Spadki / wzrosty SEO – WRZESIEŃ 2020

Marek Stokowski
Marek Stokowski
Archiwum 10.2020
 
Spadki / wzrosty SEO – WRZESIEŃ 2020

Spadki / wzrosty SEO - WRZESIEŃ 2020
Sprawdź, co zmieniło się w SERPach

Kontynuujemy serię artykułów z podsumowaniem zmian w wynikach wyszukiwania, które nastąpiły w poprzednim miesiącu. Dziś przedstawię efekty zmian widoczności we wrześniu 2020. Porównaliśmy dane z pierwszego tygodnia września vs dane z pierwszego tygodnia października. Oprócz publikacji listy największych spadków i wzrostów widoczności domen w TOP10, staramy się przeanalizować sytuację kilku z nich. Ma to na celu stworzenia pewnego case study oraz zachęcenia branży SEO do podzielenia się własnymi obserwacjami i wnioskami na ten temat.

Jeśli znasz jeszcze jakieś ciekawe przykłady zmian widoczności oraz masz swoje spostrzeżenia dotyczące przyczyn tych zmian – zachęcam do dyskusji w komentarzach 🙂

 

Zmiany we wrześniu 2020

Wrzesień 2020 był okresem, w którym występowały zmiany w wynikach organicznych – ilustruje to poniższy wykres.

 

 

Wiele osób z branży SEO zgłaszało zmiany w pozycjach i problemy z indeksacją w Google – możemy znaleźć wiele informacji na stronach takich, jak np. https://www.seroundtable.com/google-search-algorithm-ranking-update-30160.html . Wszystko wskazuje na problemy Google z indeksacją, poprawną interpretacją kanoniczności oraz wyświetlaniem adresów, które od dłuższego czasu były przekierowane na inne.

 

 

Największe spadki

Poniższe zestawienie jest listą domen, które odnotowały największy ilościowy spadek liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże spadki widoczności w TOP10.

 

Skapiec.pl

Serwis Skapiec.pl odnotował spadek widoczności o ponad 12 procent, przy ilościowym spadku o 47084 słów kluczowych (pomiędzy pierwszym poniedziałkiem października a pierwszym poniedziałkiem września).

 

 

To co możemy wywnioskować z wykresu widoczności – serwis wrócił do swojej stabilnej widoczności przed majem 2020 roku, kiedy na skutek zmian w algorytmie odnotował gwałtowne wzrosty. Wygląda to na korektę wcześniejszych zmian widoczności.

 

 

 

 

Durszlak.pl

Widoczność serwisu w TOP10 na początku października była mniejsza o 12381 fraz (zmniejszyła się o ponad 30% w stosunku do początku września).

 

 

Widzimy tutaj po raz kolejny spadek widoczności, który nastąpił po poniedziałku  7 września 2020. Wszystko zbiega się w czasie z w/w problemami Google – https://www.seroundtable.com/google-search-ranking-updates-or-bug-instability-30249.html.

 

 

Kobieta.onet.pl

Widoczność serwisu w TOP10 na początku października była mniejsza o 10932 fraz (zmniejszyła się o ponad 18 % w stosunku do początku września).

 

 

Spadek widoczności po raz kolejny nastąpił po 7 września.

 

 

Sekcja tło

Napisz, a pomożemy Ci w SEO Twojej strony!

 

Największe wzrosty

Poniższe zestawienie jest zestawieniem domen, które odnotowały największy ilościowy wzrost liczby fraz w TOP10:

 

Analiza wybranych domen

Poniżej dokonałem analizy kilku wybranych serwisów, które zaliczyły duże wzrosty widoczności w TOP10.

 

Allegrolokalnie.pl

Jednym z serwisów, który odnotował duży wzrost liczby słów kluczowych w TOP10 (również procentowo), jest portal Allegrolokalnie.pl. Jest to wzrost po ponad 50% – miesiąc do miesiąca.

 

Od 2 miesięcy obserwujemy wzrost widoczności tego serwisu. We wrześniu 2020 dwukrotnie wzrosła widoczność – w okolicach 7 września oraz po 21 września. W drugim przypadku wzrosty są dużo większe.

 

 

Joom.com

Portal ten odnotował wzrost widoczności o ponad 60% w stosunku do poprzedniego okresu.

 

 

Podobnie, jak w przypadku w/w serwisu – tak i tutaj zmiana następuje w tym samym okresie.

 

 

Bisnode.pl

Portal ten odnotował wzrost widoczności o ponad 27% w stosunku do poprzedniego okresu.

 

 

Po wzrostach widoczności we wrześniu 2020 – serwis wrócił do widoczności, którą posiadał przed spadkiem na początku sierpnia 2020.

 

 

Metodologia tworzenia zestawienia

Artykuł ten powstał we współpracy z SENUTO, na podstawie zbieranych danych dotyczących widoczności domen w Google. Do porównywania widoczności miesiąc do miesiąca, wykorzystaliśmy ilość słów kluczowych w TOP10, która została pobrana w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Daje to nam możliwość porównania zarówno ilościowej różnicy liczby słów, jak i procentowego wzrostu/spadku – dla wszystkich badanych przez SENUTO słów kluczowych.

 

 

Marek Stokowski
Były pracownik na stanowisku SEO Specialist w DevaGroup, odpowiedzialny za prowadzenie kampanii SEO oraz wykonywanie rozbudowanych audytów SEO. Prywatnie motocyklista i wielbiciel psów rasy Alaskan Malamute.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (89 głosów, średnia: 4,90 / 5)
Loading...
Przewiń do góry