CPC, CPM i CPL – modele rozliczeń reklamy internetowej

CPC, CPM i CPL – modele rozliczeń reklamy internetowej

CPC, CPM i CPL – modele
rozliczeń reklamy internetowej

Jak stworzyć skuteczną reklamę? Na co zwrócić uwagę na etapie tworzenia kampanii i wyznaczania celów? Jak to jest z tymi popularnymi modelami rozliczeń? Te pytania zadaje sobie większość specjalistów od marketingu, zarówno tych, którzy są dopiero na początku swojej przygody z reklamą w Internecie, jak i tych, którzy na tej formie reklamy zjedli zęby, a przy okazji stracili sporo nerwów. Na początek przedstawimy kilka podstawowych terminów, które warto znać przed uruchomieniem reklamy na Facebooku (Meta), w Google Ads oraz pozostałych systemach reklamowych.

Spis treści

Czym są modele rozliczeń reklamy internetowej?

Istnieje kilka haseł, które powinny stać się swoistą biblią dla każdej firmy reklamującej się online. Już na samym początku swojej drogi z reklamą warto zapoznać się ze skrótami oznaczającymi różne modele naliczania kosztów.

Model rozliczeniowy reklamy to sposób, w jaki reklamodawca płaci wybranej platformie reklamowej, np. Google, za wyświetlanie jego reklam. Aktualnie nie obowiązuje jedna, uniwersalna metoda, wręcz przeciwnie – działania reklamowe można rozliczać na kilka sposobów. Poniżej opisaliśmy najpopularniejsze modele rozliczeń.

Wyświetlenie, czyli co?

Wyświetlenie to sytuacja, w której reklama pojawia się na czyimś monitorze (jest niezależne od tego, czy ktoś zobaczył reklamę, czy nie). Samo wyświetlenie jest więc dla nas informacją, ile razy reklama została przedstawiona odbiorcom.

Dodatkowo mamy dla Ciebie praktyczną wskazówkę. Analizując wyniki reklamy, zwracaj uwagę nie tylko na liczbę jej wyświetleń, ale również CTR (tzw. współczynnik kliknięć, click-trough rate). Jest to iloraz liczby kliknięć w wyświetloną reklamę i liczby jej wyświetleń. Zilustrujmy to na przykładzie. Jeżeli reklama została wyświetlona 100 razy, a kliknięto w nią 3 razy, wówczas CTR wynosi 3%. Na CTR wpływa wiele czynników, a jeśli utrzymuje się on na wysokim poziomie, to może być to sygnałem, że dany przekaz reklamowy zainteresował odbiorców na tyle, że weszli z nim w interakcję.

Co to jest CPC?

Model CPC  – cost per click, koszt za kliknięcie – to jedna z metod rozliczeń reklamodawców i oznacza, że opłata zostanie naliczona za każde kliknięcie w reklamę. Reklamodawca ponosi więc koszty, tylko gdy użytkownik kliknie w reklamę.

Jak obliczyć CPC?

Żeby obliczyć średni koszt za kliknięcie, należy podzielić łączny koszt kliknięć przez liczbę kliknięć danej reklamy w wybranym okresie.

Jeśli średnie CPC wynosi 1 zł, to znaczy, że za każde kliknięcie płacimy około 1 zł.

Jaki jest dobry CPC?

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na to pytanie jest prosta – dobre CPC jest jak najniższe, jednak nie zawsze. Średnie koszty CPC kampanii reklamowych są zależne od wielu czynników. Należy wziąć tu pod uwagę takie elementy jak specyfika branży, świadomość oraz popularność marki, konkurencja czy nawet umieszczenie reklam. Niezbędne więc będzie indywidualne podejście oraz regularna analiza efektywnościowa, która odpowie na pytanie, czy aktualne koszty przekładają się na realizację wyznaczonych celów.

Co to jest CPM?

CPM – cost per mille, koszt tysiąca wyświetleń – to kolejny z możliwych sposobów liczenia kosztów reklamy. Stosując go, płacimy za każde 1000 wyświetleń reklamy, więc w przeciwieństwie do wcześniejszego modelu koncentrujemy się na wyświetleniach.

Jak obliczyć CPM?

CPM oblicza się, dzieląc koszt kampanii przez liczbę jej wyświetleń i mnożąc razy 1000.

Jeśli CPM wynosi 10 zł, to znaczy, że za każde 1000 wyświetleń zapłacimy 10 zł.

Jaki jest dobry CPM?

Model CPM jest najczęściej wybierany przez reklamodawców, którym zależy na osiągnięciu dużego zasięgu lub mają cel wizerunkowy – czyli skupiają się wokół budowania lub zwiększania świadomości marki. Takie działania prowadzone są w performance marketingu, na przykład na Facebooku (Meta), YouTube czy Google. Określając, czy dany CPM jest dobry, warto porównać go z wynikami innych kampanii oraz działaniami reklamowymi w różnych kanałach.

Co to jest CPL?

CPL – cost per lead, koszt za leada – model, w którym reklamodawca płaci za pozyskanie leada, czyli danych osobowych od potencjalnego klienta, osoby zainteresowanej. Najczęściej odbywa się to poprzez wypełnienie formularza, zapis do newslettera lub na webinar.

Dodatkowo warto wspomnieć o branżowym rozliczeniu stosowanym w Meta Ads.
CPL – cost per like, koszt polubienia – nie jest to oficjalny przelicznik stosowany przez Facebooka, ale to jedna ze skuteczniejszych form oceny wyników kampanii, jeśli naszym celem są polubienia, bo wskazuje na średni koszt pozyskania jednego fana.

Jak obliczyć CPL?

Obliczając CPL (koszt za leada) należy podzielić łączny koszt kampanii reklamowej przez liczbę pozyskanych leadów (danych kontaktowych).

Jeśli więc kampania reklamowa kosztowała nas 4000 zł i pozyskała 40 leadów, oznacza to, że koszt pojedynczego leada wyniósł 100 zł.

Tak samo należy postąpić obliczając CPL (koszt polubienia) w Meta Ads. Należy podzielić łączny koszt kampanii reklamowej przez liczbę pozyskanych polubień.

Jaki jest dobry CPL?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować jakość leadów i efektywność kampanii. Pozyskanie 4000 kontaktów nie oznacza, że wszystkie spełnią nasz cel sprzedażowy. W ostatecznym rozrachunku dobry CPL to taki, który dostarczył nam konwersje, jakościowe kontakty i utrzymywał się na opłacalnym dla naszego biznesu poziomie.

Podsumowanie

Wiesz już, co oznaczają skróty stosowane w branży reklamowej. Możesz świadomie zdecydować, który sposób rozliczenia kampanii jest odpowiednim modelem dla Twoich kampanii marketingowych i ocenić wydatki.

Sekcja blog CTA Sekcja blog CTA

Chcesz rozwinąć swoją firmę?

Skorzystaj z Google Ads

Tekst zaktualizowany, pierwsza wersja została opublikowana na blogu w grudniu 2013. 

Justyna Mądro
Były pracownik na stanowisku Marketing Manager w agencji DevaGroup. Interesuje się szeroko pojętym digital marketingiem, ze szczególnym uwzględnieniem reklam Facebook Ads. Prywatnie jest kolekcjonerką płyt winylowych i miłośniczką reportaży. Aktualnie: Menedżer ds. marketingu e-commerce w Multibrand Decofire.pl.

Zuzanna Kraus
SEM Specialist. Certyfikowana specjalistka Google Ads i Google Analytics. Od lat związana z branżą marketingu, w DevaGroup zajmuje się kampaniami Google Ads i analityką internetową. W czasie wolnym czyta książki w domu, na plaży lub jest na koncercie.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (13 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry