Co oznacza, że przesłany URL jest zablokowany przez plik robots.txt?

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 05.2022
 
Co oznacza, że przesłany URL jest zablokowany przez plik robots.txt?

Co oznacza, że przesłany URL jest zablokowany przez plik robots.txt
i jak to naprawić?

W raporcie “Stan”, który jest generowany regularnie przez Google Search Console, może pojawić się komunikat o błędzie informujący, że URL został zablokowany przez plik robots.txt. Co on właściwie oznacza i jak go naprawić?

Adres zablokowany przez robots.txt

Komunikat, że “przesłany URL jest zablokowany przez plik robots.txt” oznacza, że strona, która została przesłana do zaindeksowania jest jednocześnie zablokowana w pliku robots.txt, co uniemożliwia indeksację. Powoduje to powstanie błędu, ponieważ prośba i dyrektywa wzajemnie się wykluczają.

URL zablokowany przez robots.txt - zrzut

Jak naprawić ten błąd?

Pierwszym krokiem w naprawie błędu jest zweryfikowanie pliku robots.txt. Można to zrobić np. testerem dostarczanym przez Google, które od razu wskaże element, który powoduje blokowanie indeksacji. W tym celu wystarczy rozwinąć panel boczny, w którym znajdują się narzędzia i wybrać opcję “Przetestuj blokowanie przez plik robots.txt”. Wówczas od razu sprawdzimy interesujący nas adres.

Kolejnym krokiem jest aktualizacja samego pliku robots.txt. Można go pobrać na kilka sposobów np. bezpośrednio ze strony, za pomocą dedykowanego narzędzia lub z Google Search Console. Po pobraniu i poprawieniu (lub usunięciu) elementu, który powodował błąd, wystarczy wgrać plik z powrotem do katalogu głównego strony. Proces wgrywania będzie różnił w zależności od wykorzystywanego oprogramowania i dostawcy usług hostingowych.

Naprawa może się skomplikować, gdy nie ma się dostępu lub uprawnień do edytowania pliku robots.txt. Wówczas trzeba skontaktować się z usługodawcą, poinformować o problemie i poprosić o poprawę.

Może się jednak zdarzyć, że strona została zablokowana w pliku robots.txt celowo, aby nie indeksowała się w Google. Wówczas należy sprawdzić mapę witryny, ponieważ strona mogła zostać w niej umieszczona automatycznie – np. na skutek działania skryptu generującego mapę z wszystkich istniejących adresów URL. Jeżeli tak się stało, aktualizujemy mapę witryny (czyli tzw. sitemapę). W takiej sytuacji należy również zadbać, aby ta strona oraz inne, które nie mają się indeksować, nie trafiały do mapy.

Więcej informacji: https://support.google.com/webmasters/answer/7440203?hl=pl#

O innych błędach w GSC pisaliśmy tutaj:

Magdalena Kościółek
SEO Associate. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry