Wyszukiwanie zaawansowane w Google za pomocą komend i operatorów

Wyszukiwanie zaawansowane w Google za pomocą komend i operatorów

Wyszukiwanie zaawansowane w Google
za pomocą komend i operatorów

Dlaczego wyszukiwanie informacji w sieci przy wykorzystaniu wyszukiwarki Google cieszy się aż tak dużą sympatią wśród internautów? Odpowiedź może być jedna – lubimy nie tylko rozwiązania proste, które nie przytłaczają nas formą wizualną (Google poszło w tym przypadku w minimalizm), ale przede wszystkim skuteczne. Nie da się odmówić wyszukiwarce Google dokładności w dopasowaniu prezentowanych wyników wyszukiwania do potrzeb i intencji użytkowników.

 

Wyszukiwanie w Google – jak poprawić skuteczność zapytań?

Zdecydowana większość osób, w zaledwie kilka chwil, znajduje dzięki narzędziu od Google dokładnie to, czego szuka, pomimo że wpisywane zapytania cechuje dosyć duża ogólność. Co więcej, wciąż mało kto decyduje się na to, aby używając odpowiednich operatorów, jak najbardziej zawęzić wyniki wyszukiwania.

Okazuje się, że zaledwie 6 komend dzieli nas od jeszcze precyzyjniejszych wyników zwracanych przez wyszukiwarkę Google. Stosując znaczniki odpowiadające za szukanie zaawansowane Google, możemy liczyć na wyniki, które będą maksymalnie dopasowane do naszych intencji. Wiedza dotycząca tego, w jaki sposób stosować operatory wyszukiwania pozwoli Ci między innymi na to, aby skutecznie śledzić działania konkurencji, czy jeszcze lepiej dopracować strategię marketingową firmy!

Podpowiedzi od Google – skąd Google zna nasze intencje?

Zanim przejdziemy do szczegółowego omówienia operatorów odpowiedzialnych za wyszukiwanie zaawansowane, warto napomknąć o jednej ciekawej funkcjonalności, jaką prezentuje wyszukiwarka Google. Chodzi o podpowiedzi – w momencie, gdy zaczniesz wpisywać w pole wyszukiwania hasło, które Cię interesuje, wyszukiwarka będzie mogła wyświetlić szereg podpowiedzi powiązanych z hasłem. Podpowiedzi te możesz wykorzystać do rozbudowy listy słów do pozycjonowania. Mogą też stać się inspiracją do tworzenia nowych kampanii reklamowych.

 

To jeszcze nie wszystko! Google pomoże Ci też, gdy popełnisz przypadkową literówkę. Gdy w pole wyszukiwania wpiszesz „Krskow”, otrzymasz listę wyników związaną z hasłem Kraków – z tej funkcji ucieszysz się zwłaszcza wówczas, gdy będąc bardzo zmęczonym będziesz chciał szybko znaleźć jakieś informacje – Google Ci w tym pomoże.

podpowiedzi google

Wyszukiwarka Google dopasowuje wyniki wyszukiwania do użytkownika – między innymi na podstawie historii odwiedzonych stron, wpisywanych haseł czy preferencji. Są jednak sytuacje, w których algorytm nie zwraca dokładnie takich wyników, jakich oczekujesz. Chcesz poprawić skuteczność wyszukiwania? Korzystaj z wyszukiwania zaawansowanego. Używanie określonych operatorów jedynie z początku może wydawać się skomplikowane – odrobina praktyki wystarczy, a staniesz się mistrzem internetowego researchu!

 

Google zaawansowane wyszukiwanie informacji

Mechanizm wyszukiwarki jest nieustannie udoskonalany – wszystko po to, aby użytkownik mógł cieszyć się jak najdokładniejszymi wynikami wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że trafność uzyskanych odpowiedzi zależy też w pewnym stopniu od Twoich działań. Zaawansowane wyszukiwanie w Google („sztuczki Google”) poprawi skuteczność Twoich działań!

 

Szukając informacji, możesz po prostu wpisać w pole wyszukiwarki interesującą Cię frazę, bez żadnych znaczników. Skorzystasz wówczas z wyszukiwania prostego. Jest jeszcze jedna opcja, dzięki której będziesz mógł wyszukiwać jeszcze lepiej dopasowane odpowiedzi. Taką możliwość da Ci zaawansowane wyszukiwanie w Google.

 

Zaawansowane wyszukiwanie Google – jakie operatory warto znać?

Wyszukiwarka Google ma wiele funkcji, z których spore grono użytkowników nie korzysta na co dzień, a które mogą okazać się niezwykle przydatne, zwłaszcza gdy pojawia się konieczność, aby jeszcze bardziej zawęzić wyniki wyszukiwania. Szukanie zaawansowane w Google jest możliwe wówczas, gdy będą wykorzystywane operatory wyszukiwania. Możesz stosować je pojedynczo lub tworzyć kombinacje z kilku z nich. Wykorzystując operatory Google zgodnie z ich przeznaczeniem, otrzymasz takie wyniki, które faktycznie Cię zainteresują. Chcemy ułatwić Ci opanowanie najpopularniejszych operatorów wyszukiwania zaawansowanego. Poniżej znajdziesz opisanych kilka sytuacji, w których warto skorzystać z konkretnych znaczników. Wykorzystaj te sztuczki Google i sprawdź, jakie korzyści zyskasz, również w SEO!

 

Jak znaleźć teksty zawierające określone wyrażenia?

Może się zdarzyć tak, że będą Cię interesowały wyłącznie te wyniki wyszukiwania, które przedstawiają strony internetowe zawierające wpisane przez Ciebie hasło w swojej treści. Stosując operator allintext (przed frazą wpisaną w pole wyszukiwarki – np. allintext:jak ugotować fasolę) otrzymasz tylko te strony, gdzie w tekstach znajduje się ta fraza. Pominięte zostaną wyniki, w których wpisane hasło jest np. w nagłówkach.

allintext

Jak znaleźć strony z adresami zawierającymi frazy?

Na podobnej zasadzie działa kolejny operator, na który warto zwrócić uwagę, czyli allinurl. Przy jego wykorzystaniu zawęzisz wyniki wyszukiwania do tych stron, w których adres url będzie mieć wyrażenie wpisane w pole wyszukiwarki Google.

allinurl

Podobną funkcję spełnia intitle, które lokalizuje frazy w tytule. Warto wiedzieć, że umieszczając pożądaną frazę w cudzysłowie zawężamy wyniki do najbardziej dokładnych – słowa w tytule występują dokładnie w takiej kolejności i w takiej odmianie, jaką uwzględniliśmy w komendzie.

intitle

Jak znaleźć strony w obrębie konkretnej domeny?

Jest taki operator, który umożliwia wyszukiwanie zaawansowane Google, stron zarejestrowanych w określonej domenie. Jeżeli interesują Cię wyłącznie takie wyniki wyszukiwania, które mają np. domenę .edu, to w pole wyszukiwarki musi zostać wpisana domena poprzedzoną operatorem site: – w tym przypadku będzie to site:.edu. Pamiętaj – spacja nie jest potrzebna.

site:.edu

Jak sprawdzić, które podstrony serwisu zostały zaindeksowane w Google?

Zdawałeś sobie sprawę z tego, że w prosty sposób jesteś w stanie samodzielnie sprawdzić, która podstrona z serwisu internetowego, którym się opiekujesz (lub dowolnego innego) doczekała się już indeksacji w Google? Zastanawiasz się jak to zrobić? Wystarczy, że użyjesz operatora site:, po którym wpiszesz interesującą Cię domenę wraz z nazwą domeny.

site:

Jak znaleźć pliki?

Nie jest to skomplikowane – pomocny w tym zadaniu okaże się operator filetype, dzięki któremu można na stronach internetowych namierzyć pliki pdf.

filetype:pdf

Jak otrzymać wyniki w dopasowaniu ścisłym?

Czasem można spotkać się z sytuacją, w której wyszukiwarka Google zwróci nie tylko te wyniki, które zawierają dokładnie tę frazę, jaka została wpisana w pole wyszukiwania, lecz na liście wyników pojawią się także strony, na których wyrażenie znajduje się w podobnym brzmieniu. Gdy chcesz doprecyzować wyniki wyszukiwania, zastosuj cudzysłów – dzięki niemu wyświetlone zostaną witryny z frazą dokładnie taką, jaką chcesz, np. “domek na mazurach”.

Jak wykluczyć określoną frazę z wyników wyszukiwania

Zazwyczaj w pole wyszukiwania wpisujemy to, co chcemy znaleźć. Znacznik minus (-) działa tak, że frazy, które się po nim znajdą, zostają automatycznie wykluczone z listy wyników wyszukiwania. Kiedy warto sięgnąć po ten operator? Może on okazać się pomocny wówczas, gdy nie chcesz, aby konkretne wyrażenie znalazło się w wynikach wyszukiwania – dzięki temu zyskasz lepszą precyzję.

 

Jak wytropić podobne strony?

Chcesz prześledzić działania konkurencyjnych serwisów, jednak nie jesteś pewny, że zgromadziłeś kompletną listę firm działających w takiej samej branży w Twoim mieście? Operator wyszukiwania related: umożliwi Ci wyszukiwanie stron, które są powiązane z danym adresem. Chcesz wytropić konkurencję? Możesz wpisać w wyszukiwarkę related:adrestwojejfirmy.pl.

Jak coś znaleźć, gdy nie pamięta się pełnej nazwy?

To sytuacja, której może się znaleźć każdy. Szczególnie trudne do zapamiętania są nazwy pochodzące z obcych języków. Często zapominamy także, jak brzmiały nazwiska aktorów czy sportowców. Problematyczne bywają również cytaty czy fragmenty tekstów piosenek. Jednak twórcy wyszukiwarki Google i na to znaleźli sposób. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę te fragmenty frazy, których jesteśmy pewni, a resztę zastąpić znakiem *.

 

Zabawy z wyszukiwarką

Jeżeli myślisz, że twórcy wyszukiwarki Google i osoby odpowiedzialne za aktualizację jej algorytmu są pozbawione elementarnego poczucia humoru i nie potrafią się doskonale bawić, to najwyższa pora, aby wyprowadzić Cię z błędnego przekonania, w którym tkwisz z pewnością od dłuższego czasu. Sam możesz przekonać się o tym, jak można nieco się uśmiechnąć, korzystając z wyszukiwarki Google. Jesteś gotowy na wirujący ekran, który zawróci Ci w głowie (ewentualnie spowoduje drobne zawroty)? Przetestuj triki z Google i sprawdź, co się stanie, jeżeli w pole wyszukiwania wpiszesz hasło “do a barrel roll”!

 

Operatory wyszukiwania – dlaczego warto ich używać?

Podobają Ci się triki Google, dzięki którym otrzymujesz lepiej dopasowane wyniki? Strony z trafniejszymi treściami, to tylko jedna z korzyści, które wynikają ze stosowania wyszukiwania zaawansowanego. Triki w Google pozwalają ponadto oszczędzić czas – z pomocą operatorów znacznie szybciej znajdziesz to, czego będziesz chciał szukać!

Sekcja tło

Podejmij współpracę z profesjonalną agencją

Zespół Content Marketingu
Ten artykuł jest wynikiem prac naszego zespołu content marketingowego, może mieć wielu autorów i źródeł. Jeśli widzisz w nim błąd, napisz do nas, chętnie wyjaśnimy a faktyczne namierzone błędy merytoryczne doceniamy niespodzianką. Jesteśmy autorami sukcesów wielu blogów firmowych naszych Klientów. Wiemy jak pisać aby osiągać wysokie pozycje oraz czego szukają Twoi odbiorcy, aby zapewnić Ci ruch na stronie. Szukasz copywriterów dla swojej, nawet nietypowej, branży? Pomożemy!

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (1 głosów, średnia: 5,00 / 5)
Loading...
Przewiń do góry