Jak poprawnie tagować kampanie online

Tomasz Trzósło
Tomasz Trzósło
Archiwum 02.2016
 
Jak poprawnie tagować kampanie online

Jak poprawnie tagować
kampanie online

Google Analytics to świetne narzędzie do oceny jakości pozyskiwanych przez nas użytkowników. Dzięki konfiguracji zdarzeń i celów bez większych problemów zobaczymy, które źródła ruchu dają nam potencjalnych klientów, a które są tylko dodatkowym kosztem w naszym budżecie.

Dlaczego dodawać dodatkowe tagi UTM?

Analytics bez problemu radzi sobie z rozpoznawaniem i identyfikacją kampanii Adwords – do kampanii Adwords nie potrzebujemy dodawać żadnych dodatkowych tagów, gdyż jest to dodawane automatycznie.

Żeby poprawnie mierzyć skuteczność z innych systemów reklamowych i poszczególnych reklam, które w nich zamieszczamy – przykładowo z banerów graficznych zamieszczanych na portalach, z kreacji poszczególnych newsletterów, kampanii e-mailingowych, czy z różnych postów zamieszczanych w Social Mediach – warto dodać dodatkowe informacje, tak aby Analytics mógł prawidłowo przypisać użytkownika do danego źródła, medium, kreacji czy kampanii reklamowej

Jak w 1 minutę otagować dowolny adres URL ?

Aby to zrobić można wykorzystać bezpłatne narzędzie do tagowania adresów URL (czyli innymi słowy do dodawania dodatkowych informacji dla Analytics skąd przyszedł użytkownik ).
Generator dostępny jest pod linkiem: https://support.google.com/analytics/answer/1033867?hl=pl

Jak działa Generator UTM?

Najłatwiej pokazać działanie generatora na prostym przykładzie. Załóżmy, że chcemy reklamować nasze reklamy dotyczące Audytów Adwords  w 3 miejscach w Internecie.
a) Portalu Gazeta.pl
b) W naszym comiesięcznym newsletterze
c) Na naszej stronie firmowej na FB

Adres docelowy, na który chcemy przekierować użytkownika to (https://roiexperts.pl/audyty-adwords/)

Tak jak powiedzieliśmy, generator dodaje dodatkowy kontekst – innymi słowy mówi Analyticsowi – ten użytkownik przyszedł z portalu gazeta.pl (odpowiada za to parametr utm_source), przyszedł po kliknięciu w baner (utm_medium) z kreacji nr 1 (utm_content) i dotyczył AudytówAdwords (utm_campaign)
Po wpisaniu tych dodatkowych informacji w generator nasz link będzie miał postać:
https://roiexperts.pl/audyty-adwords/?utm_source=gazeta.pl&utm_medium=baner&utm_content=kreacja-nr1&utm_campaign=AudytyAdwords

Tak przygotowany link należy przesłać webmasterowi z portalu, na którym zamieszczamy naszą reklamę, tak aby użytkownik, który klika w reklamę, zamiast do strony https://roiexperts.pl/audyty-adwords/ przeszedł do https://roiexperts.pl/audyty-adwords/?utm_source=gazeta.pl&utm_medium=baner&utm_content=kreacja-nr1&utm_campaign=AudytyAdwords .

Dla użytkownika nic się nie zmienia – dostaje dokładnie ten sam content, za to analytics dostaje dodatkowe dane, które dla nas będą niezwykle istotne.

Dokładnie to samo robimy w wypadku kampanii e-mailingowych w przypadku newslettera mogłoby wyglądać to następująco:
utm_source = Newsletter
utm_medium = e-mail
utm_content = link-1 (tutaj jeżeli np mielibyśmy 3 linki w newsletterze moglibyśmy sprwadzić ich skuteczność)
utm_campaign=AudytyAdwords

Podobnie możemy otagować poszczególne posty na Facebooku i każdy link który umieszczamy w sieci.

Ważne: Warto ustalić sobie schemat tagowania i warto też pamiętać, że Analytics bierze pod uwagę wielkość liter  w zmiennych utm_ – czyli  “Email” i “email” to dla niego dwie inne sprawy.

Efekty – co nam to tak naprawdę daje?

Efekty możemy sprawdzić przechodząc w analytics na Pozyskanie -> Cały Ruch -> Źródło/Medium.
Dodając wymiar dodatkowy
Wymiar dodatkowy analytics

Możemy na przykład zobaczyć, która kreacja czy która kampania mailingowa odpowiadała za największą liczbę konwersji /sprzedaży. Wystarczy że dodamy wymiar dodatkowy: kampania  lub treść i możemy spojrzeć na nasze dane z zupełnie innej perspektywy.

Selection_002

W analogiczny sposób możemy sprawdzić liczbę wejść z poszczególnych banerów graficznych publikowanych w różnych portalach (przykładowo reklama kontekstowa prowadzona dla jednego z klientów w netsprint)

Selection_005

W wypadku, w którym nie dodalibyśmy parametrów utm zobaczymy tylko ogólną statystykę – wszystko w jednym worku z adnotacją, że dany parametr jest nie ustawiony (not-set) .

Podsumowując, zachęcamy do poprawnego tagowania kampanii zewnętrznych, ponieważ pozwala to wyciągnąć dużo więcej z kampanii reklamowych prowadzonych w internecie i zwiększać ROI naszych kampanii.

Tomasz Trzósło
Sales and Google Ads Manager Zajmuje się analizą danych płynących z narzędzia Google Analytics. W branży e-commerce pracuje od 2008 roku. Prowadził agencję ROIExperts.pl. Szkolił m.in.: Ministerstwo Cyfryzacji RP czy Akademię Google Partners.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (4 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry