa jest niezwykle zacięta. Są takie pluginy, które przez użytkowników tego cms-a polecane są bez najmniejszego zająknięcia. Można wśród nich wskazać np. kombajn do optymalizacji strony, jakim jest Yoast SEO. W czym jeszcze mogą pomóc pluginy? Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim wtyczki umożliwiające tworzenie formularzy kontaktowych, przycisków do mediów społecznościowych czy ułatwiające zarządzanie publikacjami w ramach serwisu. Zastanawiając się nad tym, które rozwiązania okażą się pomocne, warto pochylić się także nad wtyczkami cache (np. WP super cache), które skrócą czas potrzebny na ładowanie strony.

 

Wtyczki do SEO – na jakie produkty warto zwrócić uwagę?

Wysokie pozycje w rankingu wyszukiwarki Google (w wynikach organicznych) to większy ruch w serwisie internetowym. Proces optymalizacji i pozycjonowania strony www wymaga czasu oraz sporych nakładów finansowych. Nie dziwi zatem to, że ogromną popularnością wśród użytkowników CMS WordPress cieszą się wtyczki ułatwiające optymalizację stron.

 

Yoast SEO – lider wśród wtyczek do optymalizacji strony

Yoast SEO
Źródło: https://yoast.com/wordpress/plugins/seo/
Yoast SEO
Źródło: https://pl.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Jest to jedna z tych wtyczek, która występuje w dwóch wersjach – darmowej oraz płatnej. Darmowa wersja wtyczki pozwala na podstawową konfigurację serwisu, natomiast płatna wtyczka posiada szereg bardziej zaawansowanych funkcji. Jeżeli nie chcesz więcej głowić się nad tym, w jaki sposób rozmieścić słowa kluczowe w publikowanych artykułach blogowych, to wybór Yoast SEO będzie strzałem w dziesiątkę.

Dlaczego wtyczka Yoast SEO to dobry wybór? To jedna z tych wtyczek, dzięki którym, masz szansę na to, aby zwiększyć ruch na stronie pochodzący z bezpłatnych wyników wyszukiwania. Wtyczka ta jest wprost stworzona dla osób, które o procesie optymalizacji witryn internetowych nie mają zielonego pojęcia. Nie musisz wiedzieć, za co robot wyszukiwarki przyzna Twojej stronie dodatkowe punkty. Wystarczy, że będziesz po kolei realizować wskazówki zawarte na liście w aplikacji. Jeżeli rzetelnie wykonasz zadanie, to zapali się zielone światełko. Gdy będzie mieć ono kolor czerwony, to oznaka, że musisz jeszcze popracować, aby ją poprawnie zoptymalizować, wymaga jeszcze sporo pracy. Pomimo że korzystanie z tej wtyczki jest dosyć intuicyjne, to jeżeli nie chcesz samodzielnie zajmować się działaniami SEO w obrębie witryny, to skontaktuj się z doświadczoną agencją, która zrobi to za Ciebie!

 

 

All in One SEO Pack

All in One SEO Pack
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=OVJuc-xUslI

To kolejny produkt w świecie wtyczek do SEO, na który swoją uwagę powinni skierować początkujący użytkownicy. Niektórzy mogą poczuć się onieśmieleni dosyć dużą ilością funkcji oferowanych przez ten plugin – nie warto się jednak zniechęcać – niewątpliwym plusem jest to, że wtyczka konfiguruje się w sposób automatyczny. Nie wymaga przy tym zaangażowania ze strony użytkownika. To wtyczka, z której funkcjonalności mogą z powodzeniem korzystać osoby początkujące i zaawansowane. Każdy, kto będzie chciał przy pomocy All in One SEO Pack doprowadzić optymalizację serwisu do perfekcji, będzie miał taką możliwość.

 

The SEO Framework

The SEO Framework
Źródło: https://pl.wordpress.org/plugins/autodescription/

Ta wtyczka umożliwia prostą optymalizację serwisu w podstawowych aspektach. Jest idealna dla początkujących użytkowników, którzy i tak nie posiadają ani wiedzy, ani doświadczenia do przeprowadzenia bardziej zaawansowanych procesów optymalizacyjnych. Użytkownik może korzystać z przyjaznego i prostego interfejsu. Krok po kroku zostaniesz przeprowadzony przez podstawowy proces optymalizacji, na którym skorzysta każda podstrona.

Sekcja tło

Szukasz specjalistów od SEO dla WordPress / Woocommerce?

 

Formularze kontaktowe – jak je tworzyć przy pomocy wtyczek?

W repozytorium WordPress można znaleźć wtyczki, które okażą się przydatne w procesie tworzenie formularzy kontaktowych. Po co umieszczać na stronie taki formularz? Jeżeli myślisz, że wystarczy mail czy telefon, to jesteś w błędzie. Pamiętaj, że użytkownicy sieci stają się coraz wygodniejsi – jeżeli muszą przeklejać adres mailowy do klienta pocztowego, a mogą skorzystać z formularza kontaktowego, to z pewnością wybiorą to drugie rozwiązanie.

 

Contact Form 7

Contact Form 7
Źródło: https://pl.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

To jedna z popularniejszych wtyczek do tworzenia i obsługi formularzy kontaktowych. Jaka jest największa zaleta tej wtyczki? Jest ona praktycznie całkowicie darmowa! Na wersję płatną musisz przygotować się jedynie w sytuacji, gdy zależy Ci na tym, aby korzystać z bardzo zaawansowanych funkcji tego pluginu.

 

weForms

WeForms
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=4uYi0833Kjw

To ciekawa propozycja od weDevs, która występuje w wersji darmowej, jak i płatnej. Jeżeli nie potrzebujesz bardzo rozbudowanego formularza, to całkowicie wystarczająca okaże się podstawowa wersja – darmowa wtyczka, za którą nie musisz płacić. Implementacja formularza nie powinna nastręczać problemów – ma on krótki kod.

 

HappyForms

happyforms
Źródło: https://happyforms.io/

Wesoła nazwa wtyczki idealnie współgra z jej bezproblemową obsługą. Jest to doskonała propozycja dla osób, które prowadzą proste blogi i jedyne, na czym im zależy, to darmowe rozwiązanie umożliwiające konfigurację podstawowego formularza do kontaktu z czytelnikami.

 

Na jakie wtyczki Social Media warto zwrócić uwagę?

Media społecznościowe to nie tylko sposób na podglądanie bliższych i dalszych znajomych – to także prawdziwa kopalnia, z której w zasadzie bez ograniczeń można pozyskiwać nowych klientów czy czytelników bloga. Publikacja postów w mediach społecznościowych może przyczynić się do wzrostu zainteresowanie Twoim serwisem. Chcesz zautomatyzować i usprawnić niektóre działania? Skorzystaj z wtyczek do mediów społecznościowych!

 

Social Media Auto Publish

Social Media Auto Publish
Źródło: https://pl.wordpress.org/plugins/social-media-auto-publish/

To wtyczka, którą pokocha każdy bloger. Jej zadanie jest proste – ma ona w pełni zautomatyzować proces publikacji tekstów. Nie musisz więcej wchodzić na profil w mediach społecznościowych i przeklejać fragmenty wpisów. Zajawka wraz z odnośnikiem do artykułu zostaną opublikowane automatycznie – np. na Facebooku.

 

Customer Chat Plugin (obecnie The Official Facebook Chat Plugin)

The Official Facebook Chat Plugin
Źródło: https://wordpress.org/plugins/facebook-messenger-customer-chat/

Dzięki tej wtyczce w prosty sposób będziesz w stanie zintegrować czat z Facebooka ze swoją stroną, co z pewnością znacznie ułatwi kontakt z klientami.

 

System WordPress – rozwiązanie dla sklepów internetowych

Platforma WordPress to rozwiązanie nie tylko dla stron firmowych czy blogów. Jeżeli myślisz o prowadzeniu małego lub średniego sklepu internetowego, to z pomocą przychodzi WooCommerce. Możesz tam też zainstalować wtyczki pozwalające na stworzenie i obsługę sklepu internetowego. Jest to ciekawa alternatywa dla innych silników sklepowych. Z tego rozwiązania chętnie korzysta coraz więcej użytkowników, doceniając tym samym prosty panel zarządzania sklepem internetowym oraz dużą dostępność wtyczek poprawiających funkcjonowanie serwisu.

Sekcja tło

Problem z wtyczkami w WordPress / Woocommerce?

 

Masz problem z wtyczką? Skorzystaj z pomocy specjalistów

Chociaż w większości przypadków (zwłaszcza jeżeli chodzi o rozwiązania darmowe) instalacja i obsługa wtyczek nie powinna nastręczać zbyt dużych problemów, to są sytuacje, w których nie obejdzie się bez pomocy specjalisty. Pomimo prawidłowo przeprowadzonej konfiguracji na Twojej stronie nie wyświetla się formularz do kontaktu? A może slajder w nagłówku nie chce działać? Jeżeli nie wiesz, jak samodzielnie poradzić sobie z problemem, to skontaktuj się ze specjalistami od WordPressa.

 

Pamiętaj – system WordPress to oprogramowanie, dzięki któremu zarządzanie treścią będzie dziecinnie proste – przekonaj się o tym jak najszybciej!

Marek Stokowski
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist w DevaGroup, odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO oraz wykonywanie rozbudowanych audytów SEO. Prywatnie motocyklista i wielbiciel psów rasy Alaskan Malamute.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry