Pozycjonowanie sklepu Shoper: jak optymalizować, wskazówki i dodatki SEO e-commerce

Jakub Zeid
Jakub Zeid
Archiwum 12.2019
 
pozycjonowanie sklepu shoper

Pozycjonowanie


sklepu Shoper

W najbliższych tygodniach na naszym blogu publikowane będą artykuły o pozycjonowaniu sklepów na najpopularniejszych systemach e-coommerce. Na pierwszy ogień trafił: Shoper. Shoper jest oprogramowaniem e-commerce tworzonym przez firmę Dreamcommerce S.A. z Krakowa, aktualnie dostępnym jedynie w ofercie abonamentowej na licencji SaaS, dawniej również w wersji do samodzielnej instalacji na własnym serwerze, dla której wsparcie zakończy się za nieco ponad miesiąc (3 stycznia 2020). Platforma Shoper posiada szereg funkcji usprawniających optymalizację i pozycjonowanie sklepu, ale tak jak w każdym e-commerce, do pewnych kwestii SEO należy podejść indywidualnie. W tym artykule zaprezentuję w jaki sposób zoptymalizować podstawowe elementy sklepu.

Spis Treści:

Shoper a przyjazne adresy URL “seo-friendly”

Domyślnie w sklepie na platformie Shoper adresy URL podstron (kategorii, produktów) tworzone są “częściowo przyjaźnie SEO” w oparciu o schemat:

https://adres-sklepu.pl/ kj / x / Nazwa / ID

gdzie: 

kj – kod języka, dodawany nawet w przypadku domyślnego języka;
x – znak odpowiadający za “typ” strony;
Nazwa – celowo z wielkiej litery, element odpowiadający za określenie “częściowo przyjaźnie”, tworzony w oparciu o nazwę podstrony, bez polskich liter, niestety z zachowaniem Wielkich Liter i niektórych znaków specjalnych (jak np. przecinek);
ID – numer ID podstrony.

Przykładowe adresy w testowym sklepie Shoper:

Kategoria o nazwie “Kobiety”:
https://sklep133180.shoparena.pl/pl/c/Kobiety/1

Kategoria o nazwie “Super, Kategoria i Tyle”:
http://sklep133180.shoparena.pl/pl/c/Super%2C-Kategoria-i-Tyle/13

Optymalne adresy URL pod pozycjonowanie

Jednak twórcy Shoper zapewnili opcję definiowania własnego przyjaznego adresu URL, pole URL dostępne jest w zakładce “Pozycjonowanie” na stronie edycji podstrony w panelu administracyjnym. Twórcy dodają obok następujące objaśnienie: “ścieżka względna (bez adresu sklepu), może zawierać jedynie litery, cyfry, znaki podkreślenia lub kropki, np.: klawiatura.html

 

Dla testowej kategorii o nazwie “Optymalna Kategoria” po wypełnieniu pola wartością:

adres URL to:
http://sklep133180.shoparena.pl/optymalna-kategoria

Warto pamiętać dla wszystkich typów podstron adresy tworzone bez katalogu odpowiadającego za typ podstrony jak w przypadku domyślnych adresów, gdybyśmy jednak spróbowali przypisać do produktu taki sam przyjazny pozycjonowaniu URL jak dla kategorii otrzymamy następujący komunikat:

Adresy URL bloga w sklepie Shoper

W przypadku bloga, twórcy przewidzieli wybór schematu domyślnych adresów URL w zakładce Konfiguracja > Marketing > Blog (…/admin/configBlog), w mojej opinii najlepiej wybrać następująco:

W przypadku wpisów i kategorii możemy zdefiniować przyjazny adres URL ręcznie w sposób podobny do edycji podstron opisanych wcześniej. 

Sekcja tło

Sprawdź szczegóły oferty pozycjonowania

Certyfikat SSL na platformie Shoper

W dzisiejszych standardach certyfikat SSL dla sklepu internetowego to absolutne “must be”, znajdziemy tę opcję również w ofercie platformy Shoper, poniżej cennik odnaleziony w dniu 20.11.2019:

Aby certyfikat poprawnie działał w obrębie całego sklepu należy:
1) Sprawdzić konfiguracje w zakładce Hosting->Domeny (/admin/plugin/execute/plugin/SaasDomains-Hosting/act/domains)

2) Włączyć obsługę https w zakładce Konfiguracja > Bezpieczeństwo (/admin/security) wybierając opcję “wszędzie”:

Po wykonaniu tych czynności zalecam sprawdzić za pomocą np. Httpstatus.io czy wywołanie adresów http:// i https:// zwróci odpowiednie statusy:

Tytuły stron – jak w Shoperze zoptymalizować <title>

Tytuł strony (tag <title> w sekcji <head> kodu HTML) jest jednym z najważniejszych elementów podlegających optymalizacji przy pozycjonowaniu sklepu, dlatego na platformie Shoper twórcy przewidzieli dodatkowe opcje, pozwalające na konfigurację tego elementu.

Przede wszystkim możemy zdefiniować według własnych upodobań schemat tworzenia domyślnych tytułów dla wszystkich typów stron w zakładce Konfiguracja > Marketing > Pozycjonowanie (/admin/configSeo), ograniczają nas tylko dostępne dla każdego z typów stron zmienne, przykładowo dla karty produktu są to:

 • {shop_name} – nazwa sklepu
 • {seo_title} – tytuł strony
 • {seo_description} – opis strony
 • {seo_keywords} – słowa kluczowe
 • {product_name} – nazwa produktu
 • {product_code} – kod produktu
 • {category_name} – nazwa kategorii
 • {breadcrumbs} – ścieżka do kategorii
 • {producer_name} – nazwa producenta
 • {short_description} – skrócony opis

Utworzone w taki sposób tytuły mogą pomóc w zwiększeniu widoczności sklepu, dla najważniejszych produktów i kategorii, które chcemy pozycjonować warto zadbać o indywidualnie dopasowane tytuły utworzone niezależnie od podstawowej nazwy.

Indywidualne, ręcznie tworzone tytuły podstron

Aby ustawić niestandardowy tytuł danej podstrony, należy na stronie edycji danej strony rozwinąć zakładkę pozycjonowanie, na stronie edycji kategorii wygląda to następująco:

Jako placeholder pola zdefiniowana jest domyślna struktura kategorii, a poniżej znajdziemy postać aktualnego tytułu. Jeżeli jesteś klientem agencji SEO i otrzymałeś w zaleceniach ustawienie tytułu dla konkretnej kategorii, w tym właśnie polu powinieneś to uczynić. 

Pamiętaj!

Jeżeli posiadasz działający (zaindeksowany) sklep internetowy na platformie Shoper i korzystasz z domyślnych adresów URL, zmiana nazwy kategorii/produktu wywoła zmianę adresu URL. Dlatego modyfikacji tytuły strony dokonujemy tylko poprzez edycję pola “Tytuł strony:”. Zmianę nazwy strony zalecam skonsultować z Twoim opiekunem kampanii SEO / pozycjonerem / seowcem.

Meta description – popraw CTR wyników Twojego Shopera z opisem 

Konfiguracja meta description wygląda identycznie jak w przypadku tytułów stron, na stronie  Konfiguracja > Marketing > Pozycjonowanie (/admin/configSeo), możemy zdefiniować schemat domyślnych opisów meta. Możemy również poprawić CTR wyników naszego sklepu w wyszukiwarce Google poprzez ustawienie indywidualnych, zachęcających do odwiedzenia sklepu opisów w zakładce “Pozycjonowanie” na stronach edycji kategorii/produktu (co może pozytywnie, pośrednio wpłynąć na pozycjonowanie naszego sklepu Shoper).

Optymalizacja nagłówków H1-H6

Nagłówki na stronie głównej Shoper

Domyślnym nagłówkiem H1 w domyślnym szablonie Shoper jest nagłówek “Polecane Produkty”, który zdecydowanie nie wykorzystuje w pełni potencjału tego elementu w pozycjonowaniu strony głównej. Niestety w “prosty” sposób nie edytujemy tego nagłówka bez znajomości podstaw języków budowania stron internetowych – Shoper pozwala na jego optymalizację jedynie przy pomocy “Edycji zaawansowanej” szablonu (/admin/configSkins/edit/id/6/panel/layout). Jeżeli potrzebujesz w pomocy w tej kwestii zapraszamy do kontaktu.

W domyślnym szablonie na stronie głównej nie ma nagłówków H2, które można jednak wprowadzić poprzez dodanie nowych modułów na stronie Moduły w edycji stylu, w zakładce Strona Główna. Możemy przykładowo utworzyć nowy moduł w trybie HTML

Nagłówki kategorii Shoper

W przypadku kategorii domyślnym nagłówkiem H1 jest nazwa kategorii, wyświetlana nad listą produktów:

Warto udoskonalić ten nagłówek H1 (jedno z najczęściej stosowanych zaleceń w audytach SEO). Musisz jednak pamiętać, że zmiana nazwy kategorii zmieni jej adres URL, nie zalecam tego robić w przypadku już działających sklepów bez konkretnej konsultacji w tej sprawie z opiekunem kampanii SEO. Edytując szablon sklepu można wprowadzić indywidualne nagłówki H1 niezależne od nazwy kategorii.

Nagłówki produktów Shoper

Na stronie produktów domyślnym nagłówkiem H1 jest nazwa produktu i w tej kwestii nie zalecam żadnych zmian. W domyślnym szablonie nie ma nagłówków H2 na stronie produktu i rozbudowana tych elementów będzie dobrym rozwiązaniem. Można utworzyć je edytując szablon przy wykorzystaniu nazwy i jakiegoś dodatkowego słowa, co w efekcie mogłoby odpowiadać za long-tailowe zapytania jak “nazwa produktu + opinie”.

Sekcja tło

Sprawdź szczegóły oferty pozycjonowania

Przy pozycjonowaniu sklepu Shoper pamiętaj o treściach

Na stronach edycji stron w sklepie Shoper mamy do dyspozycji edytor typu “WYSIWYG”, który zdecydowanie ułatwia pisanie i formatowanie tekstu w porównaniu do tradycyjnego bloku textarea, w którym musielibyśmy dodawać kod HTML.

W opisach kategorii i produktów, a także we wpisach blogowych, warto wykorzystać:

 • nagłówki H2-H3 do oznaczania śródtytułów,
 • pogrubienia za pomocą tagu <strong> do podkreślenia ważnych słów kluczowych,
 • list numerowanych i wypunktowanych,
 • pozostałe elementy, które mogą pozytywnie wpłynąć na odbiór treści przez użytkowników.

Dodatkowe SEO wskazówki dla właścicieli sklepów Shoper

Poniżej znajdziesz listę wskazówek dotyczących pozycjonowania sklepu na platformie Shoper:

 1. Unikaj duplikacji. Nigdy nie dodawaj tego samego produktu dwa razy, jeżeli chcesz aby pojawił się on w dwóch kategoriach wykorzystaj funkcję “Kategorie dodatkowe” na stronie edycji produktu:

 2. Wykorzystaj potencjał usuwanych stron. Wykorzystaj funkcję przekierowań 301 dostępną w panelu administratora Konfiguracja > Przekierowania (/admin/configRedirects/list). Jeżeli usuwana strona posiadała zbliżoną treść do innej strony w Twoim sklepie, to wykonaj przekierowanie z usuwanego adresu na odpowiadający treścią adres URL.
 3. Dodaj mapę strony do Google Search Console. Adres mapy znajdziesz na stronie panelu Konfiguracja > Marketing > Pozycjonowanie (/admin/configSeo) w zakładce Google Sitemap.
 4. Uzupełnij opisy alternatywne zdjęć i obrazów wyświetlanych w Twoim sklepie. Opisy zamieszczane w treściach możesz edytować bezpośrednio przy dodawaniu:

  Opisy zdjęć produktowych domyślnie uzupełniane są nazwą pliku, zalecam je dopracować, aby edytować zawartość opisu zdjęcia produktu na stronie edycji produktu w zakładce Galeria przy zdjęciu wybierz ikonkę po lewej stronie:

   

 5. Wykorzystaj plik robots.txt i zablokuj dostęp robotów Google do adresów, do których nie powinien mieć dostępu. Pamiętaj jednak, że robots.txt zablokuje dostęp, ale nie pomoże przy wyindeksowaniu adresów, które już są w indeksie Google. 
 6. Shoper oferuje gotowe integracje m.in. z usługami Google Analytics, Google Shopping, Google Customer Reviews. Warto je wykorzystać.

Podsumowanie: pozycjonowanie i optymalizacja Shoper 

Podsumowując powyższy artykuł w mojej opinii platforma Shoper może być dobrym rozwiązaniem dla sklepów e-commerce pod kątem SEO, twórcy zadbali o tę kwestię przez ostatnie lata dodając nowe funkcjonalności i modyfikacje pod kątem SEO – jak wprowadzenie poprawnych tagów kanonicznych na stronach sklepów czy modułu przekierowań. Powyżej zaprezentowałem sposoby na optymalizację podstawowych elementów Shoper, oczywiście jest to część z procesu pełnej optymalizacji i prowadzenia pozycjonowania sklepu na platformie Shoper. W naszej agencji do prowadzenia kampanii SEO dla klientów posiadających sklepy na tej platformie wykorzystujemy przede wszystkim:

 • doświadczenie z prowadzenia pozycjonowania Shoper dla kilkudziesięciu klientów, 
 • indywidualne zalecenia dla poszczególnych elementów strony, 
 • indywidualne rozwiązania programistyczne udoskonalające możliwości Shopera, 
 • szeroką analizę konkurencji,
 • doświadczenie w link buildingu zdobywane od 2005 roku,
 • wiedzę zespołu złożonego z doświadczonych w branży e-commerce specjalistów SEO.

W związku z tym, że platforma Shoper cieszy się bardzo duża popularnością wśród naszych klientów, zachęcamy do kontaktu w kwestii pozycjonowania, audytów SEO Shoper czy konsultacji specjalistycznych. 

Jakub Zeid
SEO Expert w DevaGroup, gdzie odpowiedzialny jest za kompleksowe prowadzenie kampanii SEO, głównie dla klientów z branży e-commerce. Z krakowską agencją związany od ponad 4 lat, a doświadczenie w branży SEO zbiera nieprzerwanie od roku 2009. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej, opiekun wyróżnionej na Mobile Trends Awards kampanii SEO.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (9 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Chcesz spróbować? ikona widgetu

Zadzwoń do eksperta
od pozycjonowania,
aby otrzymać

bezpłatną analizę potencjału

niezobowiązującą wycenę

dopasowaną ofertę

Zadzwoń do nas pod numer
800 880 991