CPC, CPM i CPL. Co to takiego?

Justyna Mądro
Justyna Mądro
Archiwum 12.2013
 

CPC, CPM i CPL


Co to takiego?

Jak stworzyć skuteczną reklamę Facebook Ads? Na co zwrócić uwagę, by reklama zadziałała? Te pytania zadaje sobie większość specjalistów od marketingu. Zarówno tych, którzy są dopiero na początku swojej przygody z reklamą Facebook Ads, jak i tych, którzy na tej formie reklamy zjedli zęby, a przy okazji stracili sporo nerwów. Jak to jest z tym Facebook Ads? Na początek przedstawimy kilka podstawowych terminów, które warto znać przed uruchomieniem reklamy na Facebooku.

Istnieje pięć głównych haseł, które powinny stać się swoistą biblią dla każdej firmy reklamującej się na Facebooku. Na początku swojej drogi z reklamą na Facebooku warto zapoznać się z tymi terminami.

  • Wyświetlenie – sytuacja, w której reklama pojawia się na czyimś monitorze (wyświetlenie jest niezależne od tego, czy ktoś zobaczył reklamę, czy nie).
  • CTR (współczynnik kliknięć, click-trough rate) – iloraz kliknięć w wyświetloną reklamę i liczby jej wyświetleń. Jeżeli reklama została wyświetlona 100 razy, a kliknięto w nią 3 razy, wówczas CTR wynosi 3%.
  • CPC (kosz kliknięcia, cost per click) – jeden ze sposobów liczenia kosztów reklamy, płacimy za każde kliknięcie w reklamę. Jeśli CPC wynosi 1 zł, to znaczy, że za każde kliknięcie płacimy 1 zł.
  • CPM (koszt tysiąca wyświetleń, cost per mille) – drugi ze sposobów liczenia kosztów reklamy, płacimy za każde 1000 wyświetleń reklamy. Jeśli CPM wynosi 10 zł, to znaczy, że za każde 1000 wyświetleń zapłacimy 10 zł. Nie oznacza to, że reklama została wyświetlona 1000 osobom, ponieważ jedna reklama może być wyświetlona kilka razy temu samemu użytkownikowi.
  • CPL (koszt polubienia, cost per like) – nie jest to oficjalny przelicznik stosowany przez Facebooka, ale to najbardziej skuteczna forma oceny kampanii. Wskazuje na koszt pozyskania jednego fana.

Sekcja tło

Szukasz sposobu na skuteczną kampanię Google Ads?


 
Justyna Mądro
Były pracownik na stanowisku Marketing Manager w agencji DevaGroup. Interesuje się szeroko pojętym digital marketingiem, ze szczególnym uwzględnieniem reklam Facebook Ads. Prywatnie jest kolekcjonerką płyt winylowych i miłośniczką reportaży. Aktualnie: Menedżer ds. marketingu e-commerce w Multibrand Decofire.pl.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (2 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta Google Ads,
aby otrzymać

375 zł bonus na reklamę

bezpłatną analizę konta

wstępny plan strategii Google Ads

estymację kosztów i efektów

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991