VI Festiwal SEO 2018 Katowice

Kamil Sroka
Kamil Sroka
Archiwum 05.2018
 
VI Festiwal SEO 2018 Katowice

Nie zabrakło nas na
VI Festiwalu SEO 2018 w Katowicach

11 maja 2018 odbyło się święto wszystkich miłośników branży SEO. Tradycyjnie VI Festiwal SEO odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Jak co roku dopisała frekwencja i przede wszystkim to, co najważniejsze dla uczestników ciekawe prelekcje i case study. Zespół SEO DevaGroup do Katowic wybrał się niemal w pełnym składzie, stąd ciekawe spostrzeżenia i wnioski można było omówić na AfterParty, które pozwoliło na wymianę doświadczeń z specjalistami z całej Europy. W tym roku szczególnie doświadczenia można było zebrać od kilku prelegentów, którzy przyjechali do naszego kraju na Festiwal SEO z różnych zakątków świata, przez co ponad 600 uczestników mogło wysłuchać nieco innego spojrzenia na SEO. W Festiwalowych przerwach nie mogło zabraknąć także spotkań ze sponsorami i wystawcami, którzy chętnie odpowiadali na nawet najtrudniejsze pytania dotyczące swoich produktów.

Tegoroczny Festiwal SEO to 11 wyjątkowych prelekcji. Co istotne, żadna z prezentacji nie była ze sobą stricte powiązana co umożliwiło poruszanie się w niemal wszystkich aspektach SEO od technicznych aż po link bulding czy analizę konkurencji. Dzięki temu, każdy z uczestników mógł znaleźć prelekcję, która najbardziej przypadła mu do gustu i wskazówki być może będzie mógł wykorzystać w swoich działaniach.

Zachodnie prelekcje i polscy specjaliści

Pierwsi prelegenci, a więc Chris C. Cemper z LinkResearchTools i Lionel Kappelhoff-Lancon z OnCrawl to przedstawiciele zachodnich marek. Chris pokazał wszystkim jak istotna jest szczegółowa analiza profilu linków i dbanie o ich jakość. Lionel natomiast przekonywał nas (słusznie zresztą) dlaczego warto dbać o właściwe zestawienie informacji ze swoich stron poprzez analizę logów serwera. Na przykładzie narzędzia OnCrawl prezentował, które dane mogą być szczególnie istotne i jakie wnioski wyciągać przy docelowych analizach.

Po anglojęzycznych prelekcjach przyszedł czas na polskich specjalistów. Sebastian Mioduszewski z serwisu Pracuj.pl opowiadał o tym, że content i odpowiednie inwestycje w treści mogą realnie poprawić widoczność i docelowo poprawić ilości sesji. Jakub Lisiecki z Eactive przygotował wystąpienie dotyczące popularnych w ostatnim okresie migracji serwisów. Proponowane przez Kubę migracje były oparte na postawienie starego serwisu na kopii pod macierzystymi adresami a kluczem tej metody jest szybkość. Adrian Olszewski Ceneo.pl potwierdził, że dzisiejsze SEO przeszło niesamowitą metamorfozę w ostatnich latach i jest ściśle powiązane z analizą danych i doborem odpowiednich narzędzi do jej obróbki.

Tomasz Wieliczko z Xann Marketing pokazał case study na przykładzie sklepu internetowego, gdzie kluczem działań była właściwa analiza konkurencji i dopasowanie do niej odpowiednich słów kluczowych. Przy okazji prezentacji Tomek pokazał jakie narzędzia są dla niego istotne z punktu widzenia codziennej pracy przy projektach SEO. Michał Magdziarz z firmy DeepCrawl, którego prezentację mogliśmy zobaczyć także na Festiwalu 17, w tym roku zwrócił uwagę na analizę danych w oparciu o narzędzie DeepCrawl. Mateusz Michalik z Claneo przedstawił podstawowe zasady promocji branży e-commerce na różnych rynkach w pojęciu globalnym. Zachęcał także do pozyskiwania linków, które nie są schematyczne i mogą nas odróżnić od działań konkurencji.

Ostatnią sesję prezentacji rozpoczął Maciej Matowicki z PromoTraffic, który pochylił się nad migracją strony i rozbiciem samego przenoszenia serwisu na kilka etapów. Paweł Pawluk z Sales Tube opowiedział bardzo ciekawy case study na temat fuzji dużego serwisu finansowego. Ważnym podsumowaniem tej prezentacji może być fakt, że nie uda się uzyskać zadowalających efektów bez ścisłej współpracy poszczególnych działów.  Ostatnim prelegentem był Łukasz Żelezny z ZPG, którego spora część branży już powinna znać ponieważ miał okazję występować na kilku wcześniejszych edycjach Festiwalu SEO. Tym razem Łukasz pochylił się nad WordPressem i jego możliwościami optymalizacyjnymi, przedstawiając wtyczki i rozwiązania, które testował na m.in. swoich stronach.

Podsumowując tegoroczny Festiwal SEO możemy odnieść wrażenie, że ponad 7h prelekcji to dużo wartościowej wiedzy z której każdy powinien wynieść dla siebie wskazówki, jakie może wdrożyć w codziennych projektach. Narzędzia i systemy do analizy stron mogą nam tylko w tym pomóc, ale to co nadal najważniejsze to właściwy odczyt danych przez specjalistę, a tych jak pokazały prelekcje i AfterParty na Festiwalu SEO 2018 w Katowicach – nie brakowało. Do zobaczenia za rok!

Więcej: https://www.silesiasem.pl/festiwal-seo-2018-katowice

Zdjęcia: Facebook.com/SilesiaSEM
Kamil Sroka
Head of SEO. W branży od 2008 roku, szkolił m.in. w ramach Marketing Masters z zakresu optymalizacji i pozycjonowania stron internetowych, trener programu szkoleniowego Google “Umiejętności Jutra”, wykładowca WSB w Gdańsku. Przez lata realizował także liczne szkolenia z tematyki SEO dla wielu firm i instytucji. Odpowiada za projekty audytów dla marek takich jak Neonet czy Allegro. Na co dzień kieruje 13 osobowym działem SEO w DevaGroup, oraz odpowiada za nadzorowanie działań SEO, przygotowanie wycen i strategii dla projektów.

Podobał Ci się artykuł? Wystaw 5!
słabyprzeciętnydobrybardzo dobrywspaniały (15 głosów, średnia: 4,87 / 5)
Loading...
Przewiń do góry