Użytkownik może trafić na stronę internetową na kilka sposobów. Najwięcej wejść odnotowuje się z organicznych wyników wyszukiwania, płatnych kampanii CPC (np. Google Ads) czy z mediów społecznościowych. Niewielu internautów samodzielnie wpisuje adres witryny (wejścia direct). Reklamy w ramach płatnych kampanii Google Ads przybierają coraz atrakcyjniejszą formę i jest ich po prostu coraz więcej, przez co przysłaniają naturalne, bezpłatne wyniki organiczne. Jest jednak sposób, aby wyróżnić swoją witrynę na tle innych podstron, które będą wyświetlać się w odpowiedzi na konkretne słowo kluczowe. Używając odpowiednik znaczników, mamy szansę zmienić wygląd naszego wyniku. Dzięki czemu strona w organicznych wynikach wyszukiwania bardziej przykuwa uwagę internautów, wpływając pozytywnie na CTR.
Omawiając rich snippets warto zacząć od samych podstaw, czyli od tego, z jakich elementów składają się bezpłatne (czyli organiczne) wyniki wyszukiwania. Użytkownik, który wpisze w pole wyszukiwarki internetowej (search) konkretne hasło, uzyska w odpowiedzi szereg stron ułożonych w określony ranking. Wśród nich znajdą się zarówno płatne, jak i bezpłatne wyniki wyszukiwania. Reklamy zamieszczane w płatnej sieci wyszukiwania to osoby temat – na początek warto skupić się na prezentacji wyników organicznych.
Przykładowe wyniki wyszukiwania
To, co użytkownik może zobaczyć na kolejnych podstronach prezentujących wynik wyszukiwania jest generowane w sposób całkowicie automatyczny, przez algorytm Google. Wyszukiwarka będzie wyświetlać tylko to, co zostało wskazane w kodzie html strony w poszczególnych. Dane strukturalne Google umożliwiają zrozumienie przez roboty układające ranking wyników wyszukiwania danych prezentowanych w ramach witryny. Jeżeli dane strukturalne zostaną prawidłowo wdrożone, to użytkownik będzie mógł otrzymać bardziej kompletne informacje na temat konkretnej witryny i to z poziomu organicznych wyników wyszukiwania. Skorzysta na tym między innymi sklep internetowy – dodatkowy znacznik w ramach rich snippets pozwala za pomocą wyróżniającej się grafiki poinformować użytkownika o cenie produkty czy ilości opinii na jego temat, a to wszystko z poziomu organicznych wyników wyszukiwania.
Za to, jak prezentują się strony w rankingu bezpłatnych wyników wyszukiwania, odpowiadają meta dane. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje:
Każda strona, która chce się wyświetlać w wynikach wyszukiwania, musi posiadać te dwa wymienione wyżej elementy. Jeżeli jednak chcesz, aby wyszukiwarka Google wyróżniła Twoją stronę na tle innych, to zastosuj fragmenty rozszerzone.
Standardowy wynik wyszukiwania Google
Im więcej informacji dotyczących witryny czy produktu użytkownik otrzyma z poziomu wyników wyszukiwania, tym większa jest szansa, że postanowi zapoznać się z jej treścią. Rich snippets, czyli wyniki rozszerzone to możliwość, którą wyszukiwarka Google wprowadziła już dekadę temu.
Dzięki rozbudowanej strategii SEO można poprawić pozycję strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Wyniki rozszerzone nie mają bezpośredniego przełożenia na pozycjonowanie, jednak ich zastosowanie pozwala wyróżnić konkretną witrynę wśród pozostałych organicznych wyników wyszukiwania. Staje się ona atrakcyjniejsza, przez co nie tylko przyciąga większą uwagę użytkownika wśród wyników standardowych, lecz także zyskuje potencjał, aby konkurować z reklamami Google Ads.
Rozszerzone wyniki wyszukiwania dla sklepu internetowego – oceny, cena oraz stan magazynowy
Rozszerzone wyniki wyszukiwania – dotyczące wydarzeń
Rozszerzone wyniki wyszukiwania dla przepisu – zdjecie, ilość kalorii oraz czas potrzebny na przygotowanie
Jeżeli realizujesz kompleksową strategię SEO dla swojej strony, zoptymalizowałeś ją pod kątem wymagań robotów wyszukiwarki i dokładasz starań, aby zdobywane linki z wartościowych serwisów przekuwały się na sukces w pozycjonowaniu, to prawdopodobnie zależy Ci na tym, aby strona znalazła się na jak najwyższych pozycjach w rankingu organicznych wyników wyszukiwania. Czy to jest jednak cel sam w sobie? A może raczej chodzi o zwiększenie ruchu na stronie, a wysokie pozycje są tylko środkiem do celu? Wszystkie podejmowane działania z obszaru SEO mają doprowadzić zapewne do większej widoczności strony w sieci, co z kolei przekuje się na to, że witryna będzie chętniej odwiedzana przez użytkowników.
Warto wykorzystać wszystkie dostępne możliwości, aby przyciągnąć uwagę internautów. Już od ponad dekady istnieje sposób na to, aby rozszerzyć wynik wyszukiwania, dzięki czemu wyszukiwarka będzie wyświetlać obszerniejsze informacje na temat zawartości strony (m.in uśrednioną ocenę produktu czy jego cenę).
Stosując fragmenty rozszerzone, zwiększasz poziom zaufania do strony oraz kreujesz jej profesjonalny wizerunek – wszystko dzięki temu, że udostępniasz większą liczbę informacji robotom Google niż konkurencja!
Wszystko zależy od tego, czy Twoja strona internetowa jest oparta na systemie zarządzania treścią (np. WordPress, Joomla) czy też od A do Z została zakodowana przez programistę. W pierwszym przypadku dodanie rich snippets będzie znacznie prostsze. Aby rozszerzyć wynik wyszukiwania o dodatkowe informacje i móc wyświetlać użytkownikowi bardziej szczegółowy opis, wystarczy skorzystać z możliwości wtyczek.
Sprawa nieco bardziej komplikuje się w przypadku stron internetowych, które są pozbawione systemów zarządzania treścią. W takim przypadku niezbędna będzie pomoc programisty, który uzupełni kod strony o wymagane elementy. Może on w tym celu wykorzystać jeden z trzech dostępnych formatów:
Nawet jeśli należy dodać znaczniki ręcznie, można posiłkować się narzędziami do ich generowania – np. https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/.
Narzędzie do generowania znaczników – https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/
Dane strukturalne przyczynią się do tego, że roboty wyszukiwarki Google lepiej zinterpretują zawartość strony. Możliwości dodania danych strukturalnych jest wiele. Istotne jest jednak to, aby sprawdzić, czy zostały dodane w sposób prawidłowy, tak by nie generować dodatkowych błędów, które mogłyby niekorzystnie przełożyć się na ranking strony w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.