Co oznacza, że strona została zindeksowana bez zawartości?

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 09.2022
 
Co oznacza, że strona została zindeksowana bez zawartości?

Co oznacza, że strona
została zindeksowana bez zawartości?

W ostatnim czasie wygląd raportów w Google Search Console uległ zmianie, jednak wciąż znajdują się tam informacje o problemach, jakie napotkały roboty. W zakładce “Strony” (dawniej “Stan”) może pojawić się więc informacja, że strona została zaindeksowana bez zawartości. Jest to istotny błąd, który należy zweryfikować i naprawić.

Strona zindeksowana bez zawartości – co to znaczy?

Gdy w zakładce “Strony” pojawi się informacja “strona zaindeksowana bez zawartości” oznacza to, że roboty Google zaindeksowały podstronę serwisu, ale nie udało im się w czasie tego procesu odczytać jej zawartości.

Przyczyn tej sytuacji może być kilka, w tym maskowanie zawartości strony (tzw. cloaking) polegające na wyświetlaniu innych treści robotom a innych użytkownikom strony. Warto mieć na uwadze, że praktyka ta narusza wytyczne przygotowane przez Google. Innym powodem, który może leżeć u źródła tego błędu, jest format strony. Oznacza to, że użytkownicy widzą treść, ale roboty Google już nie – gdyż nie są w stanie jej poprawnie odczytać, ze względu na specyfikę jej kodu.

W tej sytuacji warto zawsze zacząć od sprawdzenia informacji, które pojawiają się w Google Search Console. Może się okazać, że przyczyna jest bardziej złożona lub inna niż te dwie wymienione powyżej występujące najczęściej.

Jak naprawić błąd indeksowania strony bez zawartości?

Naprawienie tego błędu najlepiej zacząć od sprawdzenia informacji znajdujących się w sekcji “Strony” i kontaktu z deweloperem. Niezależnie od przyczyny, bez jego pomocy rozwiązanie tego problemu może być niemożliwe.

Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku, gdy na stronie stosowane jest maskowanie, jedynym i najlepszym rozwiązaniem będzie postępowanie zgodnie ze wskazówkami Google dla webmasterów i zaprzestanie stosowania tej metody.

Podczas szukania przyczyn, warto również mieć na uwadze, że problem nie leży po stronie pliku robots.txt lub innych form ograniczania indeksowania, jak np. znaczników meta robots czy canonicali, ponieważ indeksacja adresów (lub adresu) miała miejsce, tylko bez zawartości.

Po zdiagnozowaniu i naprawieniu błędu zalecamy przesłać poprawkę do weryfikacji, która może potrwać nawet kilkadziesiąt dni.

 

O innych błędach w GSC pisaliśmy tutaj:

Magdalena Kościółek
SEO i Content Specialist. Od 2016 roku pracuje z contentem, a od 2019 związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie działaniach off-site i on-site SEO, zarządzaniu stronami internetowymi oraz w tworzeniu content planów, redakcji i optymalizacji treści. Stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca, od czasu do czasu, zagrać w komputerowe gry RPG.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (8 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry