Kody odpowiedzi HTTP 2xx i ich znaczenie

Magdalena Kościółek
Magdalena Kościółek
Archiwum 02.2023
 
Kody odpowiedzi HTTP 2xx i ich znaczenie

Kody odpowiedzi HTTP 2xx
i ich znaczenie

Każdorazowo otwierając przeglądarkę i chcąc wyświetlić stronę internetową wysyła się zapytanie do serwera. W zależności od sytuacji, zwraca on różne kody odpowiedzi. Najczęściej wysłanie zapytania kończy się sukcesem, czyli kodem 200, a taki kod nie jest wyświetlany na ekranie, bo wyświetla się po prostu strona. Warto jednak wiedzieć, jakie inne kody 2xx wyróżniamy i co one oznaczają.

Kody 2xx – kody powodzenia

Kody odpowiedzi serwera z grupy 2xx to tzw. kody powodzenia, które oznaczają, że zapytanie wysłane do serwera zakończyło się sukcesem. Wyróżnia się wiele różnych kodów z tej grupy, ale poniżej opiszemy siedem najpopularniejszych.

Kod 200 OK

Kod 200 – OK – to najważniejszy z technicznego punktu widzenia kod, ponieważ oznacza, że strona wyświetla się prawidłowo. Oznacza to, że nikt jej nie usunął, jej adres nie uległ zmianie i połączenie z serwerem, na którym się znajduje, działa dobrze. Taki stan przekłada się na to, że roboty Google mogą dotrzeć do jej zawartości, przeskanować i (jeśli się na to zgadzamy) zindeksować ją, a dzięki temu strona ma szansę pojawić się w organicznych wynikach wyszukiwania. Użytkownik natomiast dostaje stronę, którą może przeglądać.

Co istotne, nikt tego kodu nie widzi na poprawnie działającej stronie internetowej, ale można go sprawdzić – np. za pomocą wtyczki Link Redirect Trace.

kod 200 - Link Redirect Trace

Kod 201 Created

Kod 201 Utworzono to odpowiedź serwera oznaczająca, że serwer utworzył żądany zasób i go zapisał. Jako, że kod 201 pojawia się najczęściej w przypadku żądań POST lub dla niektórych żądań PUT, to jest to informacja istotna dla osób zarządzających stroną i serwerami.

Kod 202 Accepted

Kod 202 Przyjęto to odpowiedź serwera na żądanie wykonania jakiegoś działania. Jak sama nazwa wskazuje, serwer przyjął żądanie do realizacji, ale go nie zakończył. W związku z tym, że serwer nie może poinformować, w jakim stopniu zrealizował już zadanie, wyświetla właśnie taki komunikat.

Kod 203 Non-Authoritative Information

Kod 203 Informacja Nieautorytatywna, pojawi się wtedy, gdy pierwotny serwer nie może zwrócić dokładnej odpowiedzi na wysłane żądanie i w związku z tym zwraca informacje na podstawie danych z kopii zapasowej lub z kopii zewnętrznej.

Kod 204 No Content

Kod 204 Brak Zawartości to odpowiedź na żądanie, która oznacza, że zostało ono zrealizowane, ale serwer w ramach odpowiedzi nie musi zwracać żadnej zawartości.

Kod 205 Reset Content

Kod 205 Przywróć Zawartość to odpowiedź oznaczająca, że konieczne jest podjęcie działania mające na celu przywrócenie pierwotnej zawartości. Może on obejmować np. wyczyszczenie danych z formularzy.

Kod 206 Partial Content

Kod 206 Część Zawartości – to odpowiedź serwera na zapytanie typu GET oznaczająca, że serwer zrealizował tylko część danego zapytania. Informacja o tym, co zostało zrealizowane znajduje się w nagłówku Content-Rang.

Odpowiedzi serwera mogą zwracać jeszcze kody 207 Multi-Status, 208 Already Reported i 226 IM Used.

Kody 2xx – podsumowanie

Warto mieć na uwadze, że każdy status inny niż 200 widoczny na stronie internetowej, która ma wyświetlać zawartość użytkownikom internetu i być indeksowana przez Google, jest sygnałem że trzeba sprawdzić jej stan. Warto zweryfikować, co dokładnie widzi użytkownik, jak kod strony jest interpretowany przez Googlebota i, co niezwykle kluczowe, czy zarówno człowiek jak i bot mają dostęp do odpowiednich treści.

Ogólne informacje o kodach znajdziesz w artykule: Kody odpowiedzi HTTP

Magdalena Kościółek
SEO Associate. Od 5 lat związana z branżą marketingu internetowego. Posiada doświadczenie w działaniach off-site i on-site SEO oraz w zarządzaniu stronami internetowymi i stale rozwija swoje umiejętności. Prywatnie książkoholiczka lubiąca gotować.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (12 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry