Konwersje w AdWords 2014

Krzysztof Marzec
Krzysztof Marzec
Archiwum 03.2014
 

Przy wszelkich działaniach SEM niezwykle ważne jest mierzenie efektów.  W analityce słowem klucz są konwersje,  które mają wiele postaci i wiele zastosowań.  Dla mnie konwersja to nie tylko mierzalny fakt, że ktoś dokonał zamówienia na stronie czy wykonał akcję, ale również modyfikator do remarketingu, np w celu podkreślenia cechy, której użytkownika stronie nie widział, bo scrollował tylko 50% strony. Konwersje dają możliwości realnej oceny sensowności wydatków.

Mierzenie konwersji nie zawsze jest łatwe, szczególnie przy zjawisku wieloekranowości – dzielenie uwagi i czasu między komputer,  telefon czy tablet często uniemożliwia działanie systemów śledzących. Dodatkowo wielu użytkowników przegląda sieć w pracy szukając wycieczki do Egiptu w poniedziałek rano ;), a konwertuje wieczorem z tabletu w wygodnym fotelu w domu – dokonując realnego zamówienia. Google stale pracuje nad mierzeniem konwersji między platformami – prezentując estymowane konwersje a obecnie uruchamiając nowy system zliczania konwersji. W wielkim skrócie: stare typy konwersji zmieniają się na nowe, bardziej zrozumiałe w raportach, dając kolejne możliwości w ustawianiach systemu AdWords.  „Nazwa „Konwersje (1/kliknięcie)” została zmieniona na „Kliknięcia z konwersją”. Nowa nazwa kolumny lepiej informuje, jakie dane są zliczane w kolumnie – kliknięcia, które doprowadziły do co najmniej jednej konwersji. Kolumna „Konwersje (wiele/kliknięcie)” została zastąpiona nową kolumną „Konwersje”, która ma dodatkową funkcję. W tej kolumnie będą zliczane konwersje w sposób zależny od ustawień zliczania konwersji („Wszystkie konwersje” lub „Niepowtarzalne konwersje”).„[źródło:https://support.google.com/adwords/answer/3438531].

Zmiana wygląda na małą i jest jedynie elementem większego planu zwiększania przyjazności nazw w AdWords. Dlaczego o tym piszemy? Z dwóch powodów – zmienią się raporty jakie otrzymujemy my i nasi klienci. Dodatkowo jest to dobra okazja do przypomnienia aby nie analizować ruchu przez pryzmat pojedynczych nic nie mówiących danych takich jak CTR czy czas spędzany na stronie, ale pełne zestawy danych i realne konwersje aby monitorować ROI z kampanii PPC i SEO.

Zliczanie konwersji AdWords 2014
Zliczanie konwersji AdWords 2014

 

 

Krzysztof Marzec
CEO, Co-Founder. Specjalista SEM, Certyfikowany Trener Google Ads oraz Certyfikowany Specjalista Ads i Analytics. Przygodę z SEO zaczął w 2005 roku. Kieruje DevaGroup, stworzył i był wieloletnim szefem działu SEO Interia.pl. Prowadzi szkolenia i wykłady m.in. w Akademii Google Partners czy na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnych chwilach.. moment, mam 3-kę małych dzieci, nie mam wolnych chwil. Czemu piszę tę notkę w 3ciej osobie? Ktoś to w ogóle czyta?...

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry