Pozycjonowanie sklepu Magento: optymalizacja SEO i wskazówki e-commerce

Robert Gąsior
Robert Gąsior
Archiwum 01.2020
 
Pozycjonowanie sklepu Magento: optymalizacja SEO i wskazówki e-commerce

Pozycjonowanie sklepu
Magento

Pozycjonowanie SEO sklepów internetowych opartych na platformie Magento to działania mające na celu zwiększenie jakościowego ruchu organicznego pozyskiwanego z wyszukiwarek np. Google, który będzie miał przełożenie na realny wzrost sprzedaży produktów i tym samym zwiększenie przychodów sklepu. Polski rynek e-commerce nieprzerwanie rośnie, już teraz w polskim Internecie działa kilkadziesiąt tysięcy sklepów internetowych. Z aktualnego raportu Senuto wynika jednak, że tylko 15,5% sklepów online opartych na znanych platformach, prowadzi działania SEO i dzięki temu generuje więcej niż 500 wizyt miesięcznie.

Magento 2 to najnowsze rozwiązanie od Adobe, które jest dostępne w 3 wersjach: darmowa Magento Open Source oraz dwie wersje komercyjne Magento Commerce i Magento Commerce Cloud (wersja z hostingiem). Popularność Magento na świecie jest naprawdę duża. Z platformy korzystają takie światowe marki jak Nike, Coca Cola, Ford, Fred Perry, G2A, Castorama co świadczy o tym jak potężną platformą jest Magento. W artykule zostały omówione podstawowe możliwości i funkcjonalności Magento 2 Open Source. Starsza wersja Magento 1 to nadal świetna platforma, jednak będzie wspierana przez Adobe wyłącznie do czerwca 2020 roku.

Spis Treści:

 

Przyjazne adresy URL w Magento

Magento 2 zawiera wsparcie dla przyjaznych adresów URL, które można ustawić z poziomu panelu administratora, w sekcji SKLEPY -> Konfiguracja -> Katalog ->  Katalog -> Optymalizacja dla wyszukiwarek. Znajdują się tam 2 pola odpowiedzialne za przyjazne adresy URL: Sufiks URL produktu i Sufiks URL kategorii. Zaleca się usunięcie ich zawartości, ponieważ sufiksy w postaci rozszerzenia .html nie mają żadnego pozytywnego wpływu na SEO, a jedynie niepotrzebnie wydłużają adresy URL. Zmianę tę warto wdrożyć jedynie w przypadku, gdy dopiero zaczynasz konfigurować swój sklep. W przeciwnym wypadku po usunięciu sufiksu konieczne będzie ustawienie przekierowań 301 ze starych adresów na nowe. Warto również zmienić opcję „Użyj ścieżek kategorii dla produktów” na NIE, aby nie wydłużać i tak zwykle długich już URLi kart produktowych.

Przyjazne adresy URL można również modyfikować bezpośrednio w edycji danego produktu lub kategorii w sekcji „Search Engine Optimization” (optymalizacja dla wyszukiwarek), w polach „URL Key” / „Klucz URL”.

Produkt:

 

Kategoria:

 

Znaczniki meta title

Meta tytuły są bardzo istotnym elementem optymalizacji SEO, ponieważ mają bardzo duży wpływ na to, jak dana podstrona będzie rankowała w wynikach wyszukiwania. Magento 2 umożliwia optymalizację meta tytułów zarówno globalnie dla całego sklepu, jak i dla każdego z poszczególnych produktów i kategorii osobno.

Zmiany globalne można wykonać w sekcji ZAWARTOŚĆ -> Wygląd -> Konfiguracja -> Default Store View -> Inne -> Nagłówek HTML, gdzie mamy możliwość zdefiniowania:

– Default Page Title (domyślny tytuł strony)
– Page Title Prefix (prefiks meta tytułu)
– Page Title Suffix (sufiks meta tytułu)

 

Meta tytuły można również modyfikować bezpośrednio w edycji danego produktu lub kategorii w sekcji „Search Engine Optimization” (optymalizacja dla wyszukiwarek).

Produkt:

Kategoria:

Meta tytuł dla strony głównej i innych statycznych stron zmieniamy w sekcji ZAWARTOŚĆ -> Elementy -> Strony -> Optymalizacja dla wyszukiwarek.

 

Meta description

Tworząc meta opisy postaraj się, aby zwracały one uwagę użytkownika. Warto zawrzeć w nich także treści „Call To Action”, które dodatkowo zmotywują kupujących do wejścia na Twoją stronę. Meta description w Magento 2 można edytować z poziomu edycji danego produktu, kategorii bądź statycznej strony. Pozostawienie pustego pola z meta opisem w przypadku kategorii spowoduje całkowite usunięcie znacznika meta meta description z kodu źródłowego sklepu. W takim wypadku wyszukiwarka pobierze dowolną treść znajdującą się na stronie danej kategorii i wyświetli ją w serpie. Brak dodanego meta opisu na karcie produktowej spowoduje natomiast jego zaciągnięcie z treści opisu produktu.

Meta description dla produktów i kategorii zmieniamy bezpośrednio w sekcji KATALOG -> Produkty/Kategorie -> Optymalizacja dla wyszukiwarek / Search Engine Optimization.

Produkt:

 

Kategoria:

Meta description dla strony głównej i innych statycznych stron zmieniamy analogicznie w sekcji ZAWARTOŚĆ -> Elementy -> Strony -> Optymalizacja dla wyszukiwarek.

Sekcja tło

Zleć pozycjonowanie strony profesjonalistom

Nagłówki Hx

Poprawnie zoptymalizowane nagłówki będą skutecznie wzmacniały kategorie i karty produktowe sklepu internetowego, jednocześnie poprawiając jego widoczność w Google. Większość gotowych i płatnych szablonów, które mogą być wykorzystane do instalacji na platformie Magento 2 nie posiada poprawnie zoptymalizowanej hierarchii nagłówków H1 – H6. Z tego powodu, tego typu optymalizacje najlepiej wykonywać po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą SEO i wsparciem programisty przy wdrożeniu. Standardowy szablon dostępny w platformie Magento 2 Open Source również nie wykorzystuje w pełni potencjału wykorzystania nagłówków niższego poziomu H2 – H6 i poza poprawnym rozmieszczeniem H1 nie posiada on rozbudowanej hierarchii.

Domyślnie w Magento 2 nagłówki H1 przypisywane są prawidłowo nazwom produktów i kategorii.

H1 dla produktu:

 

 

H1 dla kategorii:

 

Linki kanoniczne

Standardowo w Magento 2 opcja linków kanonicznych jest wyłączona. Aby ograniczyć ryzyko przyszłych problemów z duplikacją, a także indeksacją kategorii i produktów w wyszukiwarce, warto włączyć canonicale zarówno dla produktów jak i kategorii sklepu. Można to wykonać w sekcji SKLEPY -> Konfiguracja -> Katalog ->  Katalog -> Optymalizacja dla wyszukiwarek. Następnie należy wybrać TAK dla obu wariantów:

– Zastosuj meta tag Canonical dla kategorii -> TAK
– Zastosuj meta tag Canonical dla produktów -> TAK

 

Certyfikat SSL

W przypadku sklepów internetowych niezwykle ważne jest posiadanie zainstalowanego certyfikatu SSL, który gwarantuje bezpieczeństwo transakcji przez szyfrowanie wrażliwych danych, takich jak dane osobowe, czy dane kart kredytowych. Wdrożenie certyfikatu SSL będzie miało również wpływ na wzrost zaufania użytkowników do naszego sklepu. Unikniemy również niepożądanej informacji jaka może odstraszać potencjalnych klientów i która wyświetla się w przeglądarce Chrome oraz innych popularnych przeglądarkach informując użytkowników o tym, że sklep jest niezabezpieczony, a połączenie z nim nie jest bezpieczne.

W Magento 2 procedura instalacji certyfikatu SSL jest bardzo prosta. Po wykupieniu i zainstalowaniu certyfikatu na serwerze, wystarczy w panelu administracyjnym przejść do sekcji SKLEPY -> Konfiguracja -> Ogólne -> Sieć -> Bazowy URL (bezpieczne). Następnie w polach „Zabezpieczony bazowy URL” i „Podstawowy bezpieczny adres URL” zmienić początek adresu z http:// na https://.

Warto również włączyć SSL dla front-endu sklepu, aby był otwierany przez https zaznaczając opcję „Używaj bezpiecznych URL na Storefront” na TAK. Aby panel administratora również był chroniony protokołem SSL należy ustawić opcję „Użyj zabezpieczonych URLi dla admina” na TAK.

Przed uruchomieniem certyfikatu SSL należy pamiętać o przygotowaniu mapy przekierowań 301 i wdrożeniu redirectów ze starych adresów na nowe.

 

Mapa strony

Poprawnie utworzona mapa strony będzie skutecznie wspomagała indeksację sklepu i wskazywała robotom wyszukiwarki nowe adresy produktów do indeksacji. Aby utworzyć mapę strony w formacie XML w Magento 2 należy przejść do sekcji SKLEPY -> Ustawienia -> Konfiguracja -> Katalog -> Mapa witryny (XML). Następnie możemy skonfigurować częstotliwość aktualizacji mapy i priorytety dla produktów, kategorii i statycznych stron. W zależności od wielkości sklepu i ilości produktów wartości te należy dostosować indywidualnie.

W dalszej części widoku znajdują się „Ustawienia budowania mapy”, gdzie mamy możliwości konfiguracji czasu i częstotliwości odświeżania mapy.

 

Kolejna sekcja to „Ograniczenia pliku mapy strony”, gdzie możemy skonfigurować maksymalną liczbę adresów URL dla pliku mapy i jego maksymalny rozmiar w MB. Zgodnie z rekomendacjami Google plik mapy nie powinien zawierać więcej niż 50 tys. URLi i przekraczać rozmiaru 50 MB.

 

Ostatnia sekcja dotycząca ustawień mapy strony to „Ustawienia wyszukiwania silnika”, gdzie możemy dodać link z adresem mapy sklepu do pliku robots.txt.

 

Po zakończeniu konfigurowania mapy strony należy ją wygenerować w sekcji MARKETING -> SEO i wyszukiwanie -> Mapa witryny. Standardowa nazwa pliku dla mapy to sitemap.xml, w ścieżce wystarczyć wpisać znak trailing slasha.

 

Po kliknięciu w „Zapisz i generuj” możemy sprawdzić poprawność utworzonej mapy pod adresem domena.pl/sitemap.xml. Na końcu należy również zgłosić wygenerowaną mapę sklepu w Google Search Console.

Sekcja tło

Sprawdź szczegóły oferty pozycjonowania

Treści

W przypadku sklepów internetowych powszechnym zjawiskiem jest zewnętrzna duplikacji treści produktów. Wiele firm z branży e-commerce nie zdaje sobie spawy ze skali tego zjawiska i zagrożeń jakie za sobą niesie. Duplikacje treści zarówno zewnętrzne czyli takie, które występują w konkurencyjnych sklepach internetowych jak i wewnętrzne, które są powielane wewnątrz tego samego sklepu, mogą negatywnie wpływać na jego ranking w Google, a w skrajnych przypadkach nawet uniemożliwiać jego wypozycjonowanie. Dlatego tak ważna jest dbałość o unikalne, wartościowe i dobrze zoptymalizowane treści, które w przeciwieństwie do duplikatów będą wspomagały wzrost widoczności sklepu i generowały dla niego nowe wejścia organiczne z wyszukiwarki.

Platforma Magento 2 umożliwia dodanie treści dla następujących typów podstron:

– strona główna
– karty produktowe (opisy produktów i opinie)
– opisy kategorii
– statyczne strony
blog (jako rozszerzenie)

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój sklep posiada duplikaty treści, które mogą obniżać jego pozycje w wyszukiwarce Google, zapytaj nas o Audyt SEO. Przeprowadzamy analizy zewnętrznej i wewnętrznej duplikacji w sklepach internetowych i przygotowujemy nowe zoptymalizowane treści, które pomagają w skutecznym budowaniu widoczności sklepu.

 

Pozycjonowanie Magento  dodatkowe wskazówki SEO

  1. Pozbądź się duplikatów strony głównej – standardowo Magento tworzy duplikat strony głównej pod adresem domena.pl/index.php. Przekieruj go przez 301 na podstawowy adres Twojego sklepu.
  2. Skonfiguruj plik robotst.txt – ustal jakie roboty mają mieć dostęp do zasobów sklepu. Ustawienia pliku robots.txt znajdziesz w sekcji ZAWARTOŚĆ -> Wygląd -> Konfiguracja -> Roboty Wyszukiwarek.
  3. Dodaj rich snippets – Magento 2 oferuje możliwość włączenia fragmentów rozszerzonych w sklepie za pomocą gotowych rozszerzeń, które można znaleźć zarówno w wersjach darmowych jak i premium. Zajrzyj na https://community.magento.com i https://marketplace.magento.com.
  4. Popraw szybkość wczytywania sklepu – Magento 2 nie należy do platform, które mogą poszczycić się wysokim wynikiem szybkości ładowania w PageSpeed Insights. Jednak przemyślana optymalizacja sklepu może ten wynik znacznie poprawić.
  5. Uzupełnij ALTy zdjęć i obrazków – teksty alternatywne zdjęć produktów można zoptymalizować z poziom panelu administratora. Wystarczy przejść do sekcji edycji danego produktu, wybrać opcję „Zdjęcia i filmy”, a następnie kliknąć w dany produkt i wprowadzić treści w polu „Tekst alternatywny”.

 

Podsumowanie: pozycjonowanie i optymalizacja Magento.

Magento 2 Open Source to z pewnością potężna platforma e-commerce z niezliczoną ilością możliwości, których przeciętny sklep internetowy nie będzie w stanie wykorzystać. Jest to jednak rozwiązanie dla dużych sklepów, z dużą ilością produktów i wsparciem webdeveloperskim. Optymalizację pod kątem SEO tej platformy można ocenić na dobrą. Mnogość gotowych rozszerzeń wspierających SEO, wydajność i nieograniczone możliwości wprowadzania zmian programistycznych również stawia ją w czołówce platform.

Przedstawione w artykule wskazówki optymalizacyjne to jedynie początek zmian jakie należy wykonać, aby sklep mógł zacząć poprawnie rankować w wyszukiwarce. Większość dużych ekomersów zazwyczaj zmaga się również z wieloma innymi poważnymi problemami np. nieprawidłowa architektura informacji, thin content czy problemy związane z JavaScript. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie audytu SEO, który pomoże zlokalizować słabe punkty sklepu internetowego.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły o pozycjonowaniu sklepów internetowych: Shoper, Woocommerce, PrestaShop.

 

Robert Gąsior
Były pracownik na stanowisku Senior SEO Specialist w agencji DevaGroup. Zajmuje się tworzeniem audytów SEO, optymalizacją stron Klientów, a także realizacją strategii link buildingu.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (12 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry