Reklama video na YouTube – kompleksowy marketing internetowy

Damian Szot
Damian Szot
Archiwum 04.2016
 
Reklama video na YouTube – kompleksowy marketing internetowy

Reklama video na YouTube -
kompleksowy marketing internetowy

Dziś zajmiemy się możliwościami reklamowymi, jakie oferuje druga największa wyszukiwarka świata, tj. YouTube. Szacuje się, że w przeciągu najbliższych miesięcy to właśnie ten kanał reklamowy odnotuje stosunkowo największy wzrost.

 

Czy warto korzystać z reklam video?

Odpowiedź może nie jest do końca czarno-biała, ale w większości przypadków – zdecydowanie warto. Przede wszystkim dlatego że YouTube ma ogromną liczbę użytkowników, w tym sporą rzeszę użytkowników mocno zaangażowanych. Coraz częściej internauci szukają informacji i rozrywki nie tyle w internecie, co w YouTube, ponieważ przekaz video jest przekazem łatwiej przyswajalnym od tekstowego czy graficznego. To stwarza dla nas szansę na wsparcie pozostałych kampanii AdWords.

 

Czego szukają użytkownicy?

W wyszukiwarkę YouTube użytkownicy zwykli wpisywać frazy dotyczące czynności, do wykonania których potrzebna jest pewna wiedza. Dzieje się tak dlatego, że na YouTubie mogą oni nie tyle teoretycznie zgłębić problem, co na własne oczy zobaczyć, jak w praktyce należy go rozwiązać.

Przykłady

jak-najlepiej jak-naprawic jak-zrobicjak-nalezy

 

Jak może wyglądać reklama na YouTube?

Reklama na YouTube jest jednym z wariantów reklamy w sieci reklamowej Google. Oznacza to, że możemy wyświetlać nasze reklamy na tych samych zasadach co w innych serwisach. Co więcej istnieje dodatkowa możliwość wyświetlania reklam video TrueView.

Dlatego co do zasady możemy wyróżnić dwa typy reklamy na YouTube:

  1. Reklama standardowa (tekstowa, graficzna).
  2. Reklama video TrueView.

W tym artykule zajmiemy się przede wszystkim kampaniami video.

 

Jak to działa w praktyce?

Przygotowujemy krótki filmik, najlepiej 20-40 sekundowy, po czym wrzucamy go na nasz kanał YouTube. Następnie z poziomu konta AdWords przygotowujemy kampanię video, w której umieszczamy nasz filmik. Tak przygotowaną reklamę video możemy wyświetlać na dwa sposoby:

1. In-Stream.

Reklama zostanie odtworzona przed filmikiem (ewentualnie w trakcie lub po), który użytkownik chce obejrzeć. Zapłacimy za nią tylko wtedy, gdy użytkownik obejrzy co najmniej 30 sekund (ewentualnie całą, jeżeli jest krótsza) lub gdy wejdzie z nią w interakcję, np. poprzez kliknięcie w nakładkę wzywającą do działania.

Reklama In-StreamŹródło: materiały Google.

2. In-Display.

Reklama zostanie wyświetlona po prawej stronie oglądanego filmiku powyżej proponowanych reklam, obok wyników wyszukiwania YouTube lub na poszczególnych kanałach. Zapłacimy za nią tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie i zacznie ją oglądać.

Reklama In-DisplayŹródło: materiały Google.

 

Jak przygotować dobrą reklamę video?

Dobra informacja jest taka, że wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy, aby przygotować dobrą reklamę video. W przeciwieństwie do reklamy telewizyjnej, która zazwyczaj pochłania ogromne środki, w internecie najistotniejszy jest sam pomysł. Reklama może być nakręcona średniej klasy sprzętem, bez angażowania setek statystów i rezerwowania sali koncertowej. Niekiedy wystarczy budżet rzędu kilkudziesięciu złotych, żeby zwiększyć zainteresowanie naszą firmą.

Przykłady

Jeden z naszych klientów, który na co dzień nie posiada kampanii na YouTube, zdecydował się na małą primaaprilisową zabawę – nakręcił serię filmików, na których w żartobliwy sposób pokazuje, jak szybko można nauczyć się języka obcego. Z reklam dowiadujemy się, że wystarczy spryskać się specjalnym dezodorantem czy zażyć magiczną tabletkę, a nasze zdolności językowe po prostu eksplodują. Kampania trwała tylko przez 1 dzień, a sam filmik nie wymagał prawie żadnych nakładów finansowych. Tym samym firma nie musiała dużo zainwestować, aby zbudować wizerunek otwartej marki z poczuciem humoru. W zasadzie wystarczył sam pomysł.

 

Jeden z deweloperów również zdecydował się budować wizerunek otwartej marki z poczuciem humoru z wykorzystaniem kampanii YouTube. Reklama ukazująca młodych ludzi, którym przeszkadza grupa modlitewna, wzbudziła spore kontrowersje i podzieliła użytkowników. Jedno jest pewne – nie można odmówić deweloperowi odwagi.

 

I wreszcie przykład nie z naszego podwórka, który podbił serca użytkowników na całym świecie. Reklama opowiadająca o nowym mieszkańcu Paryża tylko za pośrednictwem haseł wpisywanych przez niego do wyszukiwarki Google jest świetnym przykładem przewagi pomysłu nad budżetem.

 

Jak rozliczane są reklamy?

Reklamy rozliczane są w oparciu o CPV (cost per view), które działa analogicznie do CPC (cost per click) znane z tradycyjnych kampanii AdWords. Podstawą jest określenie przez nas maksymalnej kwoty, którą jesteśmy gotowi zapłacić za to, że użytkownik obejrzy naszą reklamę. Nie oznacza to oczywiście, że dokładnie tyle zapłacimy, ponieważ może wystarczyć nam mniejsza kwota (rzeczywisty CPV), żeby wygrać licytację o wyświetlenie reklamy. Średnio będzie to około od 3-4 do 10-11 groszy. Oczywiście zależy to również od czynników takich jak Wynik Jakości i ranking reklamy. Podobnie będziemy rozliczać reklamę tekstową i graficzną.

Po więcej informacji zapraszamy do działu Content, gdzie można zapoznać się z naszą szczegółową ofertą oraz do działu Kontakt, gdzie odpowiadamy na wszystkie pytania związane z kampaniami na YouTube i nie tylko.

Damian Szot
Były pracownik (ROI Experts) na stanowiskuSEM Specialist.. Certyfikowany Ekspert Internetowych Rewolucji Google, w ROI Experts od 2015 roku. W zespole odpowiedzialny za AdWords, Data Studio, analitykę i e-mail marketing. Fascynuje go punkt styku prawa i nowych technologii, dlatego obronił pracę "Znak towarowy jako słowo kluczowe w Google AdWords". Poza biurem niespełniony sportowiec - biega za piłką, jeździ na nartach i ściga się na rowerze.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (6 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry