Zobacz nasza infografikę dotyczącą SSL:
Inforgafika SSL w pozycjonowaniu SEO i AdWords SEM
(kliknij aby powiększyć)
Pamiętaj o tych zasadach:
Jeśli znajdziesz darmowy certyfikat SSL zrób dwie rzeczy – uruchom analizę pod adresem https://www.ssllabs.com/ssltest/ i upewnij się, że działa on dla wszystkich użytkowników. Może okazać się, że dla części użytkowników strona stanie się nieużyteczna. Darmowy certyfikat może nie obsługiwać Extended Domain Validation, czyli np.: w Chrome nie pojawi się zielony pasek zabezpieczonej strony. Pojawią się również takie problemy jak niedostępność strony dla Windows XP czy starszych konsol.
To skrót od Secure Socket Layer , czyli protokół służący do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. W wielkim uproszczeniu – dane przesyłane między przeglądarką a serwerem są szyfrowane i dzięki temu trudniej je podglądnąć. Warto znać również rozwinięcie skrótu TLS (ang. Transport Layer Security) – przyjęte jako standard w Internecie rozwinięcie protokołu SSL. TLS zapewnia poufność transmisji danych, a także uwierzytelnienie serwera, z opcją uwierzytelniania klienta. Skrót znasz ten głównie z konfiguracji klienta pocztowego, jeśli Twoja poczta pozwala na bezpieczne szyfrowanie.
Istnieje wiele narzędzi, które powiedzą Ci więcej o kondycji Twojego certyfikatu. Pamiętaj, że są to lepsze i gorsze darmowe automaty. W mojej opinii jednym z lepszych narzędzi jest https://www.ssllabs.com/ssltest/
Strona za SSL nie zawsze zadziała. Bardzo stary system/przeglądarka może generować problem. W jednym przypadku nie zsynchronizowana data systemowa uniemożliwiała mi przeglądanie stron na SSL. Popularny jest również błąd err_ssl_version_or_cipher_mismatch – napotkasz go przy przestarzałej przeglądarce lub w wyniku działania niektórych programów antywisrusowych.
Jeśli widzisz ten błąd sprawdź czy masz poprawną datę systemową, czy firewall nie blokuje IP witryny oraz czy witryna nie znajduje się przypadkiem na liście blokowanych stron w pliku Hostów czy rozszerzeniach przeglądarki. Być może wyczyszczenie cache i ciasteczek pomoże w naprawieniu tego błędu.
Błąd typowy dla konkretnych przeglądarek, można ominąć go innymi wersjami ale generalnie wszystko rozbija się o nieaktualizowany certyfikat SSL.
Podobnie powodem jest przeterminowany certyfikat, ale tu warto najpierw wyczyścić cache I sprawdzić czy problem nie ustąpił.
Certyfikat wystawiony jest dla domeny oraz wszystkich subdomen. Jeśli Twój serwis korzysta z subdomen lub udostępnia je użytkownikom będzie to dla Ciebie idealny wybór. Jednym z popularniejszych wybroów jest RapidSSL Wildcard, wysokie zabezpieczenie, niska cena i wysoka rozpoznawalność. Wydawca udostępnia też darmową „odznakę” Secured by RapidSSL,
Istnieje mnóstwo opracowań mówiących o tym, że SSL jest czynnikiem rankingowym. Z braku możliwości przeprowadzenia jednoznacznego testu, na podstawie doświadczeń odpowiem, że zalecenie wdrożenia SSL pod SEO jest zasadne, jednak na równym poziomie ogólności co zalecenie aby budować lepsze i szybsze strony. Przy złym wdrożeniu SSL można uszkodzić stronę, stracić pozycje. Przy dobrym – zdarzało się nam znacznie podkręcić ilość stron w indeksie co niosło za sobą wzrost ruchu. Sprawdź cenę SSL i zastanów się… nad czym jeszcze się zastanawiasz. Z drugiej strony jeśli myślisz, że zakup i wdrożenie SSL jest ważniejszy niż treść, linki czy optymalizacja on-site to zacznij od dobrego audytu seo oraz analizy swojego profilu linków, a na pewno skonsultuj się ze specjalistą SEO.