Co oznacza, że strona została zablokowana przez narzędzie do usuwania stron?

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 11.2022
 
Co oznacza, że strona została zablokowana przez narzędzie do usuwania stron?

Co oznacza, że strona została zablokowana
przez narzędzie do usuwania stron?

Jednym z wielu komunikatów w raporcie “Strony” w Google Search Console jest ten, który informuje o zablokowaniu strony z użyciem narzędzia do usuwania stron. Co z takim komunikatem należy zrobić?

Strona zablokowana przez narzędzie do usuwania stron – co to znaczy?

Przedstawiony komunikat z sekcji “Strony” oznacza, że została przesłana prośba o usunięcie tego adresu URL w Search Console i z tego powodu nastąpiła czasowa blokada jej indeksowania. Taką prośbę o usunięcie mógł wysłać każdy, kto ma dostęp oraz możliwość zarządzania usługami w Google Search Console. W przypadku, gdy kilka osób ma nadane dostępy, w narzędziu do usuwania adresów URL można sprawdzić, kto zgłosił prośbę o usunięcie.

Co zrobić z komunikatem?

Ten komunikat przekazuje istotną informację dla Google i właściciela strony: strona nie powinna się znaleźć w indeksie. Oznacza również, że należy sprawdzić dlaczego ta strona nie powinna się znaleźć w indeksie i na jak długo.

Samo narzędzie powoduje jedynie, że przez około 90 dni od daty usunięcia adresu Googlebot nie wejdzie na niego. Natomiast po tym czasie może on ponownie ją zindeskować, nawet gdy nie zostanie przesłana odpowiednia prośba o jej zindeksowanie. Z tego też względu, gdy chcesz aby strona ponownie znalazła indeksie, po tych kilkudziesięciu dniach należy sprawdzić, czy została zindeksowana lub przesłać odpowiednią prośbę w panelu Google Search Console.

W sytuacji, gdy dana strona nie powinna pojawiać się w organicznych wynikach wyszukiwania najlepsza opcją jest ustawienie tagu “noindex”. Może zostać on umieszczony w sekcji <head> lub w nagłówku odpowiedzi HTTP. W ten sposób zyskujemy pewność, że robot nie zindeksuje strony, nawet gdy na nią trafi.

Jeśli nie mamy potrzeby usunięcia adresu z wyników wyszukiwania, ale chcielibyśmy by tymczasowo użytkownicy nie mogli do niego dotrzeć, lepiej wykorzystać przekierowanie 302. Przez pewien okres Google utrzyma adres w indeksie, ale po wejściu w niego nastąpi przekierowanie na wybrany przez nas adres. W ten sposób zyskuje się czas na modyfikację strony. Po zakończeniu prac należy wówczas usunąć przekierowanie 302 i najlepiej jest zgłosić prośbę o ponowne zindeksowanie w GSC.

 

O innych komunikatach z GSC pisaliśmy tutaj:

 

Więcej informacji można znaleźć tutaj:

https://support.google.com/webmasters/answer/7440203?hl=pl

Magdalena Kościółek
SEO Associate. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (3 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry