Co oznacza, że strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt?

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 08.2022
 
Co oznacza, że strona została zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt?

Co oznacza, że strona została
zaindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt?

W raporcie “Stan” w Google Search Console można znaleźć informacje, że strona została zaindeksowana, ale jest zablokowana przez plik robots.txt. Co oznacza ten komunikat i jak naprawić ten błąd?

Strona zindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt

Komunikat, że strona została zindeksowana, ale zablokowana przez plik robots.txt oznacza, że pomimo ograniczenia indeksowania strony w pliku robots.txt i tak została zaindeksowana przez wyszukiwarkę Google.

Powodem takiego stanu rzeczy może być fakt, że roboty Google znalazły link do danej strony, ponieważ ktoś poza właścicielem czy administratorem utworzył go do niej gdzieś w internecie. Zawartość pliku robots.txt nie stanowi bowiem jednoznacznego “zakazu” indeksacji, a jest jedynie sugestią dla robotów wyszukiwarek. Wówczas w wyszukiwarce ta strona może pojawić się z ograniczoną zawartością czy zupełnie bez zawartości.

Jak naprawić ten problem?

W tej sytuacji są dwa rozwiązania problemu, które zależą od tego czy strona ma się pojawiać w wynikach wyszukiwania czy nie.

Jeżeli strona, zgodnie z pierwotnym założeniem, ma być zablokowana, należy umieścić dyrektywę “noindex” w metatagu w jej kodzie lub w nagłówku HTTP. Kolejny krok to aktualizacja robots.txt, który można pobrać bezpośrednio ze strony, za pomocą dedykowanych narzędzi czy z Google Search Console. Należy z niego usunąć informacje o ograniczeniu indeksowania i wgrać plik z powrotem do katalogu głównego witryny. Proces wprowadzania zmian będzie się różnił w zależności od używanego systemu CMS i hostingu.

Ten sam proces usuwania blokady indeksacji z robots.txt należy przejść, gdy strona ma się jednak indeksować. Wówczas po usunięciu ograniczenia strona powinna zostać zeskanowana i pojawiać się w wyszukiwarce w całości.

Gdy błąd zostanie naprawiony, niezależnie od wybranej opcji, w raporcie należy wybrać “Sprawdź poprawkę”. Oczekiwanie na wyniki może potrwać nawet do kilkudziesięciu dni.

 

O innych błędach w GSC pisaliśmy tutaj:

Magdalena Kościółek
SEO Associate. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry